Folklorinių šokių siautulyje linksminosi trepsiukai
2023 m. balandžio 6 d. Šiaulių kultūros centre įvyko respublikinių moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono atrankiniai turai. Konkurse šiemet dalyvavo 18 porų – 14 iš Šiaulių miesto ir 4 iš Šiaulių rajono. Iš energingų ir talentingų jaunųjų šokėjų būrio komisija išrinko poras, kurios varžysis šešioliktą kartą organizuojamame finaliniame konkurso etape gegužės 13 dieną.
Balandžio 6-ąją Šiaulių kultūros centro Oranžinėje salėje nuo trepsėjimo drebėjo sienos ir grindys – čia vyko respublikinių moksleivių folklorinių šokių varžytuvių „Patrepsynė“ Šiaulių miesto ir Šiaulių rajono atrankiniai turai.
Organizatoriai praneša, kad į etninės kultūros puoselėjimą ir folklorinio šokio sklaidą orientuotame varžytuvių atrankiniame ture dalyvavo poros iš Šiaulių „Rasos“ progimnazijos vaikų folkloro klubo „Čiutulis“ (mokytoja Rima Šereivienė), VšĮ Šiaulių jėzuitų mokyklos folkloro grupės „Jurgutis“ (mokytoja Ramutė Vedeckienė) ir Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos (mokytoja Jolanta Butenienė). Linksmai nusiteikusios trepsėjo poros iš Šiaulių r. Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro (mokytoja Loreta Lideikienė).
Šokėjus vertino kompetentinga komisija, kurią sudarė nuo pat pirmos „Patrepsynės“ atrankinių turų komisijoje dalyvaujanti Radviliškio r. Šiaulėnų Marcelino Šikšnio gimnazijos šokių kolektyvo „Dūkymėlis“ meno vadovė Džiuljeta Ragauskienė, Šiaulių kultūros centro choreografijos studijos „Aušrelė“ meno vadovas, Lietuvos dainų švenčių baletmeisteris Mindaugas Kosaitis ir daugelį metų „Patrepsynei“ poras ruošusi Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Verbūnų filialo kultūros renginių organizatorė, folkloro ansamblio „Rugelis“ vadovė Ona Baranauskienė.
Konkurse svarbų vaidmenį atliko nuostata, kad šokti reikia ne bet kaip, varžytuvių dalyviai turėjo įrodyti savo gebėjimus, išsiskirti ir siekti būti geriausiu, tad komisija, vertindama talentingus šokėjus, atsižvelgė į šokio techniką – aiškų šokio brėžinio atlikimą, tikslią ir aiškią judesių jungimo seką, muzikalumą – šokio ritmo, tempo pajautą. Varžytuvių vertinimo kriterijai neapsiribojo vien šokio technikos ar etninių ypatumų vertinimu – svarbų vaidmenį atliko kiekvieno šokėjo nuotaika, įsijautimas ir individuali interpretacija.
Į šokio sūkurį pasinėrę „Patrepsynės“ šokėjai energingai demonstravo šokių žingsnelius, tačiau finale dėl geriausių folklorinių šokių šokėjų titulo varžysis tik patys šauniausi trepsiukai. Diplomai pradedančiųjų kategorijoje už šokį „Antanas“ įteikti Rugilei Popovaitei ir Simonui Trukšinui, Dominykai Vaicekauskaitei ir Orijui Piščikui, Perlai Banytei ir Vajui Banevičiui, už šokį „Latrišas“ – Augustei Bačkauskaitei ir Osvaldui Petkui, Elzei Balčiūnaitei ir Timur Kont, Akvilei Urbataitei ir Neilui Kadauskui. Šokį „Sakė mane šiokią“ šauniausiai sušoko Perla Banytė ir Vajus Banevičius, Gustė Grigaitė ir Daivaras Donelaitis, Klara Liepa Motiejūnaitė ir Kristijonas Medelis, o Gytės Deikutės ir Audriaus Žiauberio, Viltės Skrodenės ir Armino Ramanausko, Kamilės Tuomaitės ir Vakario Juškėno poroms sėkmę lėmė šokis „Žemaitikė“.
Talentingiesiems trepsiukams visų varžytuvių metu akompanavo ir gerą nuotaiką skleidė Šiaulių Dainų muzikos mokyklos vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Vieversėlis“ muzikantai (vad. Arūnas Stankus).
Visiems varžytuvėse dalyvavusiems folklorinio šokio mylėtojams ir muzikantams organizatoriai linki ir toliau puoselėti savo papročius, tradicijas, o jauniesiems šokėjams linki sėkmės varžytuvių trečiajame ture – finale, kuris vyks gegužės 13 d. Šiaulių kultūros centre. Šešioliktą kartą organizuojamame konkurso finale atrinkti dalyviai varžysis dėl geriausių folklorinių šokių šokėjų titulo.