G. Landsbergis traukiasi iš TS-LKD pirmininko pareigų: perleidžia ir iškovotą Seimo mandatą
Pralaimėjimą Kauno Centro-Žaliakalnio vienamandatėje apygardoje patyręs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis traukiasi iš partijos pirmininko pareigų bei daro pertrauką politinėje karjeroje. Jis taip pat patikino atsisakantis iškovoto mandato Seime.
„Reikia pradėti nuo svarbios žinios, kad rinkėjų signalas ganėtinai aiškus, tiek partijai, tiek ir man asmeniškai. Būtų klaidinga to signalo neišgirsti. Išgirdęs signalą, kurį vertinu labai rimtai, priimtu sprendimą šiandien trauktis iš Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininko pareigų. Šiandien po pietų kviečiamas prezidiumo posėdis, kuriame toliau tarsimės su kolegomis dėl kitų praktinių žingsnių“, – pirmadienį rinkiminėje spaudos konferencijoje teigė G. Landsbergis.
„Šalia to priimu sprendimą daryti pertrauką savo politinėje karjeroje ir mandatą, už kurį esu labai dėkingas rinkėjams, perduodu kolegai, kuris yra už brūkšnio“, – pažymėjo jis.
G. Landsbergis tikino, kad pagrindinė jo apsisprendimo priežastis – rinkimų rezultatai. Tačiau taip pat prisidėjo ir neigiamas diskursas, siejamas su politiko šeima, nurodė jis.
„Pagrindinė tokio apsisprendimo priežastis yra rinkimų rezultatai, tačiau negaliu ignoruoti ir fakto, kad partija tampa stipriai neigiamo diskurso, naratyvo įkaite, siejamo su manimi ar mano šeima. Manau, kad partija turėtų laisvai ieškoti galimybės, kaip transformuotis, atrasti savo kelią į priekį, jog jos neapsunkintų su mano asmeniu (…) siejami klausimai, kurie nuolat tampa rinkiminės kampanijos ar politinės darbotvarkės dalimi“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras.
Artimiausi planai neaiškūs: suprato, kad ministro pozicija sunkiai dera su partijos pirmininko atsakomybėmis
Konservatorius tikino, kad jo artimiausios ateities planai užbaigus kadenciją nėra aiškūs ir juos sudėlios „likimas ir laikas“.
„Artimiausi planai su užsienio reikalų ministro pozicija, yra vizitų, turime Europos Tarybos pirmininkavimo uždavinių, kuriuos reikia užbaigti. Kol kas horizontas ties ta riba atsiriboja. Tolimesnius planus sudėlios likimas ir laikas“, – kalbėjo G. Landsbergis.
„O dėl žmogaus už brūkšnio, dar nėra galutinai nusistovėję, todėl negaliu jo įvardinti. Bus matyti, kai sukris paskutiniai balsai“, – tvirtino jis.
Iš pareigų besitraukiantis TS-LKD vadovas aiškino supratęs, kad jo buvimas ministro pozicijoje sunkiai derėjo su partijos pirmininko atsakomybėmis. Taip pat kalbėdamas apie savo ateities planus jis pažymėjo negalįs grįžti į diplomatinę tarnybą.
„Rezultatai kalba už save. (…) Aktyvus darbas užsienio reikalų ministro pozicijoje sunkiai dera su partijos pirmininko atsakomybėmis ir galimybe efektyviai vadovauti partijai, ypatingai rinkimų metu. Tai yra dalis atsakomybės, kurią prisiimu. (…) Svarbiausias argumentas yra rinkėjų signalas, ir Žaliakalnio apygardos, ir daugiamandatės sąraše“, – aiškino politikas.
„Į diplomatinę tarnybą grįžti negaliu, įstatymas numato labai griežtas ribas, kada galima atstatyti, man ta riba praėjus turbūt prieš 16 metų, tai jokių galimybių tam nematau. Bet pasaulis platus ir įdomus, manau, kad jis atneš įvairių galimybių. Neturiu planų, kuriuos galėčiau įvardinti, bet nematau savęs darant kažko kito vertybiškai, kas būtų nesusiję su Lietuvos stiprinimu“, – teigė jis.
Partijos pirmininku gali būti ne vienas asmuo, matytų I. Šimonytę
Kalbėdamas apie būsimą TS-LKD pirmininką G. Landsbergis tikino, kad partijos vairą gali perimti ne vienas asmuo ir kova dėl posto bus konkurencinga. Jis teigė matąs galimybę partijos pirmininke tapti premjerei Ingridai Šimonytei.
„Aš matau partiją, kuri yra pajėgi užtikrinti konkurencingą kovą dėl tolimesnės lyderystės. Sprendimas, kuris buvo priimtas, kad partija turėtų atvirus rinkimus, jog galėtume kviesti ne tik partijos narius balsuoti, tai padaro rinkimus konkurencingesnius, įdomesnius, dominančius visuomenę, tai neabejoju, kad procesas netrukus prasidės, bus skaidrus ir įdomus“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
„Galimų kandidatų į pirmininkus yra ne vienas, procesas bus įdomus ir konkurencingas. Ar matyčiau Ingridą Šimonytę pirmininke? Tikrai taip. (…) Bet nuo šio momento esu tik vienas balsas“, – aiškino jis.
Ketina likti partijos nariu, dėl TS-LKD pirmininko rinkimų datos – neaišku
Lietuvos diplomatijos vadovas tikino, kad vis tik TS-LKD nariu jis ketina likti ir toliau. Tačiau jis negalėjo pasakyti bei rekomenduoti, kada galėtų įvykti jo atstovaujamos partijos pirmininko rinkimai.
„Partijos nariu noriu ir ketinu likti, didžiuojuosi, kad esu Tėvynės sąjungos narys ir sieju savo ateitį kaip asmens su šia politine bendruomene. (…) Dėl partijos pirmininko rinkimų datos nieko nerekomenduoju, manau bus apsispręsta šiandienos prezidiumo posėdyje ar bent jau apsitarta dėl tolimesnių žingsnių“, – sakė G. Landsbergis.
V. Blinkevičiūtei linki stiprybės: esu patyręs, kaip greitai išsisklaido pergalės džiaugsmas
Galiausiai kalbėdamas apie socialdemokratų sėkmę rinkimuose, G. Landsbergis linkėjo stiprybės šios politinės jėgos lyderei Vilijai Blinkevičiūtei bei aiškino, kad jai pavyko suvaldyti į Seimą patekusias radikalias grupes.
„Kiekvienas klojam savo lovą. Šnekam ir darome taip, kad galėtume kiekvienas gerai darbuotis. Aš linkiu tik stiprybės, pergalės džiaugsmas greitai išsisklaido, esu pats tą patyręs. Realybė ganėtinai brutali ir dabartinė geopolitinė realybė reikalauja labai greito pasirengimo ir neatidėliotino gebėjimo dirbti“, – teigė konservatorius.
„Vienas iš sveikintinų jos efektų, tai radikalios grupės suvaldymas“, – kalbėjo jis.
Vadovavimą TS-LKD laikinai perėmė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: sausį vyks partijos pirmininko rinkimai
Po nesėkmingų Seimo rinkimų TS-LKD pirmininkui G. Landsbergiui pasitraukus iš pareigų, vadovavimą konservatorių partijai laikinai perėmė jo pirmoji pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Pasak jos, naujojo partijos pirmininko rinkimai planuojami sausio mėnesį.
„Įvyko formalus pirmininkavimo partijai perdavimas – nuo šios dienos pabaigos partijai pirmininkauja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, iki tol, kol bus išrinktas arba išrinkta naujas partijos vadovas ar vadovė“, – po TS-LKD prezidiumo posėdžio žurnalistams sakė G. Landsbergis.
Politikas tikina iki Vyriausybės darbo pabaigos ketinantis koncentruotis į savo kaip užsienio reikalų ministro pareigas. Visgi, ką veiks vėliau, G. Landsbergis kol kas neatskleidžia.
„Dar anksti klausti, nežinau“, – sakė jis.
G. Landsbergis nenorėjo atskleisti ir to, ką matytų naujuoju partijos pirmininku.
„Nežinau, nenoriu dalyvauti procese“, – lakoniškai atsakė jis.
Buvęs konservatorių lyderis teigia, kad jo partijos kolegos į sprendimą trauktis sureagavo „gerai“.
Rinkimai planuojami sausio mėnesį
Savo ruožtu R. Morkūnaitė-Mikulėnienė teigia, kad naujojo partijos pirmininko rinkimai planuojami sausio mėnesį.
„Nuo lapkričio mėnesio pradžios vyktų iškėlimai partijos skyriuose kandidatų į partijos pirmininkus, tada, aišku, agitacinis laikotarpis ir sausio pirmomis savaitėmis turėtų įvykti rinkimai – pirmas turas ir, jeigu prireiks, antras turas. Ir vasario mėnesį suvažiavimas“, – sakė laikinoji konservatorių partijos pirmininkė.
Viena galimų kandidačių laikinoji TS-LKD vadovė įvadina I. Šimonytę.
„Aš manau, kad skyriai kels kandidatus, tai, ką jie mato. Tikrai Ingridos Šimonytės stiprios pozicijos – ji tikrai išlaikiusi pasitikėjimą ir vienmandatėje laimėjusi iš pirmojo turo. Tai, manau, kad tikrai skyriai siūlys įvairias kandidatūras ir bus įdomus procesas“, – teigė ji.
Tuo metu paklausta, ar pati svarstytų galimybę kandidatuoti R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tokios galimybės neatmetė.
„Jeigu skyriai kels, aišku, kad svarstysiu. Bet tikrai dabar ankstyvas klausimas. (…) Šiame laike, iki įvyksiančių rinkimų, manau, užteks darbo apsčiai“
Pasak jos, partijos pirmininko rinkimai bus atviri ir visuomenei.
„Pagal mūsų įstatus – rinkimai atviri“, – sakė ji.
R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tikina apie G. Landsbergio sprendimą trauktis iš pirmininko posto taip pat sužinojusi tik pirmadienį.
„Bet turbūt matant visą rinkimų kampaniją ir pastaruosius metus, nemanau, kad tai labai stebintų. Aš manau, kad dabar pats laikas politiniams oponentams susitelkti į darbus apie turinį, suformuoti koaliciją ir dirbti tuos darbus, kurių jie tikrai daugybę prisižadėjo Lietuvos žmonėmis“, – akcentavo politikė.
„Viliuosi, kad nuo aptarinėjimų mūsų partijos ir mūsų partijos vadovybės visgi jų jau fokusas pasisuks jau ten, kur turėjo būti nuo pat pradžių“, – pridūrė ji.
G. Landsbergis sekmadienį vykusiuose rinkimuose pralaimėjo vienmandatėje Centro-Žaliakalnio apygardoje liberalui Simonui Kairiui.
Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, TS-LKD Seimo rinkimuose iškovojo 28 mandatus.