G. Mozūraitis: „Vilniuje naujas „Tėvų paramos mokestis“?
Ko gero savavališkai priimtas Vilniaus miesto sporto centro tarybos sprendimas – pakelti dvigubai, trigubai mokestį už vaiko papildomą užimtumą ir tai pavadinti „Tėvų paramos mokesčiu“ atrodo kaip balandžio 1-osios pokštas, tačiau, deja, taip nėra.
Vilniaus miesto sporto centras yra biudžetinė įstaiga, kurios renkamų mokesčių dydžius už ugdymą nustato Vilniaus miesto savivaldybės taryba, kuri, beje, privalo kontroliuoti Vilniaus miesto sporto centro veiklą ir yra pilnai atsakinga už šio sporto centro priimtus sprendimus. Bet ar ji tai žino? Jeigu ne, tai kodėl nežino? Kodėl „Tėvų paramos mokestis“ priimtas paskubomis ir nepasitarus su vilniečiais? Paanalizuokime dokumentus ir artėjančius pokyčius.
Visi dokumentai viešai skelbiami Vilniaus miesto sporto centro internetinėje svetainėje. Čia matome 2016-ųjų vasario pabaigoje pasirašytus sprendimus su ūgtelėjusiomis kainomis. Nors to ūgtelėjimu nė norėdamas negali vadinti – kainos radikaliai skiriasi.
Atsivertus senuosius mokesčio už ugdymą Vilniaus miesto savivaldybės biudžetinėse sporto mokymo įstaigose įkainius – iš litų perversta į eurus, sumos vyrauja nuo 4,34 iki 11,58 euro. Pasižiūrėjus į naujus įkainius su tėvų paramos mokesčio tarifu – sumos siekia nuo 10 iki 30 eurų. Stebina ir visur suvienodintos sumos – 10, 15, 20 arba 30 eurų – nebėra nei vienos sumos per kablelį. Tiesą sakant kai kurios jų primena sumas, kurios buvo mokėtos dar litais…
Paanalizuokime realius skaičius. 21 sporto rūšiai nustatytas 4,21 euro mėnesinis tėvų paramos mokesčio tarifas. Galutinė suma su 5,79 euro papildomu ugdymo mokesčiu siekia 10 eurų už irklavimą, boksą, šaudymą ir t. t. Plaukimas, povandeninis sportas ir vandensvydis pagal naujus įkainius su vadinamąja tėvų parama kainuos žymiai daugiau. Kaina priklauso nuo įvykdytų arba neįvykdytų rodiklių. Vieniems tėveliams vietoje 4,64 arba 8,69 euro teks mokėti 10 arba 20 eurų. Šiuo atveju tėvų paramos mokesčio sumos tokios – nuo 1,31 iki 15,66 euro. Skirtumas akivaizdus – ar tėvai už vaiko papildomą ugdymą moka 4,64 euro, ar 20 eurų. Taip pat radikaliai pasikeitė sportinių šokių, meninės ir sportinės gimnastikos įkainiai.
Čia kyla esminis klausimas, ar Vilniaus miesto savivaldybės taryba yra informuota apie šiuos tėvų paramos mokesčius? Juk tik ji gali nustatyti mokesčių dydžius už ugdymą Vilniaus miesto sporto centre. Neabejoju, kad galimai savavališkas sporto centro elgesys atneš skaudžias pasekmes – kai kurie vaikai nebegalės lankyti savo mylimos sporto veiklos, nes tėvai tiesiog neišgalės sumokėti naujų padidintų mokesčių. Ar tai ir yra tikroji Vilniaus miesto savivaldybės vaikų užimtumo strategija?
Esu tikras, kad minėtas Vilniaus miesto sporto centro tarybos sprendimas turi būti nedelsiant atšauktas ir tai pirmiausiai turi užtikrinti pati Vilniaus miesto savivaldybė. Kitu atveju tėveliai jau nuo balandžio 1-osios nepagrįstai mokės didžiulius pinigus už vaikų neformalųjį ugdymą.