Gaisras UAB „Gairelita“ teritorijoje: gesinimas, oro ir gamtos tarša, nuostoliai, ir atsakomybė
Radviliškio mieste dėl Žironų g. 12, Radviliškyje, kilusio gaisro Radviliškio mieste tęsiama ekstremali padėtis.
Situacija sudėtinga, bet kontroliuojama
Antanas Čepononis, Radviliškio rajono savivaldybės meras, sako, kad situacija sudėtinga, bet sprendžiama. „Atviros liepsnos nebėra, bet didžiulio kalno viduje vis dar didžiulė kaitra, vyksta giluminio degimo procesas. Sulaukiame pagalbos ir iš vietos verslininkų, ir iš šalia esančių įmonių. Jie skiria savo techniką, kuri padeda gaisrininkams išskirstyti didžiulę pjuvenų krūvą, tuomet jie gali užpilti krūvoje įsiplieskusią ugnį. Gaisrą gesina gaisrininkų pajėgos iš visos Lietuvos: Radviliškio, Pakruojo, Joniškio, Akmenės, Kelmės, Šiaulių, Panevėžio, Kauno, Alytaus, Mažeikių, jiems padeda Lietuvos kariuomenės kariai. Visiems jiems nuoširdžiai dėkojame už pagalbą ir sunkų darbą. Dėkojame policininkams, medikams, savanoriams ugniagesiams. Šis gaisras – didžiulė nelaimė šalia gyvenantiems žmonėms. Šiuo metu atvira liepsna nekelia pavojaus pastatams, bet iš gaisravietės plaukia upės gaisrui gesinti panaudoto vandens. Šalia gyvenančių žmonių sodybos skęsta vandenyje ir medienos atliekų šiukšlėse. Kasdien susiduriame su iššūkiais, bet kol kas viskas operatyviai sprendžiama. Gamtai taip pat padaryta didžiulė žala. Tiriama priežastis, kodėl išdvėsė žuvys šalia įvykio vietoje esančiame tvenkinyje. Stebima situacija Eibariškių tvenkinyje“, – sako A. Čepononis.
Oro kokybė Radviliškio mieste nėra bloga
Dėl oro kokybės Radviliškio miesto gyventojai neturėtų nerimauti. Didelė kietųjų dalelių ir anglies monoksido koncentracija fiksuojama tik įvykio vietoje ir šalia esančiose patalpose. Aplinkos apsaugos agentūra nuo spalio 8 dienos atlieka oro kokybės tyrimus įvykio vietoje. Žironų g. 3, UAB „Radviliškio šiluma“ teritorijoje, stovi Mobili oro kokybės tyrimų stotis. Spalio 8 d. vidutinė 13–24 val. (pusės paros) kietųjų dalelių KD10 koncentracija tyrimų vietoje siekė 168 µg/m³ (norma – norma – 50 µg/m³), o anglies monoksido CO 8 val. maksimali koncentracija buvo lygi 28 mg/m³ (norma 10 mg/m³). Spalio 9 d. vidutinė paros KD10 koncentracija siekė 143 µg/m³ ir viršijo ribinę vertę beveik 3 kartus. Maksimalus 8 val. CO vidurkis siekė 32 mg/m³ ir viršijo ribinę vertę daugiau nei 3 kartus. Sieros dioksido SO2 ir azoto dioksido NO2 koncentracija spalio 8–9 d. buvo nedidelė ir neviršijo ribinių verčių. Spalio 10 d. vidutinė 15 val. KD10 koncentracija siekė 56 µg/m³, maksimali 8 val. CO koncentracija buvo lygi 18 mg/m³.
Palyginti su praėjusiomis dienomis, pastebima šių teršalų mažėjimo tendencija. Vyraujantis vėjas – šiaurės rytų. Dūmų kvapas jaučiasi Radmės, Šiaulių, Žironų gatvėse. Sinoptikų duomenimis, artimiausias dvi paras vyraujanti vėjo kryptis išliks ta pati, t.y. pūs vidutinio stiprumo šiaurės rytų krypties vėjas. Dūmų plitimas stebimas kiekvieną valandą, rekomenduojama tose teritorijose, kuriose dūmų koncentracija didelė, gyvenantiems ir dirbantiems žmonėms dėvėti apsaugines kaukes, užsandarinti langus, duris, be reikalo nevaikščioti lauke. Apsauginių kaukių turi ir gyventojams dalija policijos patruliai, budintys Žironų g. pradžioje. Pastebėjus sveikatos sutrikimų, patariame skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Šiaulių departamentas spalio 7 d. atliko oro kokybės tyrimus šalia įvykio vietos esančiose patalpose ir toliau stovinčiuose pastatuose. Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, anglies monoksido koncentracija normą viršijo UAB „Radviliškio šiluma“ dviejuose kabinetuose ir ׅgyvenamajame name Žironų g. 4. Visuomenės sveikatos specialistai rekomendavo gyventojams ir įmonės darbuotojams nebūti šiose patalpose.
Spalio 7 dieną tirtos ir viešbučio „Puriena“ (Purienų g. 2), ir daugiabučių gyvenamųjų namų Vaižganto g. 59, Stiklo g. 8, ir parduotuvės „Norfa“ (Dariaus ir Girėno 105A), ir Oro gynybos bataliono (Dariaus ir Girėno g. 144) patalpos, niekur anglies monoksido koncentracija normos neviršijo.
Spalio 11 dieną tirta anglies dioksido koncentracija Šiaulių gatvės gyvenamuosiuose namuose Nr. 19, 21, 7, 11, kavinėje „Kregždutė, degalinėje Šiaulių gatvėje ir UAB „Radviliškio šiluma“. Anglies monoksido koncentracija niekur neviršijo normos.
Informaciją apie pirmąją pagalbą sutrikus sveikatai dėl dūmų poveikio, teikia Radviliškio rajono greitosios medicinos pagalbos centro vyr. slaugytoja Danguolė Kudulienė, tel. 8 670 27 468.
Gyventojai, pajutę, kad namuose yra didelė dūmų koncentracija, ir norintys patikrinti anglies monoksido koncentraciją savo namuose, gali kreiptis į Loretą Stirblienę, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus vedėją Loretą Stirblienę, tel. (8 422) 51 985. Tie, kurių namuose anglies monoksido koncentracija viršija normas, yra priimami Radviliškio V. Kudirkos pagrindinės mokyklos sporto salėje. Budinčiųjų telefonai: 8 645 00 825, 8 682 75 641, 8 686 90 462.
Žala bus įvertinta, nuostoliai skaičiuojami
Šis gaisras atnešė didžiulius nuostolius visiems: tiek šalia įvykio vietos gyvenantiems žmonėms, tiek gamtai, tiek savivaldybei, tiek pačiai įmonei. Pasak mero, gaisro mastas didelis, nuostoliai – taip pat. Gaisro padaryta žala bus skaičiuojama tuomet, kai pasibaigs gaisro likvidavimo darbai. „Kol kas nesvarstome, kas kaltas. Dėl gaisro priežasties nustatymo bus atliekamas tyrimas. Žinau, kad Radviliškio rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija ne kartą svarstė UAB „Gairelita“ veiklą, šalia įmonės gyvenančių žmonių skundus. Radviliškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba įmonei ne kartą rašė administracinio teisės pažeidimo protokolus. Savivaldybės administracija, siekdama užtikrinti viešąjį interesą gyventi švarioje ir saugioje aplinkoje, raštu rugpjūčio mėnesį kreipėsi tiek į Aplinkos apsaugos, tiek į Vidaus reikalų ministerijas dėl UAB „Gairelita“ susidariusios padėties ir bendrų veiksmų dėl sandėliuojamų žaliavų (pjuvenų) keliamos grėsmės“,ׅ– sakė A. Čepononis.
Dėl įmonės veiklos įvertinimo nerasta bendro sutarimo
Išanalizavus iš Aplinkos ir Vidaus reikalų ministerijos gautus atsakymus, galima teigti, kad nerasta bendro sutarimo dėl UAB „Gairelita“ veiklos įvertinimo. Radviliškio priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba 2015–2016 m. atliko penkis objekto priešgaisrinius techninius patikrinimus, visais atvejais surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai. Paskutinis objekto priešgaisrinis techninis patikrinimas atliktas 2016 m. birželio 7 d. Už nustatytus gaisrinės saugos reikalavimų pažeidimus UAB „Gairelita“ direktoriui E. Vilčiauskui surašytas privalomasis nurodymas dėl objekto priešgaisrinės būklės pagerinimo (pažeidimus nurodyta pašalinti iki 2016 m. spalio 10 d.), minėtam asmeniui buvo skirta beveik maksimai, t. y. 310 eurų bauda. Jei pasibaigus terminui būtų nepašalinti pažeidimai, būtų kreiptasi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo.
Aplinkos ministerijos rašte teigiama, kad Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Radviliškio agentūros pareigūnai nuo 2015 metų įmonę tikrino du kartus: gavus gyventojų skundą dėl galimų aplinkosauginių reikalavimų nesilaikymo įmonėje ir pagal ūkio subjektų 2016 metų patikrinimų planą. Abu kartus rasta pažeidimų, įmonė įpareigota pašalinti pažeidimus, reikalavimai įvykdyti. Siekiant sumažinti aplinkos dulkėtumą, įmonės teritorijoje aplink supiltas pjuvenas iš pagamintų ir teritorijoje sandėliuojamų granulių maišų padaryta užtvara. Pasak Šiaulių aplinkos apsaugos departamento, įmonės teritorijoje sandėliuojamų pjuvenų likutis rugpjūčio mėnesį buvo apie 20 tūkstančių tonų, iki 2016 m spalio 1 d. turėjo būti sumažinta iki 14 tūkstančių tonų. Aplinkos ministerijos atsakyme savivaldybei nurodyta, kad įmonės teritorijoje sandėliuojamos žaliavos ir jų kiekis atitinka galiojančius aplinkos apsaugą reglamentuojančius teisės aktus.
Įvertinus visą situaciją, bus sprendžiamas atsakomybės klausimas dėl šio įvykio.