Galima mokytis kitaip
Siekiant sukurti sąlygas mokiniams įgyti bendrųjų ir dalykinių kompetencijų pagrindus, svarbu į ugdymo procesą įtraukti pačius mokinius, kad jie keltų aktualias problemas ir ieškotų atsakymų į jiems rūpimus klausimus. Vienas iš veiksmingų būdų tai daryti – projektinė veikla, kuri mokiniui suteikia galimybių stebėti savo pažangą, ja džiaugtis. Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos bendruomenė 2016-2017 m. m. jau įgyvendino keturis įvairių šalies valdžios institucijų inicijuotus projektus.
Vienas iš projektų – „Mes vėl esame kartu“. Jo vykdytoja, dailės mokytoja ekspertė Jūratė Vitkauskienė rašo: „Tai projektas, ketvirtą kartą pakvietęs gausų būrį kūrybiško jaunimo į Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centrą. Šiltas ir nuotaikingas rugsėjo šešioliktosios rytas žadėjo produktyvią, nuotaikingą ir kūrybišką Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos ir Švenčionių kultūros centro organizuojamą dviejų dienų stovyklą. Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro bei Švenčionių rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos finansuojamame projekte dalyvavo svečių – Vilniaus rajono Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijos tautinių šokių kolektyvas „Perla“ (meno vadovas German Komarovski), šiais metais televizijos tautinių šokių konkurse laimėjęs pirmąją vietą. Didžiausią dalyvių būrį sudarė Švenčionių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Aukštaitija“ šokėjai ( meno vadovė Jolanta Razmienė), Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos etnokultūros būrelio „Atgaja“ nariai (vadovė Jūratė Vitkauskienė) bei folkloro ansamblis „Aušrela“ (vadovas Kazimieras Pranskus).
Pirmosios dienos triūsą vainikavo bendras koncertas, kuriame pristatėme tądien išmoktus liaudies šokius ir dainas. Po koncerto kartu su žiūrovais įsitraukėme į respublikinę LLKC inicijuojamą akciją „Visa Lietuva šoka“.
Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centro sporto salės grindys linko nuo gausaus būrio šokėjų atliekamų folklorinių lietuvių ir lenkų šokių. Dar kartą suvokėme ir įrodėme, kad ne tik gerbiame, mylime ir puoselėjame savo kultūrą, tradicijas, tačiau mokame darniai gyventi su šalia esančiomis tautomis, ieškoti sąsajų tarp kultūrų, gerbti visų tautinių bendrijų atstovus.
Antrą stovyklos dieną laukė mankšta, kūrybinės laboratorijos, praktiniai senųjų amatų užsiėmimai. Tautodailininkų Breidokų šeima įdomiai ir patraukliai pristatė tradicinių juostų technologijas. Veikla taip įtraukė ir užbūrė, kad dalis stovyklautojų gardžius cepelinus ketino iškeisti į juostų pynimą.“
Spalio-lapkričio mėnesiais vykdėme Visuomenės sveikatos programos projektą „Viskas mūsų rankose“, finansuotą Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis. Projekto tikslas – propaguoti sveiką gyvenimo būdą, stiprinti rajono institucijų bendruomenių aktyvumą, bendradarbiavimą, pažinti save. Projektą sudarė dvi pagrindinės veiklos – jau tradiciniu tapęs renginys „Naktis gimnazijoje“ ir „Diena su specialistu“. Visus renginio „Naktis gimnazijoje“ užsiėmimus planavo, derino, organizavo Mokinių taryba. Mokytojai ir tėvai užtikrino mokinių saugumą renginio metu ir rūpinosi oficialių raštų projekto partneriams siuntimu. Apie renginį „Naktis gimnazijoje“ pasakoja gimnazijos prezidentė Ernesta Januševskaitė: „Pasibaigus darbo dienai, mes esame įpratę matyti tuščias, niūrias mokyklas, tačiau 2016 m. spalio 28 d. į Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnaziją mokiniai atėjo vakare, mokykloje pasiryžę būti visą naktį. Jau trečius metus iš eilės organizuojamame renginyje sulaukėme apie 160 gimnazistų bei nemažai svečių. Vakaras prasidėjo aktų salėje: buvo primintos saugaus elgesio taisyklės bei renginio programa. Iškart po to visus kvietėme į sporto salėje vykstančias krepšinio varžybas. Čia rungėsi ir dėl nugalėtojų titulo kovojo Švenčionių savivaldybės, buvusių Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokinių, Švenčionių rajono policijos, Medininkų pasieniečių mokyklos, Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos, Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos Adutiškio vidurinio ugdymo skyriaus ir dabartinių Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos mokinių komandos. Pirmąją vietą iškovojo buvusių gimnazijos mokinių komanda, o antrąją – Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos vaikinai. Kaip ir kiekvienais metais, renginio metu dalyviai žiūrėjo filmus, šoko diskotekoje, žaidė stalo futbolą, dainavo karaokė. Šiais metais buvo naujovių – gimnazistai galėjo klausytis naudingų paskaitų apie išėjimą iš komforto zonos, pasitikėjimą savimi, pozityvų požiūrį į save ir aplinkinius bei makiažo subtilybes. Kadangi įvairi veikla vyko visą naktį, nuobodžiauti nebuvo kada. Paryčiais, įgavę naujų žinių bei linksmai praleidę laiką, sutvarkėme mokyklą ir išvykome į namus. Organizatorių komanda dėkoja Evelinai Mamiūnaitei, Dianai Galatiltienei, Ievai Razmytei-Devetnikovei bei Ingai Varnienei už įdomias paskaitas. Taip pat dėkojame tėveliams, mokytojams ir policijos pareigūnams, kurie sutiko budėti renginio metu. Tikimės, kad tradicija tęsis ir kitais metais vėl praleisime naktį mokykloje!“
Nuotraukas iš renginio galima peržiūrėti čia.
Iš projekto „Viskas mūsų rankose“ lėšų įsigytas sporto inventorius – suolas su kojų ir rankų treniravimo priedais, sieninės lygiagretės, daugiafunkcinis sulankstomas suoliukas bei universalus skersinis – suteiks galimybes sistemingai sportuoti, sudarys kokybiškesnes jaunų žmonių laisvalaikio sąlygas.
Kita šio projekto dalis – „Diena su specialistu“. Lapkričio 16 d. gimnazijoje svečiavosi Všį „Vaikų ugdymas“ direktorė ir lektorė, LEU SEF Socialinio ugdymo katedros vedėja doc. dr. Sigita Burvytė. Nuo ryto vyko individualūs ir grupiniai pokalbiai su mokiniais, 15 val. lektorė susitiko su gimnazijos mokytojais, o 17 val. – su tėvų bendruomene. Ką tik gimnazijoje darbą pradėjusios psichologės Jolitos Pošiūnienės mintys apie susitikimus:
„Sigitos Burvytės vedamose paskaitose 1 gimnazijos klasių moksleiviams buvo kalbama aktualiomis temomis; apie bendradarbiavimą, konkurenciją, tarpusavio santykius, mikroklimatą klasėse. Akcentuojama tai, jog žmogus turi būti laimingas kurdamas, veikdamas ir bendraudamas. Paaugliai nustebino atviru, laisvu ir brandžiu požiūriu į save ir aplinką. Šilti santykiai tarp mokinių ir jų auklėtojų sudaro galimybę dar kartą įvertinti paprasto žmogiško ryšio ir tarpusavio supratimo reikšmę.
Paaugliai vertina tarpusavio supratimą, bendruomeniškumą, šiltus ir nuoširdžius tarpusavio santykius, dalijimąsi patirtimi, palaikymą, empatiją, gebėjimą pralinksminti ir palaikyti sunkiu momentu. Suvokimas, jog kiekvienas klasėje turi savo vaidmenį, skatina jaunuolius būti atsakingus pirmiausia už save ir kartu už visus aplinkinius. Jaunuoliai stengiasi pasitikėti savo bendraklasiais (naujokės išrinktos klasės seniūnėmis), naujokus priimti šiltai ir tolerantiškai, kurti saugų klasės mikroklimatą.
Moksleiviai išsiskirstė su mintimis, kad kiekvienas iš jų yra svarbi visuomenės dalelė. Nuo jų pastangų priimti kiekvieną žmogų kaip individualybę, o prireikus ištiesti pagalbos ranką priklauso visų savijauta klasėje. Juk visi nori mokykloje jaustis kaip namuose, mokytis saugioje, jaukioje, draugiškoje ir palaikančioje aplinkoje. Paaugliai sužinojo jog svarbiau už konkurenciją yra bendradarbiavimas, emocinė parama, tarpusavio ryšys ir jausmas, kad gali būti savimi. Moksleivių pasitikėjimą savimi ir kitais stiprina ore tvyrantis jausmas, kad visi sunkumai gali būti įveikiami su bendraklasiais ir mokytojais. Kartu nebaisūs jokie iššūkiai.“
Lektorė doc. dr. Sigita Burvytė apie šį projektą po kelių dienų įvairiuose šalies tinklapiuose publikavo straipsnį „Įkvepiantys pedagogai“:
„Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos direktorė Rima Razmienė 2016 m. lapkričio 16 d. sutelkė visą bendruomenę pasisemti žinių, ieškant atsakymų į probleminius vaikų ugdymo klausimus. Kiekvienais metais mokyklas pasiekia vaikai su skirtingais charakterio bruožais, gabumais bei turima patirtimi. Tad pedagogams iškyla būtinybė domėtis kiekvienu vaiku, siekiant jam sudaryti sąlygas visapusiškai ugdytis.
Bendraujat su devintokais (pirmoji gimnazijos klasė) išryškėjo kiekvienos klasės savitumas ir jų siekis būti išskirtinai skirtingose saviraiškos veiklose ir srityse. Tai yra pavyzdys visiems mums, nes pedagogų pozityvaus požiūrio dėka ir gebėjimo pastebėti kiekvieno vaiko ir visos klasės išskirtinumą vaikai suranda savo klasės bendruomenės savitumą ir save identifikuoja tos bendruomenės nariu. Pedagogai profesionalai ne tik tarpininkauja perteikdami vaikams dalykines žinias, bet taip pat sudaro sąlygas jiems ugdytis visapusiškomis asmenybėmis, rodydami savo asmeninį pavyzdį.
Aktyvios diskusijos apie tarpusavio bendradarbiavimą su devintokais, įtraukiantys seminarai atskirai pedagogams ir atskirai tėvams, ieškant vaikų motyvacijos mokytis visą gyvenimą, leido įžvelgti tarpusavio pagarbą.
Savalaikės žinios ir vaikų pažinimas suteikia galimybę tėvams ir pedagogams kalbėtis ta pačia, žiniomis paremta tarpusavio susikalbėjimo kalba, kas leidžia geriau vieniems kitus suprasti ir susikalbėti. Šios gimnazijos direktorė Rima Razmienė ir pavaduotoja ugdymui Daiva Jasiulionienė pačios aktyviai dalyvavo seminaruose, domėjosi kiekvienu vaiku ir jo gerove bei džiaugėsi ir didžiavosi savo tvirta pedagogų profesionalų komanda, kuri siekia kiekvieno vaiko gerovės tiek ugdymo institucijoje, tiek už jos ribų“.
Internetinėje erdvėje sulaukta ir komentarų. Viename iš jų rašoma: „Smagu, kad paaugliai nėra pamirštami mokyklose. Dar smagiau, kad yra tokių mokytojų, kurie stengiasi dėl savo mokinių kaip dėl savo asmeninių vaikų. Daugelis jaunuolių šiais laikais yra sutrikę, nežino, ką daryti dėl savo ateities, tad jiems reikia suaugusių žmonių, kurie padėtų surasti tinkamą kelią.“
Trečiasis projektas – Švenčionių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis finansuotas projektas jaunimui „Sukurkime erdvę tobulėti“. Tai projektas, kurio metu jauni žmonės mokėsi pažinti, išreikšti save. Puiki lektorė žurnalistė Lidija Laurinčiukienė dieną praleido bendraudama su jaunais žmonėmis, mokė, kaip viešai įtaigiai pristatyti save įvairiose situacijose, įveikti viešumos baimes ir egzaminų stresą bei kaip susiplanuoti savo sėkmingą karjerą ir įgyvendinti svajones. Seminaro tema: „Kaip „parduoti save” per 15 minučių? Efektyvios saviprezentacijos „instrumentai” – sėkmės prielaidos“. Gimnazijos mokiniai liko sužavėti gyvo, įtaigaus ir labai prasmingo gyvenimo tiesų pateikimo. Štai ką apie seminarą parašė viena iš jo dalyvių Smiltė Jonušaitė: „Gražų penktadienio rytą į Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnaziją atvyko lektorė, švietimo ir verslo konsultantė, praktikė, žurnalistė Lidija Laurinčiukienė. Jos pasiklausyti į skaityklą sugužėjo daug vyresniųjų klasių mokinių. Paskaita truko 4 valandas, tačiau mokiniams atrodė, jog ji prabėgo neapsakomai greitai.
Paskaitos tema – „Kaip parduoti save per 15 minučių?“ Pripažinkim, tema skatina smalsumą. Lektorė Lidija yra apkeliavusi pasaulį, susipažinusi su įvairių tautų žmonėmis, nebijanti atvirauti ne tik apie savo karjerą, bet ir apie asmeninį gyvenimą. Mokiniai greitai rado bendrą kalbą ir pajuto stiprų emocinį ryšį, nes Lidija spinduliuoja vidiniu optimizmu ir šiluma. Sužinojome apie Lidijos, kaip universiteto dėstytojos, santykius ir metodus, kurie padeda sukurti šiltą atmosferą bendraujant su studentais. Ne vienas nuoširdžiai juokėsi, matydamas nuostabią Lidijos šypseną ir girdėdamas paprastai pateiktus, tačiau be galo išmintingus žodžius.
Žurnalistė papasakojo apie savo veiklą, gyvenimo kelią bei įvairius nuotykius, kurie įsimins kiekvienam paskaitos dalyviui. Sužinojome, kokią įtaką ieškant darbo daro mūsų kūno kalba, manieros, gestai ir tai, kaip save pateikiame. Išmokome atlikti pratimus, mažinančius įtampą bei skatinančius atsipalaiduoti ir į gyvenimą žvelgti pozityviau. Po paskaitos mūsų gimnazijos prezidentė Ernesta teigė: „Paskaita man paliko daug gerų emocijų. Ir lektorė, ir Jos mintys nuostabios. Žaviuosi L. Laurinčiukiene ir jos energija. Tai žmogus, iš kurio reikia mokytis gyventi!“ Kiekvienas mokinys iš paskaitos išėjo šypsodamasis, tikėdamas savo jėgomis, įsiminė bent vieną frazę, galinčią pakeisti jų gyvenimą į gerąją pusę.“
Ir ketvirtasis projektas – „Sportas – sveikatos šaltinis“. Tai kūno kultūros ir sporto programa, finansuota Švenčionių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis. Firminė gimnazijos vyrų krepšinio komandos apranga suteiks galimybę deramai atstovauti gimnazijai rajono ir šalies turnyruose, o sportinis inventorius – tinkamai jiems pasiruošti. Projekto veikla vyks gruodžio mėn. – gruodžio antrą savaitę po pamokų vyks tarpklasinis kalėdinis krepšinio turnyras, o gruodžio 23 d. – geriausių sportininkų apdovanojimai.
Neformalusis ugdymas – labai svarbi mokinių užimtumo sritis, suteikianti galimybes atsiskleisti jų gabumams, leidžianti pagilinti ir praktiškai panaudoti žinias, įgytas pamokų metu. Šiandieninė mokykla privalo ugdyti laisvą ir kūrybingą, orų ir dvasiškai brandų žmogų,sudaryti sąlygas atsiskleisti vaiko individualybei, paskatinti per saviauklą ugdyti savo asmenybę.
Nuoširdžiai dėkojame Švenčionių rajono savivaldybės administracijai, suteikusiai finansines galimybes įgyvendinti projektuose numatytas idėjas, socialiniams partneriams, aktyviai dalyvavusiems projektų veiklose bei Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos bendruomenei – mokiniams, mokytojams bei tėveliams – aktyviems projektų dalyviams.