Galimybė Lietuvos startuoliams išsiplėsti į tarptautines rinkas: bendradarbiauti kviečia trisdešimt korporacijų
Jau antrus metus iš eilės Kauno mokslo ir technologijų parkas kartu su kitų Europos šalių inovacijų lyderiais atveria unikalią galimybę giliųjų technologijų startuoliams pasiekti užsienio rinkas trumpesniu keliu. Šiemet beveik trisdešimt virtualioje programoje dalyvaujančių korporacijų iš Estijos, Danijos, Ispanijos, Lenkijos ir Lietuvos kviečia inovatorius siūlyti savo sprendimus pateiktiems iššūkiams biotechnologijų, žaliosios energetikos, finansų, sveikatos, išmaniųjų miestų, prekybos ir pramonės 4.0 srityse.
Kauno mokslo ir technologijų parko direktorius Paulius Nezabitauskas džiaugiasi, kad šiemet prie programos sutiko prisijungti net vienuolika didžiųjų korporacijų iš Lietuvos. Tai yra tris kartus didesnis skaičius nei pernai rudenį vykusios sesijos metu. Pasak jo, augantys skaičiai rodo, kad nacionaliniu ir tarptautiniu mastu komercinę veiklą vykdančios įmonės yra linkusios bendradarbiauti su startuoliais.
„Augant Lietuvos startuolių ekosistemai, jaučiame vidutinių ir didžiųjų įmonių susidomėjimą startuolių kuriamomis technologijomis. Žinome, kad ne viena įmonė yra investavusi ar bandžiusi bendradarbiauti su startuoliais, tačiau ne visos buvo patenkintos rezultatais. Tai nėra toks paprastas procesas, juk verslo modeliai ir pats greitis, veiklumas organizacijos struktūros bei kultūros skiriasi, todėl dažnai korporacijos ir startuoliai nesusikalba. Tad ši programa ir yra skirta išmokti startuoliams ir korporacijoms kurti technologijas kartu“, – pasakoja P. Nezabitauskas.
Jis pastebi, kad tokia partnerystė yra paremta abipuse nauda: startuoliai turi unikalią galimybę iš arti susipažinti su korporacijų darbo metodais („know-how“), įgyti vertingų kontaktų tarptautinėse rinkose, o, tuo tarpu, korporacijoms yra paranku su mažiau rizikos ir investicijų gauti naują inovaciją savo produktų portfeliui.
Šiemet prie „Scale-up Champions” programos prisijungusi tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė” yra pasirengusi bendradarbiauti su startuoliais, kuriančiais technologinius sprendimus, įgalinančius teikti lankstumo paslaugas. Anot grupės Inovacijų centro vadovo Pauliaus Kozlovo, šis startuoliams pateiktas „Ignitis grupės” iššūkis yra susijęs su naujais energetiniais sprendimais rinkai.
„Šioje srityje matome daug galimybių agreguoti privačių vartotojų ir verslo turimus gamybos pajėgumus ar kitus turimus įrenginius, siekiant teikti stabiliam tinklo darbo užtikrinimui reikalingas paslaugas. Ieškomas sprendimas turėtų apjungti ir valdyti turimus pajėgumus, atsižvelgti į vartotojo poreikius, rinkos kainas bei tuo pačiu būti paruoštas keisti apkrovas ar gamybą trumpuoju laikotarpiu pagal operatorių reikalavimus“, – pasakoja P.Kozlovas.
„Ignitis grupė“ su startuoliais bendradarbiauja jau ilgą laiką: ne tik pristato įvairius iššūkius startuolių programose, bet ir yra įsteigusi „Ignitis inovacijų fondą“. Šis rizikos kapitalo fondas, kurį valdo „Contrarian Ventures“, šiuo metu jau yra investavęs 6.5 mln. Eur į startuolius visame pasaulyje. Pasak P. Kozlovo, kai kurių startuolių plėtojamus sprendimus „Ignitis grupė“ išbandė ir savo įmonių grupėje – pradedant nuo infrastruktūrinių objektų apžiūrai skirtų naujų technologijų dronų bandymų, baigiant CO2 kompensavimo paslaugų testavimu.
Net keturis sveikatos technologijų ir pramonės 4.0 iššūkius pasiūlė ir viena didžiausių Lietuvos korporacijų „Teltonika“. Medicinos technologijų ir daiktų interneto srityje besispecializuojančios korporacijos dukterinės įmonės „Teltonika Telemedic“ vadovas Martynas Osauskas atskleidžia, kad programai pateiktų iššūkių kryptis padiktavo rinkos poreikiai.
„Pagal pasaulinę rinkos statistiką, kurią skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), širdies ligos, diabetas yra bene didžiausios probleminės ligos pasaulyje. O technologijų, kurios dar labiau padėtų spręsti problemas, susijusias su šiomis ligomis – nuolat trūksta. Mūsų tikslas yra atrinkti geriausias siūlomas idėjas. Jeigu matysime, kad pateikti problemos sprendimo scenarijai yra tai, ko ieškome – mes pakviesime tą idėją vystyti toliau kartu su „Teltonika“, – teigia M. Osauskas. Kartu su korporacija sėkmingai vystomos technologijos būtų ne tik naudojamos lokalioje rinkoje, bet ir tarptautiniu mastu.
Šiuo metu „Scale-up Champions“ tinklalapyje yra pateiktas penkiasdešimt vienas iššūkis septyniose skirtingose kategorijose. Inovacijų kūrėjai gali laisvai rinktis bet kurios šalies iššūkius iki balandžio 29 d. Atrinktos startuolių komandos bus pakviestos į virtualų susitikimą su korporacijų vadovais.