Galimybe pagrįsti įsigyto turto teisėtumą teikiant pranešimą PRC911 pasinaudojo 245 Utenos apskrities gyventojų
Pagrindiniai faktai:
- Utenos AVMI sulaukė iš 245 Utenos apskrities gyventojų pranešimų apie gautas paskolas ir dovanas grynaisiais.
- Utenos apskrities gyventojai deklaravo beveik 4 mln. eurų gautų paskolų ir dovanų.
- Po birželio 30 d. galima tikslinti tik jau pateiktą informaciją.
- Teisingai ir laiku pateikta informacija garantuos mažiau klausimų iš VMI.
- Dar 200 Utenos apskrities gyventojų šiais metais deklaravo daugiau nei 2 mln. eurų gautų paskolų turto deklaracijose.
- 45 Utenos apskrities gyventojai šiais metais deklaravo dar apie 1,8 mln. eurų gautų dovanų gyventojų pajamų mokesčio deklaracijose.
Utenos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Utenos AVMI) informuoja, kad apie grynaisiais gautas paskolas ir dovanas, kurios neprivalėjo būti deklaruojamos, o sandoriai nepatvirtinti notaro, ir kurios buvo ar bus panaudotos brangiam turtui įsigyti (forma PRC911) pranešė 123 Utenos rajono gyventojai. Bendra deklaruota suma – daugiau nei 2,2 mln. eurų. 98 Utenos rajono gyventojai deklaravo daugiau nei 808 tūkst. eurų dovanojimo būdu gautų pajamų, dar 25 rajono gyventojai – apie 1,4 mln. eurų pasiskolintų lėšų.
Formą PRC911 pateikė 32 Anykščių rajono gyventojai. Bendra jųdeklaruota suma – 360 tūkst. eurų. 27 Anykščių rajono gyventojai deklaravo beveik 255 tūkst. eurų dovanojimo būdu gautų pajamų, dar 5 rajono gyventojai – apie 105 tūkst. eurų pasiskolintų lėšų.
30 Ignalinos rajono gyventojų, užpildžiusių formą PRC911, bendrai deklaruota suma – 305 tūkst. eurų. 24 Ignalinos rajono gyventojai deklaravo apie 263 tūkst. eurų dovanojimo būdu gautų pajamų, dar 6 rajono gyventojai – beveik 43 tūkst. eurų pasiskolintų lėšų.
Apie grynaisiais gautas paskolas ir dovanas, kurios neprivalėjo būti deklaruojamos, o sandoriai nepatvirtinti notaro, ir kurios buvo ar bus panaudotos brangiam turtui įsigyti pranešė 25 Molėtų rajono gyventojai. Bendra deklaruota suma – beveik 457 tūkst. eurų. 22 Molėtų rajono gyventojai deklaravo daugiau nei 332 tūkst. eurų dovanojimo būdu gautų pajamų, dar 3 rajono gyventojai – beveik 125 tūkst. eurų pasiskolintų lėšų.
Formą PRC911 pateikė 13 Zarasų rajono gyventojų. Bendra deklaruota suma – daugiau nei 223 tūkst. eurų. 10 Zarasų rajono gyventojų deklaravo beveik 190 tūkst. eurų dovanojimo būdu gautų pajamų, dar 3 rajono gyventojai – apie 33 tūkst. eurų pasiskolintų lėšų.
Apie pajamas, kurios neprivalėjo būti deklaruojamos (forma PRC911) pranešė 22 Visagino gyventojai. Bendra deklaruota suma – daugiau nei 352 tūkst. eurų. 19 Visagino gyventojų deklaravo beveik 296 tūkst. eurų dovanojimo būdu gautų pajamų, dar 3 visaginiečiai – apie 56 tūkst. eurų pasiskolintų lėšų.
Utenos AVMI primena, kad vienkartinį pranešimą PRC911 gyventojai turėjo pateikti iki birželio 30 d. Po 2016 m. birželio 30 dienos, mokesčių mokėtojai naujų pranešimų teikti ar į jau pateiktus pranešimus naujų pajamų šaltinių įrašyti nebegali, galima tik tikslinti informaciją, susijusią su jau nurodytais šaltiniais.
Utenos AVMI pažymi, kad gyventojams, pateikusiems pranešimą PRC911, ateityje kils mažiau rūpesčių pagrindžiant brangaus turto įsigijimo šaltinius. Dalis rizikingų mokesčių mokėtojų, dėl kurių įsigyto turto šaltinių teisėtumo VMI kildavo daug klausimų, bandydavo įrodinėti, kad pinigus gavo įvairių paskolų ar dovanų forma, pateikdavo (neretai ir fiktyvius, notariškai nepatvirtintus) įvairius paskolų ar dovanų raštelius. Tokie rašteliai po birželio 30 dienos, jei gyventojas nepateikė pranešimo PRC911, nebepripažįstami.
„VMI gyventojams suteikė puikią galimybę išvengti papildomų klausimų dėl įsigyto turto teisėtumo, ja pasinaudoję ir pateikę teisingą informaciją mokesčių mokėtojai nebus trukdomi. Laiku pateiki duomenys naudingi ne tik patiems gyventojams, bet ir mokesčių administratoriui – gauta informacija padės tiksliau pasirinkti rizikingus mokesčių mokėtojus kontrolės veiksmams“, – sako Utenos AVMI viršininkas Pranas Alsys, atkreipdamas dėmesį, kad vis tik kilus įtarimams, jog pranešime pateikti duomenys yra fiktyvūs, VMI gali analizuoti ir kitų žmonių, iš kurių gautos paskolos ar dovanos, finansinę būklę, t.y. aiškintis, ar tie žmonės turėjo pakankamai pinigų dovanoms ir paskoloms teikti ir ar jas realiai suteikė.
Utenos AVMI primena, kad savarankiškai aktualią informaciją mokesčių klausimais galima rasti VMI interneto svetainėje adresu www.vmi.lt. Pasikonsultuoti su VMI specialistais mokesčių klausimais galima paskambinus telefonu 1882 arba +370 5 255 3190. Telefonu suteikta konsultacija yra lygiavertė rašytinei, nes pokalbiai yra įrašomi bei saugomi 5 metus.