Gamtos stichijų metu negalima artintis prie elektros tinklo įrenginių
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai perspėjant dėl galimo škvalo pavojaus daugelyje šalies rajonų, elektros skirstymo bendrovė LESTO prašo gyventojų nesiartinti prie elektros įrenginių ar oro linijų, taip pat draudžiama artintis prie nutrūkusių laidų ar ant jų užvirtusių medžių. Tarnybos duomenimis, trečiadienį griaudės perkūnija, vietomis gali siausti škvalas – vėjo gūsiai sieks 15–20 metrų per sekundę.
Bendrovė primena, jog pastebėjus gedimus ar nutrūkusius elektros laidus, būtina nedelsiant apie tai pranešti LESTO trumpuoju numeriu 1802 arba bendruoju pagalbos telefonu 112.
„Norime priminti gyventojams, kad siaučiant gamtos stichijoms, kyla pavojus žmonių sveikatai ir gyvybei, ypač jei jie pavojingu atstumu artinasi prie elektros įrenginių ar oro linijų“, – sakė LESTO Tinklo valdymo skyriaus vadovas Ervinas Pareigis.
Pasak jo, LESTO operatyvinės brigados pasiruošusios šalinti gamtos stichijų padarinius visą parą.
Pastebėjus nutrūkusį oro linijos laidą ar elektros linijos atvado laidą, jokiu būdu negalima jo liesti ar priartėti arčiau kaip 8 metrus. Negalima artintis ir liesti ant elektros laidų užvirtusių medžių, užkritusių šakų ar nuvirtusių oro linijų atramų, nes jie taip pat gali būti pavojingi gyvybei.
Norint išvengti elektros poveikio, kai ant šlapios žemės ar žolės yra nukritęs nutrauktas elektros linijos laidas, reikia eiti smulkiais žingsneliais, statant kuo arčiau koją prie kojos arba šokinėti ant vienos kojos. Jei elektros linijos laidas užkristų ant automobilio esant jame, iš jo negalima išlipti įprastu būdu. Kad nebūtų sukurta elektros grandinė ir žmogus nepatirtų elektros smūgio, iš automobilio reikia iššokti abiem kojomis, nesiliečiant prie metalinių detalių. Likus automobilio viduje reikia stengtis nesiliesti prie metalinių detalių.
Norint padėti žmogui, nukentėjusiam nuo elektros srovės, pirmiausia būtina laikytis atsargumo – išjungti elektros prietaisą ir elektros srovę galima tik tuo atveju, jei nėra grėsmės nukentėti. Pastebėjus, kad žmogus patyrė elektros smūgį (elektros šoką), saugumo priemonių būtina imtis kuo skubiau.
Lauke perkūnijos metu ypač pavojinga naudotis elektros prietaisais – žoliapjovėmis, elektriniais pjūklais, vandens siurbliais, kalbėtis mobiliuoju telefonu ir panašiai. Reikėtų vengti pavojingų vietų – nesislėpti mažose pašiūrėse ar pastogėse, po pavieniais medžiais.