Gamtos turtai Šiaulių regione nustebins net visko mačiusius
Jei jau pamatėte Alpes, pasimaudėte žydriausiose jūrose, pats metas krautis kuprines, pasiimti asmens dokumentus (dėl viso pikto, juk kirsite sieną) ir apkeliauti Šiaulių regioną – miestą, miestelius, miškus ir klonius. Atrinkome lietuvių gausiai lankomus objektus, kurie privers ištarti „ak, dievs“ ir pasilikti ne vienai dienai – potyriams, skoniams, poilsiui ir džiaugsmui.
Šiaulių universiteto Botanikos sodas. 4600 rūšių ir veislių augalų, kuriems pražydus – nuo sodo grožio gali apsalti širdis. Nors kalnų ir neturime, šiame botanikos sode didžiausia ir gausiausia Baltijos šalyse kalnuose augančių augalų kolekcija iš viso pasaulio – miesto pasididžiavimas! Piknikas ant žolės, augalų „turgelis“, pažintinė ir pramoginė veikla, o gal tiesiog ramus poilsis po medžiu – rinktis jums.
Talkšos ežero pakrantė. Iš kurios pusės beapsilankytum prie šio ežero miesto centre – rasi ir ką veikti, ir ką pamatyti. Šiaurinė ežero pakrantė patogiausiai pasiekiama nuo visų itin mėgiamo, praėjusiais metais atsinaujinusio Katinų muziejaus. Iš čia atsiverianti miesto panorama kiek netipinė, atsispindinti ežero piešinyje. Čia ir puiki vieta pasidaryti nuotrauką iš kitos ežero pusės su Šiaulių miesto katedra. O norintys bent šiek tiek pamankštinti kūną, tai galite padaryti naujai įrengtoje treniruoklių salelėje. Pietinė ežero pakrantė – ir ramiam pasivaikščiojimui, ir vandens sportui. Čia ir didžiausia gyvūno skulptūra Lietuvoje „Geležinė lapė“, didinga Saulės Laikrodžio aikštė, vandens parkas, energetinis labirintas ir žmones pamėgę vandens paukščiai.
Salduvės piliakalnis ir 2 miško parkai mieste. Talkšos ežero pašonėje plyti miesto parkas, kuriame vinguriuoja Talkšos ekologiniai takai. Jais pasieksite Salduvės piliakalnį, kuris ir ant jo stovėjusi pilis kadaise atlaikė priešų puolimus. Šiandien tai puiki vieta saulei pasitikti, gėrėtis panorama. Bėgte marš į patį piliakalnio viršų smulkiais laipteliais! Pirmyn, ridenkitės piliakalnio šonu žemyn! Pasivaikščiokite miškeliais, takeliais. Piliakalnio pašonėje veikia ir kavinė, tęskite buvimą gamtoje.
Rėkyvos ežero pakrantė. Didžiausias aukštapelkinis Lietuvos ežeras, kurį supa žemi krantai – iš naujo atrasta poilsio ir ramybės oazė. Dėl to, kad ežeras tyvuliuoja „aukštai“, čia rasite ir aktyvaus poilsio mėgėjų – jėgos aitvarų, burlenčių sportui Rėkyvos ežeras kone idealus – čia visuomet galima pasikinkyti vėją, o esant palankioms oro sąlygoms buriuoti ir „kaituoti“ kone kasdien. Veikia net du jachtklubai, iš anksto užsisakius, galima pasiplaukioti ežere, palydėti saulę ant denio. Čia ir smėlėtas paplūdimys, medinis tiltas, lauko treniruokliai.
Paplūdimiai mieste. Ir tai ne svajonė, o gryniausia realybė – Šiaulių centre galima ir maudytis, ir sportuoti, ir tiesiog ramiai vaikštinėti. Prūdelio vandens telkinyje vasarą ir fontanas veikia, žvejai išsitraukia meškeres. Šiaurinėje Talkšos ežero pusėje taip pat galima prigulti ant smėlėto kranto. O vos per žingsnį nuo miesto ribos esantis Ginkūnų ežeras populiarus visais metų laikais. Išbandykite.
Girnikų šventkalnis. Kalnų Lietuvoje neturime, bet piliakalnius, unikalius, žmogaus, o gal net milžinų, rankomis suneštus žemių iškilumus mes mylime ir Girnikų šventkalnis šalia Kurtuvėnų taps nemenku iššūkiu. Bet juk keliautojai tai mėgsta! Apsižvalgykite: jei giedra, pamatysite už 37 km į vakarus esantį Šatrijos kalną, į rytus – už 29 km esantį Šiaulių miestas, į pietus – Kurtuvėnai vos už 10 km., o į šiaurę – Kuršėnai, 33 km. (Kurtuvėnai, Šiaulių raj.)
Mūšos tyrelio pažintinis takas. Čia žmogaus rankos surentė ilgiausią Lietuvoje lentų taką pelkėje (~ 7 km), kuriuo einant akį traukia išskirtinė, nepaliesta, gamta. Kaip kalbasi tetervinai ir kokios rėksnės yra pilkosios gervės. Ramiai žygiuokite taku, įsiklausykite. (Joniškio raj.)
Burbiškio dvaro turtai. O dabar laikykitės: Burbiškio dvaro parkas užima 28 ha plotą, jo centrinėje dalyje yra 3 ha tvenkinys su 15 salų, 21 tiltas ir tiltelis. Ar pakaks jėgų pereiti per visus tiltelius? Patikrinkite, ar visos salos yra, gal naujų radosi? (Burbiškis, Radviliškio raj.)
Arimaičių ežeras. Puikiai sutvarkyti pėsčiųjų ir dviračių takai, laukianti smėlio paplūdimys, vaikų žaidimo, tinklinio aikštelės, pavėsinės su laužavietėmis tiks tiek ramiam, tiek aktyviam poilsiui. Kranto ilgis net 21, km – kas pirmas įveiks visą atstumą? (Radviliškio raj.)
Į Tytuvėnus vykstama ne tik pasimelsti, pasigrožėti XVII a. pradžioje įkurtu vienuolyno kompleksu, bet ir pailsėti prie ežerų, kurių ten – net ne vienas. Įstabi Tytuvėnų ežerų grandinė kviečia poilsiautojus pasimėgauti tyru ežerų vandeniu, pasivaikščioti aplink ežerais suformuotais pažintiniais takais, pasimėgauti aktyviomis laisvalaikio pramogomis. (Tytuvėnai, Kelmės raj.)
Kamanos – tai ne nuo žodžio kamanės. Todėl nesibaiminkite ir ruoškitės aplankyti Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą. Skaičiuojame: 12 klampynių ir daugiau kaip 120 ežerokšnių. Pelkės puošmena yra Nimfėjų ir Salų ežerėliai su vaizdingomis pakrantėmis ir 6 ha ploto Kamanų ežeras. Rezervate aptiktos net 26 saugomų augalų rūšys. Jei suskaičiuosite užsukančias lūšis, vilkus, miegapeles – šaunuoliai. Neretam pavyksta visus to krašto gyvuosius lobius pamatyti. (Akmenės raj.)
Medžiokalnis. Šios kalvos pavadinimas susideda iš dviejų žodžių – medžioti ir kalnas. Kadais ponai ten tikrai medžiodavę, o tarpukariu Medžiokalnyje pradėta statyti kryžius, kurie kelis kartus buvo perstatyti. Medžioti nekviečiame, bet atrasti žmonių paliktus ženklus ten – tikrai įdomi patirtis. (Kelmės raj., Kražių apylinkės).
Ir tai dar ne viskas, kuo žavi Šiaulių kraštas – čia galite rasti ir aktyvaus, ir pasyvaus poilsio mėgėjams tinkančių veiklų – baidares, žirgus, apžvalgos takus, bokštus ir kt. Nakvynę regione siūlome rinktis viešbučiuose, nakvynės namuose ar kempinguose.