Geopolitikos diagnostika: Davosas (Šveicarija-Pasaulis), Baltarusija, Šiaurės korėja

Davosas (Šveicarija-Pasaulis)
Faktas:
Davose įvyko 50-tasis Pasaulio Ekonomikos forumas.
Diagnozė:
Forumo sumanytojas Klaus Schwab, įžengęs į devintą dešimtį, dalyvauja, kaip būtinas simbolis, tačiau simbolis pačiu savimi užduoda klausimą – ar forumas nepaseno ar jo misija tebėra tokia, kokia buvo sumanyta?
Atsakymas daugeliui visiškai aiškus. Davosas jau seniai ne ekonomikos forumas. Tai podiumas pasaulio įžymybėms parodyti save, o ne bandyti rasti kokius nors sprendimus ekonomikos progresui ar jos problemų sprendimui. Forume jau net ne nuomonės išsakomos. Forumas apauga gandais apie neformalių susitikimų turinį, forumo sprendimai… O beje, seniai nėra jokių sprendimų.
Kai kas bando sakyti, kad Davosas – tai globalizacijos būvio indikatorius. Jei taip, tai koks tas globalizacijos būvis. Ar neatrodo, kad globalizacija iš viltingo reiškinio tapo didžia pasaulio problema. Gyvename savotiškos postglobalizacijos epochoje. Dauguma pasaulio žmonių pasakytų, kad pasaulis sutvarkytas blogai, tačiau tas pats pasaulis sako, kad nieko nėra geriau už laisvą rinką ir pinigus. Reikia daugiau ekonomikos ar mažiau ekonomikos, kurios efektyvumas matuojamas naudas ir pelnais.
Davosas siūlo senus receptus… Todėl jie lieka tik kalbomis
Baltarusija
Faktas:
JAV Valstybės sekretorius Mike Pompeo vyksta į Baltarusiją ir kitas „problematiškas“ šalis.
Diagnozė:
Baltarusija, Ukraina, Vidurinės Azijos šalys tampa vis didesnė geopolitinė problema.
Klausimas labai paprastas, ar priimame Baltarusiją tokią, koka ji yra, ir saugome jos nepriklausomybę, ar nusisukame ir „atiduodame“ Maskvai? Pripažįstame, jog naiviai tikėjome, kad buvusios SSSR respublikos entuziastingai pasuks Vakarų keliu ir jas, kaip ir Baltijos šalis, bus galima sveikinti Briuselyje. Maskva jų jau negali užkariauti taip lengvai kaip norėtų, mes gi vis dar neskiriame pakankamai resursų ir valios, kad jos būtų mūsų pusėje.
Gal amerikiečiai jos turės?
Šiaurės Korėja
Faktas:
Sanumdongo raketų bazėje pastebėtas pasiruošimas raketų bandymams.
Diagnozė:
Kažkas sakė, kad Šiaurės Korėjos lyderis nebebus grėsmė pasauliui.
Viltis miršta paskutinė gal nemiršta, bet branduolinė grėsmė mažėja tiek, kiek mes nusiraminame. Ramūs būsime, kol geros valios scenarijumi paremtas spektaklis pasibaigs. O tada vėl grįšime prie rizikingos, bet efektyvios branduolinio atgrasymo strategijos.
Užsk. Nr. EV-170