Geopolitikos diagnostika: Europos Parlamentas, Estija, Šveicarija
Europos Parlamentas
Faktas:
Didžiausia Europos Parlamento politinė grupė – Europos Liaudies partija (EPP) – pradėjo Vengrijos FIDESZ partijos šalinimo iš organizacijos procedūrą.
Diagnozė:
Rimtas klausimas tarptautiniam politiniam aljansui – kas yra tikros politinės vertybės ir kur tolerancijos riba laisvam jų interpretavimui. Pastarasis konfliktas brendo jau seniai, nors formali priežastis čia ir dabar – vengrų kritinės nuostatos Europos Sąjungos vadovybės atžvilgiu: priešrinkiminiuose plakatuose FIDESZ kaltina ES vadovus sąmokslu, siekaint užtvindyti Europą migrantais.
FIDESZ (pažodžiui – “jaunųjų demokratų”) partija ir jos vadovas Viktoras Orbanas buvo prie Vengrijos demokratizacijos ištakų ir ilgą laiką buvo laikoma tipinga centro dešinės partija. Įtikinamai laimėjusi kelis iš eilės rinkimus partija tapo šalyje beveik vienvalde, ėmė laikytis kur kas “kietesnės’ politikos nei EPP Briuselyje, tad susilaukė pastarosios kritikos. Orbanas, regis, visai ne prieš būti pašalintas – jo populiarumas šalyje tik padidės.
Taigi, sprendimas dėl FIDESZ didžiausiajai Europos parlament frakcijai nėra lengvas. Pašalinimo entuziastai sako, kad EPP turi ideologiškai išsivalyti prieš Europos Parlamento rinkimus, nes gali netekti rinkėjų pasitikėjimo, kiti gi mano, kad pastebimai silpnėjanti EPP dabar dar labiau susilpnės, ir FIDESZ pašalinimas bus tik dar viena politinė dovanėlė euroskeptinėms partijoms.
Estija
Faktas:
Šalies parlamento rinkimuose daugiausiai balsų gavo opozicinė Reformų partija, puikiai pasirodė „nesisteminiai“ konservatoriai.
Diagnozė:
Estija, apie kurią mūsų krašte sklinda pavydo pilnos legendos, pastaraisiais dešimtmečiais buvo valdoma liberalų arba socialistų.
Šį kartą nugalėjo liberali Reformų partija, tačiau jos turimų 34 vietų parlamente (iš viso šalyje yra 101 parlamentaras) niekaip nepakanka net ir padoriai mažumos vyriausybei sudaryti. Bėda ta, kad koalicijos partnerių pasirinkimas menkas.
Galima spėti, kad ir šios šalies laukia Europoje jau įprasta “fragmentuoto parlamento” krizė. Išeitis iš jos gali būti draugystė su populistine ir euroskeptiška vadinama Konservatyvia Liaudies partija, kuri iš tiesų yra didžiausia šių rinkimų laimėtoja: vietoje 7 vietų parlamente turėsianti net 19. Su šia laimėtoja, kaip regis, tradicinėms partijoms bus nelengva, bet be jos dalyvavimo koalicijoje reikės eiti į didelius ideologinius kompromisus. Tad ir Estijoje bręsta stiprios “nesisteminės” politinės jėgos. Kaip ir visoje Europoje.
Šveicarija
Faktas:
Šalyje pasirodė nauja 1000 šveicariškų frankų banknoto laida. Vienas toks banknotas vertas apie 800 eurų. Tai bene didžiausio vertės piniginis vienetas pasaulyje.
Diagnozė:
Žinovai teigia, kad didelio nominalo banknotai yra patogus įrankis nusikaltėlių ir pinigų plovėjų rankose, patogus ir ten, kur mėgstama atsiskaitinėti ne banko pervedimais, o grynaisiais. JAV didžiausio nominalo banknotas yra 100 dolerių, Europos Centrinis Bankas rimtai svarsto galimybę atsisakyti 500 eurų vertės popierinio pinigo. Tačiau šveicarai, kaip regis, linkę ir toliau didžiuotis savo pinigais, gal tai ir naudinga šiai šaliai, kur, kaip žinia sudėta daug švarių ir nelabai švarių pinigų.
O grynų pinigų gerbėjams verta nepamesti galvos. Buvo skelbta, kad amerikietis, atskaičiavus mokesčius, laimėjęs beveik 900 mln. dolerių „aukso puodą“ panoro laimėjimą atsiimti vienu ypu grynaisiais pinigais. Gal žino, gal ne kad paprasta nebus. Jo laimėtas grobis, jei bus išmokėtas šimtinėmis, svers…. apie 9 tonas. Ir nepaslėpsi kur po pagalve…
Užsk. Nr. EV-103
Komentavimas išjungtas.
Visus išmėtyti lengviausia. Tai čia apie FIDESZ. kai kurie Lietuvos politikai to, regis, labai norėtų ir per garsiai apie tai šneka….
Estai, regis, turės elegantišką premjerę. Tai sukels ne tik pavydo, bet ir susižavėjimo bangas:)))).
Puikiai parašytas straipsnis. Padėka autoriui.