Geopolitikos diagnostika: Europos Parlamentas, Indija, „Olimpinės“ žaidynės
Europos Parlamentas
Faktas:
Europos Parlamento (EP) rinkimų rezultatai patvirtino prognozes, kad parlamentas bus labiau fragmentuotas, bus sunkiau sutarti esminiais jo kompetencijoje esančiais klausimais.
Diagnozė:
Balsavimo rezultatai patvirtino prognozes. Įvyko tai, kas buvo numanoma – ilgamečiai parlamento lyderiai – liaudies partija ir socialistai – patyrė skaudžiausius pralaimėjimus per visą EP istoriją.
Buvo manoma, kad dabartinės integracijos krypties kritikai (vadinami nesistemininkais, populistais, skeptikais ir pan…) bandys vienytis į stiprią politinę grupę. Tai dar reikės patvirtinti arba paneigti.
Galima sakyti, kad labai patenkintų rezultatais nėra – vieni liūdi, kad daug pralaimėjo, kiti – kad nelaimėjo, kiek tikėjosi. Dar nesusirinkus parlamentui tampa aišku, kad jo sprendimai nebus lengvi.
Galimi kelios veikimo strategijos:
Pirma – palikti valdžią labiausiai pralaimėjusiems, nekeisti nusistovėjusios kvotų sistemos, nes jos ardymas reiškia destabilizaciją, kurios niekas nenori.
Antra, susitarti dėl kitokių kvotų – pasidalinti valdžios „grobį“ ir gyventi, lyg nieko nekasdieniško neįvyko.
Trečia, bandyti formuoti įvairias aritmetines koalicijas, „rodant raumenis“ ir medžiojant neprisijungusiųjų „auksinius balsus“. Karo scenarijus, galintis baigtis ir visišku darbo paralyžiumi.
Ketvirta – …. ramiai. Europa juk yra tokia, kokią išsirinkome. Kažkaip bus, taip nebuvo, kad niekaip nebūtų. Net ir Europos Parlamento kažkada nebuvo.
Indija
Faktas:
Parlamento rinkimus įtikinančiai laimėjo valdančioji Bharatiya Janata partija (BJP).
Diagnozė:
Šioje šalyje prognozės, pranašavusios pavojų premjerui Narendrai Modi ir jo sąjungininkams, visiškai nepasitvirtino. BJP padidino savo turėtų parlamento mandatų skaičių nuo 282 iki 302, tad ir toliau turi tvirtą absoliučią daugumą (šiais laikais – retas atvejis demokratiniame pasaulyje).
Manoma, kad pagrindinė Modi pergalės priežastis yra ne koks ekonominis ar socialinis stebuklas. Premjeras ir partijos lyderis į rinkimus ėjo su… indiškojo nacionalizmo vėliava. Pasak jo, pabodo būti kažkokia etnine ir kultūrine mišraine, turime tapti tikra savimi pasitikinti Indijos tauta, pilietine bendruomene, kurioje skirtumai tarp atskirų grupių ne skiria, o vienija. Demokratijos dogmatikai pavadino tai pavojingu nacionalizmu, rinkėjai gi – išreiškė paramą balsais.
Ilgametė praeities valdančioji Indijos nacionalinio kongreso partija tegavo 52 mandatus. Taip blogai šlovingos praeities Indiros Ghandi partijoje dar nebuvo. Imta kalbėti, kad reiktų partijos lyderio Rahulo Ghandi atsistatydinimo ir gal iš viso reikia partijoje baigti dinastinę vienos šeimos valdžią.
Gal ir taip. Galiausia gi rinkimus laimi sugebantis pateikti kažką naujo ir patrauklaus, o ne besididžiuojantis praeitimi, tegu ir šlovinga. Premjeras sugebėjo.
„Olimpinės“ žaidynės
Faktas:
Juodkalnijoje vyksta devynių mažiausių Europos valstybių sporto žaidynės.
Diagnozė:
Žaidynės vyksta jau devynioliktą kartą. Mažosios valstybės nori tapti didžiosiomis, jų sportininkai taip pat nori kilti ant sporto garbės pakylų. Suprasdamos, kaip nelengva (ir net nesąžininga) stoti į lygias kovas su sporto gigantais, jos rengia savą „olimpiadą“. Joje dešimt sporto disciplinų (yra net krepšinis), pastangos įrodyti, kad šios šalys nėra kokie nors geografijos ar istorijos atsitiktinumai. Galima tik džiaugtis – ir politikais ir sportininkais, kurie šiuo kartu (nors, žinia, ne visada) yra du-viename.
Įdomumo dėlei galima priminti, kad ir „normaliose“ vasaros olimpiadose „mažiukams“ yra pavykę iškovoti 8 medalius. Savose žaidynėse išsidalinta tūkstančiai. Prieš du metus daugiausiai medalių „nuskynė“ Liuksemburgas, prieš keturi metus – Islandija. Tikimasi Juodkalnijos sėkmės, ypač krepšinio aikštėje.
Beje, svajojama ir apie žiemos žaidynes. Gal tam padėtų tokių valstybių-nevalstybių, kaip Farerai ar Alandai – dalyvavimas? Organizatoriai sako, kviečiantys prisijungti ir Vatikano komandą. Laukia atsakymo.
Užsk. Nr. EV-119