Geopolitikos diagnostika: Europos Sąjunga, Indija, Rusija
Europos Sąjunga
Faktas:
Video konferencijos pagalba pritarta pradėti ES narystės derybas su Albanija ir Šiaurės Makedonija
Diagnozė:
Nors visų galvoje tik virusas, Europa nepamiršo pažado, duoto dviem šalims. kurių derybos dėl narystės buvo įstrigę visų pirma dėl Prancūzijos prezidento noro parodyti savo valdžią. Aišku, viskas mandagu ir politiškai korektiška, derybos prasidės, tačiau prasidės tikriausiai jau nebe su ta ES, kuri planavo ilgą ir nuobodų derybų procesą, kuri galėjo sau komfortabiliai planuoti ateitį dešimtmečiui į priekį, įsitikinus, kad jokios išorinės negandos sąjungai negresia. Dabar gi ES supranta, kad niekas negali garantuoti ir jos pačios išlikimo. Brexitas buvo tik nedidelis ir švelnus nemalonumas, lyginant su tuo, kas gali atsitikti artimiausioje ateityje. Finansinė perspektyva jau palaidota, „žalioji“ politika, tikriausiai, taip pat, Šengeno zona de facto išnyko, nebe žinia, kaip ir tuo euru…
Tad ir dvi naujos kandidatės neturėtų dogmatiškai rimtai žiūrėti į ilgų derybų grafiką. Jei Europos sąjungai reikės, narystė gali būti padovanota jau šiandien. Arba niekad… jei jau taip nutiks.
Indija
Faktas:
Maoistinės ideologijos teroristinė grupuotė Naxalite, įvykdė bene didžiausią išpuolį per pastaruosius kelis metus. Išpuolio metu žuvo 17 Indijos kariškių ir saugumo pareigūnų.
Diagnozė
Virusas ne tik sukelia ligas, bet ir aktyvuoja nusikaltėlius, kuriems krizinė situacija yra tarytum signalas veikti. Taip mokė toks Leninas ir anoks Mao. Naxalite pagrindą sudaro Indijos komunistų partijos likučiai, veikiantys daugiausia Vakarų Bengalijoje ir kituose rytinės Indijos regionuose.
Leninistai-maoistai jau kelis dešimtmečius žaidžia savotišką „svieto lygintojų“ žaidimą – puldinėja valdžios institucijas, naikina infrastruktūrą (geležinkelius, upių kanalus). Indijos valdžia juos, tiesa, persekioja, tačiau iki galo taip ir nesunaikina.
Kas žino, gal viruso grėsmės akivaizdoje atsiras ir kokių proletarinių revoliucijų pandemija?
Rusija
Faktas:
Žemos naftos kainos kelia Pesimistines prognozes apie biudžeto surinkimo galimybes Rusijoje.
Diagnozė:
Dar nežinia kiek lėšų ir kaip pareikalus pandemija, tačiau ir be jos Rusija išgyvena krizę. Naftos kainų kritimas sukėlė Rusijos rublio kurso nuosmukį. Dar prieš mėnesį euras kainavo apie 70 rublių, šiandien jau kainuoja 85. Žinia, naftos eksportas svarbus šalies biudžetui. Jis „numato“, kad eksportuojamos naftos barelis turėtų kainuoti apie 40 dolerių, gi šiandien kainuoja vos 25. Nors šalis giriasi turinti kaip niekad didelį rezervą, Rusijos statistika jau mažai kas tiki, nes iki šiol tas rezervas ne taip jau ir gelbėdavo.
Didieji geopolitikai sutartinai pranašavo ekonominę ir socialinę krizę trečiojo dešimtmečio pradžioje. Ji gal jau ir ateina. Tuo tarpu prezidentas, regis, siekia užsikarantinuoti Kremliuje dar keliolikai metų. Primityviai, negudriai… bet užtikrintai. Europa su savo žmogaus teisių ir demokratijos reikalavimais gali paveikti kokią nedidelę trečiojo pasaulio valstybėlę, bet Rusiją laiko nepaveikiama. Tad visai nepyksta dėl Putino manevrų. Gal išsipildys kartus pajuokavimas, kad jis atėjo iki gyvenimo pabaigos, arba numirs, būdamas prezidentu arba…
Užsk. Nr. EV-182