Geopolitikos diagnostika: Europos Sąjunga, Iranas, Šiaurės Korėja – JAV
Europos Sąjunga
Faktas:
Europos Parlamentas pradėjo darbą šalių vadovams pagaliau sutarus dėl svarbiausių postų Europos Sąjungos vadovybėje.
Diagnozė:
Nauja Europos Sąjungos valdžios kadencija pradėta ne politikos triumfo švente, o varginančiomis kompromiso paieškomis – kas galėtų (ne, ne dirbti) atstovauti Sąjungą svarbiausiuose postuose – vadovauti Vadovų Tarybai, Komisijai, Centriniam Bankui ir vykdyti Sąjungos užsienio politiką. Apie pasirinkimus dar bus jūra komentarų, bet pirmas įspūdis perša dvi išvadas – pasirinkti ne geriausi, o veikiau „mažesnis blogis“ – naujai išrinkti nauji veidai bet seno pavyzdžio politikai, biurokratija ir ramybės siekis laimi prieš drąsias idėjas. Drąsia idėjas pasakys tie, kurių neišrinko.
Europos Parlamento rinkimai turėjo būti europietiško identiteto – racionalaus, kūrybiško, atsakingo ir visada sutariančio – manifestacija, tačiau parodė, kad europiečiai myli vienas kitą vis mažiau. Svarbiausios skiriamosios linijos darosi ne ekonominis atotrūkis ar formalios ideologijos, ko teoriškai tikėtųsi racionalūs ES kūrėjai. Ar Europos Parlamento kūrėjai bent sekundė galvojo, kad šio susirinkimo dalyviai britai nusisuks nuo Europos himno, o katalonai nebus įleisti į posėdžių salę?
Problemos, kurias reikia spręsti toli gražu ne ekonominės teisinės ar kvotinės – jos moralinės, o pastarųjų jokiomis techninėmis ir teisinėmis priemonėmis neišspręsime. Skiriamosios linijos formuojasi vertybių – moralės – srityje. Ar tikrųjų vertybių vietoje nebrukamas indiferentiškumas ir dvasinis skurdas?
Iranas
Faktas:
Iranas formaliai pažeidė savo įsipareigojimus negaminti branduolinio ginklo.
Diagnozė:
Irano režimas neabejotinai provokuoja tarptautinę bendriją, norėdamas kuo toliau nukelti tą vadinamą „raudonąją liniją“. Visai sąmoningai buvo „nutekinta“ žinia, kad šalyje sukaupta daugiau nei sutartimi leidžiami 300 kilogramų 3,67 prisodrinimo procento urano, t.y., daugiau nei reikia nekariniams poreikiams.
Taigi, Irano branduolinis pavojus – jau ne JAV administracijos „kaprizas“. Europos šalys iki šio gynė Iraną turi pripažinti, kad gynė neapdairiai, gynė veikiau savo interesus daryti su Iranu biznį. Gal Europa ir toliau jį darys… juk kas čia tokio, čia juk verslas – galima nuodėmes atleisti rusams, bus galima ir Iranui.
Europa yra savotiškai politiškai gailestinga, bet tas gailestis ne visada moralus, dažnai jis kyla tiesiog iš … godumo.
Šiaurės Korėja – JAV
Faktas:
Šiaurės Korėjos ir JAV lyderiai susitiko ant abi tebekariaujančias Korėjas skiriančios fronto linijos.
Diagnozė:
Trumpas dar kartą susitiko su Kimu, dar kartą buvo kritikuotas, kad nepasirašė jokių reikšmingų dokumentų ir nepasiekė formalių derybinių laimėjimų.
Tačiau net ir JAV prezidento priešai pastebi vieną dalyką – nedidelį, bet svarbiausią. Karo tikimybė, tikimybė, kad Kimas pradės ginkluotą avantiūrą, ženkliai sumažėjo. Juk geriausias karas ne tas, kurį laimime, geriausias tas, kurio pavyksta išvengti.
Užsk. Nr. EV-126