Geopolitikos diagnostika: Europos Sąjunga, Sakartvelas, Etiopija

Europos Sąjunga
Faktas:
ES Bendrųjų Reikalų Taryboje nutarta nepradėti derybų dėl narystės ES su Albanija ir Šiaurės Makedonija.
Diagnozė:
Formalių pasiteisinimų, kodėl nedaroma, kas žadėta, nestinga. Europos Sąjungos institucijos vis dar nesusitvarko su Europos Parlamento rinkimų rezultatais ir Brexitu, Albanijoje tebesitęsia politinė krizė, Šiaurės Makedonija vis dar savotiškai tikisi, kad pavadinimo pakeitimas gali išspręsti daugelį narystės klausimų nieko neveikiant.
Sprendimas dėl plėtros derybų formaliai atidėtas iki rudens, tačiau esmė yra ne kokie nors momentiniai (ne)sprendimai. Septynias dešimtis metų skaičiuojanti Europos integracija vis labiau primena gerokai pavargusią pensininkę, bandančią apsimesti pilna jėgų ir jaunatviško grožio mergina. Panašu, kad ji nebenori nieko naujo, tad ir politikoje sprendimų atidėjimas atrodo kur kas geresnė išeitis, negu naujų idėjų paieška. Europos Sąjungos ateitis yra atsinaujinime, tačiau tikros ilgalaikės atsinaujinimo strategijos dabartinė Europos Komisija taip ir nepateikė, naujoji, regis, labiau rūpinsis personalijomis nei politika. Europos Parlamentas labiau rūpinsis frakcijų prioritetais ir balsų aritmetika… ir t.t.
Štaip kaip prasideda civilizacijos nuosmukiai…
Sakartvelas
Faktas:
Rusijos Dūmos atstovo kalba iš parlamento pirmininko tribūnos Tbilisyje išprovokavo antivyriausybines demonstracijas šalyje.
Diagnozė:
Politikai ragina vieni kitus gyventi „be emocijų“, bet simboliai turi daug lemiančią reikšmę šalies gyvenime. Impulsu opozicijai sukilti tapo „vaizdelis“, kuomet Rusijos atstovas, Sergejus Gavrilovas, žinomas Abchazijos ir Pietų Osetijos „nepriklausomybės“ šalininkas, rusiškai kalbėjo sėdėdamas Sakartvelo parlamento pirmininko kėdėje. Viskas vyko vadinamoje Tarpparlamentinėje Stačiatikių asamblėjoje, kuri (taip jau atsitiko) vyko Tbilisyje, o pirmininkavo asamblėjai – rusas.
Pilietinių protestų eiga parodė, kad šalies visuomenėje gausu Rusijos baimės, antirusiškos neapykantos, kuri šį kartą buvo išlieta ant vyriausybės. Nulėkė keletas „galvų“, protestuotojams prižadėta politinių lengvatų.
Geopolitinės pasekmės dvi. Pirma: Rusijos planas kurti Rusijos dominuojamą erdvę per Rytų krikščionių vienijimą nėra sėkmingas, šalies noras dominuoti kaimynystėje suvokiamas, ne kaip draugiška vyresniojo brolio parama, bet kaip vergovės baimė. Antra: Rusijos galimybės kelti chaosą kaimyninėse, ypač politiškai vienišose, šalyse ir silpninti jas, tebėra didelė.
Etiopija
Faktas:
Užkirstas kelias valstybės perversmui, tačiau nužudytas vyriausias kariuomenės vadas ir provincijos gubernatorius.
Diagnozė:
Etiopija – viena didžiausių Afrikos šalių kuris laikas bando eiti demokratizavimo ir rinkos ekonomikos kūrimo keliu, tačiau būdama labai nestabiliame regione yra veikiama tradicinių afrikietiškų ir naujų geopolitinių grėsmių.
Etninis valdžios pasidalijimas ar valdžios turėjimas yra kur kas svarbiau nei koks nors ekonominis augimas ar europietiška demokratija. Perversmas sumanytas šalies šiauriniame regione, jo iniciatorius generolas Asaminew Tsige yra amharų etninės grupės atstovas, tuo tarpu vakaruose viltingu laikomas premjeras Abiy Ahmed yra oromas, t.y. priklausantis šalies etninei mažumai. Lietuvoje neypatingai svarbu, koks ten premjeras žemaitis ir dzūkas, Etiopijoje tai pretekstas perversmams.
Kol Etiopija sprendžia painius etninius klausimus, perversmas pats savaime mažina šalies patikimumą, braukia visas Etiopijos, kaip nebeaiškus lieka ir taikos su Eritrėja likimas. Kaimynystėje de fakto neegzistuojanti Somalio valstybė, neramus Sudanas ir jo pietinis kaimynas. Karštas taškas.
Užsk. Nr. EV-125