Geopolitikos diagnostika: Filipinai, Libija, Korėjos pusiasalis
Filipinai
Faktas:
Šalies vyriausybė sustabdė bendradarbiavimo su JAV sutarties nutraukimo procesą.
Diagnozė:
Dar vienas Kinijos politinis pralaimėjimas. Filipinai buvo šalis, pastaraisiais metais balansavusi tarp dviejų „draugysčių“ – su JAV ir su Kinija. Buvo pasirinkusi Kiniją, ir pasiruošusi „atsisveikinti“ su amerikiečiais, bet dabar, regis, vėl ima apsigalvoti. Filipinai, kaip JAV sąjungininkas buvo geopolitinė kliūtis Kinijos ekspansijai Pietryčių Azijoje, ir Pekinas siekė ją pašalinti. Beveik pavyko, bet… pandemija daro savo. Pasitikėjimas Kinija su visais jos „šilko keliais“ griūna kaip kortų namelis. Ir tai, panašu, tik pradžia.
Libija:
Faktas:
Jungtinių Tautų pripažįstamos Libijos vyriausybės pajėgos išstūmė Khalifo Haftaro kariauną iš sostinės apylinkių.
Diagnozė:
Po to kaip Haftaro kariauna pasitraukė iš Tripolio oro uosto tapo aišku, kad vyriausybės pajėgos perėmė kari iniciatyvą šalyje. Nors formaliai didžiąją Libijos teritorijos dalį tebekontroliuoja vadinamoji opozicija, strategiškai svarbias vietas jos pajėgos viena po kitos atiduoda Tripolio valdžiai. Kai kas jau sako, kad tai karo pabaigos pradžia, bet… palaukime.
Tai ne šiaip sau pilietinis karas nafta turtingoje šalyje. Ir net ne nafta čia svarbiausia. Svarbiau tai, kad vyriausybę remia Turkija, tuo tarpu opozicijos atrama yra Rusija. Šių dviejų šalių neakivaizdinė konfrontacija kol kas aiškiai Turkijos naudai.
Europos Sąjunga beje, taip pat neturi taip reikalingos vieningos nuomonės apie Libiją. Prancūzai yra už Haftarą, italai už vyriausybę, mažesnės sąjungos šalys taip pat sako, kad reikia remti tuos, kuriuos pripažįstame teisėta šalies valdžia. Bet gal kaip visada… Teisus kovoje dėl taikos tas, kas laimi karą.
Korėjos pusiasalis
Faktas:
Šiaurės Korėja nutraukė ryšiu linijas su Pietų Korėja
Diagnozė:
Formali priežastis visai banali – Pchenjanas protestuoja prieš neva priešiškus pietinės kaimynės veiksmus, panašius į intervenciją: Pietų Korėjos politikos aktyvistai paleido šiaurės link balionus su agitacinėmis skrajutėmis. Tačiau, matyt, tikroji priežastis – įtampos didinimas, siekiant gauti iš tarptautinės bendrijos dar kokių nors nuolaidų ar tiesiog humanitarinės pagalbos. O teks ją duoti, nes komunikacijos linijos reiškė ir pasitikėjimą tarp abiejų vis dar formaliai kariaujančių šalių. Šiaurės Kimas žino, kad jo niekas nenubaus, net gandai apie diktatoriaus mirtį kaimynams baro daugiau baimės, nei vilties. Tad įtampos didinimas ir vėl jo naudai.
Užsk. Nr. EV-199