Geopolitikos diagnostika: Indija, Rusija, Izraelis

Indija
Faktas:
Pogromuose prieš Indijos šalies musulmonus žuvo per tris dešimtis žmonių. Sužeistų keli šimtai.
Diagnozė:
Dabartinės šalies valdžios valia, Indija segreguojasi. Musulmonai, kiek lojalūs ar nelojalūs bebūtų, formaliai tampa mažiau gerbiamais piliečiais – pilietybės įstatymų pataisos juos verčia savotiškais „atvykėliais“ savo paties šalyje, verčia būti kaltais dėl globalios radikalaus islamo grėsmės. Didžiausia pasaulio demokratija tebevadinama šalis, gal ir neturėdama blogų ketinimų, kuria civilizacijų konfliktą šalies viduje. Panašu, tik tam, kad laimėti etninės daugumos politinę paramą.
Prognozuota, kad XXI amžiaus žmogus bus racionalus liberalios demokratijos produktas. Tikėjimas ir tautinis identitetas bus padėtas į gilų stalčių, kad netrukdytų ekonominei sėkmei. Dabar aišku, kad tai emocingas jautrus individas, pasiryžęs aukotis dėl savo tikėjimo ar tautinio identiteto. Istorijos pabaigą teks atidėti.
Rusija
Faktas:
Balandžio 22 dieną Rusijoje turi įvykti referendumas, patvirtinantis prezidento Vladimiro Putino siūlomas konstitucijos pataisas.
Diagnozė:
Referendumo rezultatais abejoti mažai tikėtina. Ir jo data pasirinkta neatsitiktinai. Rusijos piliečiai per „apvalų“ avantiūristo Vladimiro Uljanovo gimtadienį suteiks politinės savivalės laisvė Vladimirui Putinui. Bus proga prisiminti, kas sukūrė didžiausią istorijoje fizinio žmonių naikinimo ir dvasinio luošinimo mašiną. Bus ir besidžiaugiančių…
Tai ne šiaip sau netyčia. Tai veikiau patyčia iš demokratinio pasaulio, patyčia ir iš tų „naudingų kvailių“, kurie niekaip neišsigydo nuo tikėjimo, kad su tais „putinais“ galima susitarti. Susitarti nereikia. Reikia daryti kvailiai tik pritartų. Ar, nutaisę suprantančias minas, neprieštarautų.
Izraelis
Faktas:
Eiliniai priešlaikiniai rinkimai atnešė daugiausiai balsų premjero partijai, tačiau absoliučią daugumą užtikrinančios koalicijos klausimas lieka atviras.
Diagnozė:
Gera žinia Benyaminui Netanyahu yra ta, kad ženkliu skirtumyu nurungė pagrindinį savo priešininką. Nelabai gera žinia tai, kad iki absoliučios koalicinės daugumos gali stigti vieno-dviejų mandatų, kuriuos „suvilioti“ nebus lengva (dėl to šalyje ir vyksta nesibaigiantys rinkimai). Dar blogesnė naujiena tai, kad teisinio persekiojimo premjerui taip pat nepavyks išvengti.
O nuostabiausia tai, kad Izraelis, – tokia civilizacijų konflikto pafrontės valstybė – neatsisako pagundų riboti demokratiją saugumo vardan. Ar rasite kur geresnį pavyzdį tikėjimo, kad demokratija turi veikti net ekstremaliausiomis sąlygomis.
Užsk. Nr. EV-177