Geopolitikos diagnostika: Iranas-Sirija, Graikija, Taivanis (Kinijos Respublika)

Iranas-Sirija
Faktas:
Netoli Gibraltaro sulaikytas Irano naftą gabenantis supertanklaivis Grace 1.
Diagnozė:
Tanklaivių karas tęsiasi.
Laivo arešto aplinkybės painios, savotiškai parodančios, koks karas vyksta Vidurio Rytuose. Irano laivas su nafta, vos ne per pusę pasaulio, apiplaukdamas Afriką, gabena naftą į beveik kaimyninę šalį – Siriją. Vamzdžiais būtų arčiau, bet jie uždaryti arba sunaikinti, galima plaukti per Raudonąją jūrą ir Sueco kanalą, bet ten Irano ir Sirijos režimo priešai. Sirijai taikomos tarptautinės sankcijos, todėl pats krovinys yra nelegalus.
Tenka pripažinti, kad Europos Sąjunga gerokai „pro pirštus“ žiūrėjo į nelegalių krovinių srautą Viduržemio jūroje, kadangi daugelio ES valstybių vadovai iki šiol nori kaip nors sutarti su Iranu, nei jį bausti. Tad ir britų bei ispanų veiksmai, sulaikant tanklaivį, Europos sostinėse vertinami nevienareikšmiškai.
JAV administracija mano, kad Irano režimą reikia izoliuoti ir nuversti, nes tai grėsmė saugumui visame pasaulyje, europiečiai vis dar galvoja, kaip su juo susigyventi, nes biznis neblogas. Tad karas dėl Irano ateities vyksta ir Vakarų sostinėse. Nepamirškime, kad situaciją stebi Rusija ir Kinija, turinčios čia savų interesų. Tad Iranas ir toliau provokuoja pasaulį. Šalies valdžia savo ruožtu pažadėjo areštuoti kokį nors britų laivą ir nestabdyti urano sodrinimo darbų, pažeidžiančių ankstesnius šalies įsipareigojimus.
Tad ir mums reikės rinktis – gyvenimas su tarptautinės ir humanitarinės teisės nesilaikančia šalimi ar biznis su ja? Bet ar pirmas kartas?
Graikija
Faktas:
Priešlaikinius parlamento rinkimus laimėjo konservatyvi Naujosios Demokratijos partija.
Diagnozė:
Pirmyn į „senus gerus laikus“.
Iki šiol valdžią turėjusi „nesisteminė“ Syriza partija, piešiama kaip ultrakairioji ir populistinė… buvo laikoma kairiojo populizmo simboliu, savotiškai nemalonus „graikiškasis“ scenarijus pranašautas ne vienai Europos valstybei. Graikija išgyveno bene didžiausią ekonominę krizę savo istorijoje, kapstantis iš kurios, reikia pasakyti, Syriza didelės gėdos nepadarė.
Kodėl Graikijos rinkimų rezultatai svarbūs ne tik šios šalies vidaus reikalams?
Pirma. Syryza valdymas baigėsi, Europoje palikdamas kur kas mažesnį kairiojo populizmo pėdsaką, nei galima buvo tikėtis. Pranašautas populizmo triumpas Europoje neįvyko, ir ne kairysis populizmas, o veikiau dešinioji nesisteminė politika tapo tradicinių partijų galvos skausmu, nors, kaip parodė Europos parlamento rinkimai, ne tokiu jau baisiu.
Antra. Šalies ekonomika tebėra dvidešimčia procentų mažesnė, nei prieš dešimtmetį, tad naujajai valdžiai tenka veikiau nualinta nei klestinti Europos Sąjungos valstybė. Tarptautinė situacija regione blogėja, santykiai su Turkija – „žemumose“.
Trečia. Į valdžią grįžta „sena gera“ partija ir Mitsotakių šeimos dinastija. Niekam ne paslaptis, kad būtent tos senos-geros partijos daugelį metų stūmė šalį į ekonominę suirutę. Ar sugebės pasikeisti?
Taivanis (Kinijos Respublika)
Faktas:
JAV spartina Taivanio perginklavimą moderniausia karine technika.
Diagnozė:
Tarp JAV ir Kinijos vyksta ne tik prekybinis karas. Abi šalys supranta, kad politinė ir karinė priešprieša neišvengiama. Pretekstu karui gali tapti Taivanis – amerikiečių sąjungininkas, save laikantis tikrąja Kinijos Respublika. Kinijos požiūriu Taivanis yra maištininkų laikinai valdoma vienos Kinijos dalis. Vadinamoji Kontinentinė Kinija, neva, turi teisę bet kada „išvaduoti“ Taivanio žmones.
JAV Valstybės departamentas neseniai patvirtino 2,2 milijardo vertės ginklų „paketą“, leisiantį sustiprinti Taivanio gynybą ir efektyviau atgrasyti „kontinentinį priešininką“. Fizinė jėga amerikiečių pusėje, tačiau tą jėgą reikia tolydžio palaikyti. O gal gi Taivanį vėl pripažinti tikrąja teisingąja Kinija?
Užsk. Nr. EV-128