Geopolitikos diagnostika: Islamo valstybė, Izraelis, Venesuela
Islamo valstybė
Faktas:
Kurdų remiamos Sirijos demokratinių jėgų karinės grupuotės užėmė Baghuzo miestą – paskutinį Islamo Valstybės pasipriešinimo židinį.
Diagnozė:
Islamo Valstybės – kalifato – istorija, grėsmingai prasidėjusi „arabų pavasario“ suirutės kontekste, formaliai baigėsi. Baigėsi jos geografinis egzistavimas, nes iš žemėlapio išnyko teritorija, kurią būtų galima vaizduoti žemėlapyje kaip tą minėtąją valstybę. Ją gynė vietiniai kovotojau ir Vakarų samdiniai bei savanoriai, jos pabaiga – ženklas, kad net Vidurio Rytuose kartais galima susitarti.
Suprantama, tai nereiškia, kad pati, Islamo Valstybės idėja palaidota visam laikui. Kiekviena pergalė šiame regione yra labai laikina. Vidurio Rytuose galima nesunkiai laimėti fizinį karą, tačiau neformalus, partizaninis pasipriešinimas lieka dešimtmečiais. Islamistų kariauna grįžta į savo ištakas, vėl tampa neformaliu visuomeniniu judėjimu. Kariautojai tapo civiliais… iki kito karto.
O europiečiams ir amerikiečiams dar galvos skausmas, kaip elgtis su islamistų pusėje kariavusiais savo piliečiai – bausti, atleisti, nebeįsileisti…?
Izraelis
Faktas:
JAV prezidentas oficialiai pareiškė ketinimus pripažinti Golano aukštumų priklausomybę Izraelio valstybei.
Diagnozė:
Golano aukštumos yra geografinė viena iš kurios „kaip ant delno“ matosi visas Izraeliui priklausantis Viduržemio jūros krantas.
Praeityje regionas priklausė ir formaliai tebepriklauso Sirijos valstybei, 1967 metų „šešių dienų“ karo metu Izraelio kariuomenė užėmė Golano aukštumas tuo būdu atimdamas iš arabų strateginę galimybę “stebėti” Izraelio valstybę ir ją potencialiai terorizuoti artilerijos bei raketų pagalba. Ilgą laiką Izraeliui tai buvo geopolitinių mainų objektas – „žemė už taiką“ – teritorijos perleidimas arabams už saugumo garantijas, tačiau pastaruoju metu tokios mainų viltys tapo mažai tikėtinos.
Suprantama, JAV prezidento pozicija sukėlė diplomatinį šurmulį, panašų į tą, kuris kilo perkėlus JAV ambasadą į Jeruzalę, tad iki šiol neaišku, kokia bus oficiali ES, Rusijos ar visų Jungtinių Tautų reakcija. Pasigirsta gandų kad tai savotiškas JAV kerštas rusams už Krymo aneksiją. Beje, rinktis gali tekti ir mums, o kandidatams į prezidentus pasakyti, kurioje pusėje turi būti Lietuva?
Venesuela
Faktas:
Mažiausiai du rusų kariniai lėktuvai nusileido Karakase
Diagnozė:
Oficiali Rusijos pozicija apibrėžia šią karinę akciją, kaip rutininę techninę pagalbą Venesuelai pagal anksčiau sudarytus kontraktus. Juk du lėktuvai, kad ir prikimšti technikos, tikrai nepakeis šalies situacijos.
Svarbu, tačiau, ne kiekis, o faktas, kad Rusija dar kartą giną tokius politinius režimus, kuriuos smerkia ar kurių nepripažįsta didžioji pasaulio dalis. Ne vienas politologas konstatuoja, kad blogas sąjungininkų pasirinkimas yra Rusiją vis kankinanti geopolitinė klaida, kylanti iš neteisingo pasaulio raidos supratimo.
Ginti beviltišką Maduro režimą, ar be didesnės kovos pralaimėti demokratijai? Štai kur klausimas.
Užsk. Nr. EV-106