Geopolitikos diagnostika: Kinija, Izraelis / Palestinos autonomija, Centrinės Afrikos Respublika
Kinija:
Faktas:
Vakarų šalyse sulaikoma vis daugiau Kinijos agentų – aiškėja neįtikėtini pramoninio, technologinio ir karinio šnipinėjimo mastai.
Diagnozė:
Ilgus dešimtmečius į Kiniją buvo žiūrima atlaidžiai ir lengvabūdiškai. Nuoširdžiai kurtas įvaizdis, kad tai pigią bei paklausą turinčią produkciją gaminanti taiki šalis, niekaip negalinti pakenkti demokratiniam pasauliui ir kėsintis į pasaulio tvarką. Dėl to buvo netgi pro pirštus žiūrėta į technologijos ir intelektinės nuosavybės piratavimą, geriems santykiams net ir su žmogaus teisių nesilaikančia Kinija buvo teikiamas prioritetas prieš griežtą taisyklių laikymąsi.
Auganti Kinija iš geraširdės plastmasiukų gamintojos bei restoranėlių organizatorės virsta vis labiau kriminalizuotu monstru, ne tik nesilaikančiu prekybos ar finansų politikos taisyklių, bet ir atvirai žlugdančiu patiklius prekybos ir finansų partnerius Vakaruose, laužančiu susitarimus dėl sankcijų bei kvotų. Tokie „Trojos arkliai“ kaip Huawei jau gerokai įsiskverbė net ES ar NATO strateginę reikšmę turinčias pramonės ir saugumo struktūras.
Strateginis klausimas paprastas: ar priverčiame Kiniją vis tik elgtis pagal taisykles, dėl kurių visi sutarėme, ar pripažinti, kad šį šalis yra mums tikrai nebe draugas. Iš strateginio partnerio Kinija virsta grėsme nacionaliniam saugumui. O jei taip, tai jokios ekonominės naudos iš jos nesitikėkime.
Gal ir taip. Pasitikėjimas svarbiausia, kai jo nėra, kyla visos kitos problemos. Kyla ir kainos.
Izraelis/ Palestinos autonomija:
Faktas:
Atsistatydino Palestiniečių autonomijos ministras pirmininkas Rami Hamdallah.
Diagnozė:
Atsistatydinta šį kartą dėl ne kokio nors nesugebėjimo tvarkyti tą ar kitą ūkio sektorių. Premjerą de facto nušalino valdančiosios Fatah partijos centro komitetas, nusprendęs, kad vyriausybė negali toliau veikti dėl nesutarimų tarp Fatah ir Hamas grupuočių.
Palestiniečių autonomija jau ne pirmi metai yra padalinta ne tik geografiškai, bet ir politiškai. Gazos ruožą administruoja labiau karinga Izraelio atžvilgiu Hamas grupuotė, tuo tarpu Vakarų krante valdžia priklauso nuosaikesniai Fatah organizacijai. Tad Premjero atsistatydinimas yra vidinių nesutarimų pasekmė – ženklas, kad palestiniečių priešai yra ne tik Izraelis ar jo sąjungininkai, priešai jie yra patys sau – dalinasi dar taip ir neįkurtą valstybę.
Tad gal ir gerai, kad Lietuvos premjeras bent jau neįsivėlė į ginčus, kas yra Palestinos savivalda, kiek savarankiška ji yra ir kas ją galiausiai valdo.
Centrinės Afrikos Respublika
Faktas:
Šalies vyriausybė pasiekė „plačios apimties“ taikos susitarimą su 14 ginkluotų grupuočių.
Diagnozė:
Jungtinių Tautų ir Afrikos Sąjungos diplomatai, tarpininkavę derybos, vykusioms Sudano sostinėje vadina tai dideliu diplomatiniu ir kariniu laimėjimu, leisiančiu Centrinės Afrikos Respubliką pagaliau vadinti taikos oaze karuose paskendusiame regione. Regiono politikos ekspertai tačiau mano, kad tai viso labo taika popieriuje – prielaidos susitaikymui nesudarytos. Karas šalies viduje yra ne techninis, bei veikiau religinis. 2013 metais valdžią užgrobė islamistai, prieš juos kovoja daugiausiai krikščioniškos grupuotės. Šalis tapo ir Rusijos susidomėjimo objektu – ginkluoti rusų samdiniai „apmoko“ kariaujančius ir vyriausybės pusėj ir prieš ją. Tuo tarpu apie 3 milijonus gyventojų turinčiai šaliai verkiant reikia humanitarinės pagalbos – kariavimas nekuria bendrojo vidaus produkto, tik jį sparčiai švaisto.
Užsk. Nr. EV-101
Komentavimas išjungtas.
Labai įdomu buvo daugiau sužinoti apie Palestiną.
O Lietuvos Premjerui Prezidentė norėjo parodyti, kad ne taip lengva būti Prezidentu.
Padėka Gerb. Seimo nariui už dalykiškus ir puikius rašinius.