Geopolitikos diagnostika: Liberija, Indija, Pasaulis
Liberija
Faktas:
Šalyje kyla masinių nepasitenkinimų banga. Minia ketina versti šalies prezidentą.
Diagnozė:
Ukrainiečiams reiktų atidžiai pažiūrėti, kas vyksta tolimoje šalyje. 2017 metais liberiečiai prezidentu išrinko George Weah – futbolo žvaigždę, tikriausiai populiariausią žmogų šalies istorijoje. Tačiau šalies realybė netapo panašia į Weah sportinę karjerą: ekonomika auga lėčiau nei gyventojų skaičius, vidutinis šalies gyventojas verčiasi dviem doleriais per dieną, korupcija tik didėja. Milijonai dolerių dingsta, tad… nieko naujo. Žvaigždės gali papuošti šalies istoriją, tačiau jos nepakeičia.
Indija
Faktas:
Indija oficialiai keičia Kašmyro regiono politinį statusą.
Diagnozė:
Kašmyras, dėl kurio kontrolės nesutaria dvi branduolinį ginklą turinčios valstybės, Kašmyras, dėl kurio jau kilo keli karai, gali tapti dar vieno (gal branduolinio) karo pradžia. Konfliktas tęsiasi nuo pat Indijos ir Pakistano valstybių įkūrimo 1947 metais, kuomet regiono valdovai nutarė Kašmyrą prijungti prie Indijos, nors pagal gyventojų tikėjimą jis turėjo tapti Pakistano dalimi. Dalį istorinio Kašmyro Pakistanas „atsikariavo“, dalis liko Indijos sudėtyje autonomijos taisėmis.
Indijos vyriausybė pareiškė, kad atšaukia ligšiolinį Kašmyro, kaip ypatingo autonominio rajono statusą ir dislokuoja čia per 30 000 karių papildomą kontingentą. Autonomijos statuso pakeitimas realiai reiškia ypatingosios padėties įvedimą regione, kur gausu prieš Indijos valdžią nukreiptų teroristinių išpuolių. Formaliai Kašmyro vietos valdžia negalės priimti įstatymų, atsižvelgiančių į tai, kad regione gausu islamo išpažinėjų. Panaikinamas ir draudimas ne vietos gyventojams įsigyti nekilnojamąjį turtą. Tai formali regiono indizacija. Pakistano premjeras (taip jau sutampa – buvusi sporto žvaigždė) įspėjo Indiją, kad jos veiksmai gali sukelti „sunkiai įsivaizduojamus padarinius“.
Verta prisiminti, kad šių metų pradžioje vieno teroro išpuolio metu žuvo 40 Indijos karių. Indijos aviacija puolė įtariamas teroristų rengimo stovyklas Pakistano teritorijoje.
Verta prisiminti ir tai, kad abi šalys deklaravo pasiliekančios sau teisę branduolinį ginklą naudoti kaip priemonę lokaliniams konfliktams spręsti.
Pasaulis
Faktas:
JAV ir Rusijai pareiškus, kad jos nebesilaikys Vidutinio nuotolio raketų ribojimo sutarties, sutartis de facto nustojo galioti.
Diagnozė:
1987 metais pasiekta sutartis buvo savotiškas Šaltojo karo pabaigos simbolis. Vidutinio nuotolio raketų panaudojimas taktiniais tikslais – tai tikra pagunda pradėti branduolinį karą, kurį net galima ir laimėti. Vidutinio nuotolio raketos yra visų „iranų“ ir „šiaurės korėjų“ svajonė.
Jei sutartis negalioja, ji gali reikšti naujas ginklavimosi varžybas, kurios savaime nėra jau toks blogis, kaip pasakytų pacifistai. Juk Reaganas parklupdė Sovietų Sąjungą būtent primetęs jai nepakeliamas ginklavimosi varžybas. Tad gal Trumpas nori pakartoti istoriją?
Užsk. Nr. EV-134