Geopolitikos diagnostika: Meksika, Vokietija, Iranas
Meksika:
Faktas:
Prezidento rinkimus įtikinančiai laimėjo Andres Manuel Lopez Obrador, laikomas nesisteminiu kairuolišku populistu. Jį remiančios politinės grupuotės, tačiau, neiškovojo parlamentinės daugumos.
Diagnozė:
Populizmo ir „nesisteminės“ politikos triumfo žygis tęsiasi. Trečias Obradoro bandymas tapti prezidentu pavyko. I6rinktasis pažadėjo visko, ko žmonėms taip trūksta – kovą su korupcija, socialinį teisingumą, subsidijas kaimui, neva nepalankių susitarimų su kaimynais peržiūrą ir sąžiningesnes biudžeto dalybas. Kaip tai padarys, kol kas neaišku, bet publikai šis 64 metų „mesijas” kelia pasitikėjimą ir viltį, kad bus kažkaip kitaip, kaip dar niekad nebuvo, valdant tradiciniams politikams.
Šalyje formuojasi nekasdieniška situacija. Prezidentinių pažadų vykdymas priklauso nuo kongreso malonės, tad prezidentas greitai gali virsti raudančiu ir liaudies mylimu „politikos kankiniu“. Kita vertus, nesisteminiam Obradorui gal kaip tik bus lengviau kalbėti su nesisteminiu Trumpu be jokios politinio korektiškumo cenzūros. Galiausiai juk kažkaip reikia susitarti – NAFTA sutartis neturi virsti fikcija, o JAV siena su Meksika yra formaliai ilgiausia NATO išorinė siena… ir vis dar gerokai „kiaura“.
Pikantiškas priedas: geopolitikos guru George Friedmanas pranašauja, kad šio amžiaus pabaigoje Jungtinėms Valstijoms teks kariauti su… Meksika.
Vokietija
Faktas:
Valdančiosios koalicijos partnerių – CDU ir CSU partijų – lyderiams pavyko pasiekti trapų kompromisą dėl politikos pabėgėlių atžvilgiu.
Diagnozė:
Dvi Vokietijos partnerės, laikomos neišskiriamais vieno politinio darinio fragmentais rimtai susikirto… dėl pabėgėlių. Bavariškoji CSU reikalauja kur kas griežčiau elgtis su nelegaliais migrantais, nei Angelos Merkel (kažkada pažadėjusios priimti visus) partija.
Kompromisinis susitarimas teigia, kad Vokietija ir toliau priims migrantus, tačiau kurs laikinas pabėgėlių stovyklas pasienyje ir grąžins atgal tuos, kurie bando patekti į šalį ne pagal egzistuojančias taisykles. Migrantams Šengeno „rojus“ negalioja. O siena su Lenkija, Čekija, Austrija – tai siena su šalimis, kurios nėra itin draugiškos pabėgėliams.
Jei dvi politinės sesės vėl susikivirčys, Vokietijai gali tekti imtis rinkimų. Ką beišrinktų kitą kartą, šalis bus vis mažiau stabili, o tai reiškia, kad Europos Sąjunga taps vis silpnesnė. Pasakos apie Vakarų demokratijų stabilumą tampa vis romantiškesniu mitu, o ES žlugdo ne kokie nors ekonominiai cunami, bet vis didesnė pagunda naudoti savotišką liberum veto. Turėjome problemas su Graikija, Airija, Nyderlandais, Valonija… Dabar – Bavarija. Galime pasiguosti – esame kol kas labai rami ir stabili Europos dalis.
Iranas
Faktas:
Šalies prezidentas Hassan Rouhani pranešė apie galimus radikalius pertvarkymus šalies vyriausybėje ar net savo paties atsistatydinimą.
Diagnozė:
Gatvių protestai dėl daržovių kainų Irane aprimo, nors kyla nauji protestai dėl vandens trūkumo. Vyriausybė skelbia pergalę, tačiau laikina ramybė nėra ženklas, jog šalyje ramu. Tai veikiau bandymas parodyti, kad visuomenė vis geriau supranta šalies problemas ir solidarizuojasi su jas sprendžiančia valdžia.
Realaus sprendimo nėra. Nacionalinė valiuta pinga, o tai nerimas smulkiems prekeiviams, kurie, kaip teigia šalies vadovai yra ta tikroji „pilietinė bendruomenė“. Vienintelis realai įgyvendinamas pažadas – ministrų kabineto pertvarkymas, pašalinant „kaltuosius“. O jų autoritarinėse sistemose visada atsiranda. Priešų, su kuriais tenka kariauti valstybinio terorizmo priemonėmis, nestinga ir už šalies ribų – pranešama, kad prancūzų specialiosioms tarnyboms pavyko susekti planuotą teroro aktą prieš savaitgalį vykusį daugiatūkstantinį Irano opozicijos mitingą Paryžiaus priemiestyje.
Iranas nėra draugiškas euroatlantinei bendruomenei, tačiau jo destabilizacija būtų dar viena regiono nelaimė. Panašu, kad Iranas pervertino savo galimybes įtakoti Siriją, Libaną, Jemeną – politikos ir ekonomikos nuostoliai kur kas didesni už tariamą tarptautinio prestižo ir galios augimą. Iranas turi vis mažiau draugų vakaruose, o galima draugystė su Rusija labai nepatikima.
Užs. Nr. EV-57