Geopolitikos diagnostika: Moldova, Iranas – JAV, Prancūzija – Naujoji Kaledonija
Moldova
Faktas:
Prezidento Igor Dodon vizito Maskvoje metu sutarta dėl daugelio Rusijai palankių projektų.
Diagnozė:
Prezidentas parduoda Moldovą Rusjos globai. Jis tai vadina proveržiu, tačiau proveržis yra Rusijos naudai. Rusija įsipareigoja panaikinti iki 2019 metų vidurio muitus Moldovos prekėms, įsipareigoja legalizuoti Moldovos piliečius nelegaliai gyvenančius Rusijoje, įsipareigoja remti stambius infrastruktūrinius projektus. 2019 metai bus paskelbti „Moldovos metais Rusijoje“, o 2020 – “Rusijos metais Moldovoje”. Taip Moldova turėtų persiorientuoti nuo Vakarų orientacijos į prorusišką orientaciją.
Tiesa, šiuose susitarimuose gal per daug optimizmo. Moldovos eksportas į Rusiją mažėja, du trečdaliai eksporto šiandien tenka ES valstybėms, šalies vyriausybė tebėra provakarietiška. Tačiau Vakarų neryžtingumas, Moldovos ekonominis skurdas stumia šalį ten, kur paprasčiau ir greičiau. Tegu ir skurdžiai.
Iranas – JAV
Faktas:
Įsigaliojo naujos griežtesnės JAV sankcijos Irano režimui
Diagnozė:
JAV de facto sugaržino sankcijas, kurios buvo suspenduotos po to, kai su Iranu buvo pasirašytas sustarimas dėl šalies branduolinės programos. Iranas įvardinamas kaip didžiausia grėsmė Vidurio Rytų regione.
Iranas iš tiesų jau nukentėjo nuo sankcijų. Eksportas jau sumažėjo ir mažės toliau. Pasaulinė naftis kaina kiek pakilo, nors prognozuojama, kad ilgalaikėje perspektyvoje nafta pigs. Aštuonioms šalims – Graikijai, Indijai, Italijai, Japonijai, Kinijai, Pietų Korėjai, Taivanui ir Turkijai – padarytos laikinos išimtys, jos dar gali importuoti Irano naftą, tačiau turi rasti alternatyvius tiekimo šaltinius. JAV tikslas yra sumažinti Irano naftos eksportą iki nulio, tuo būdu sutramdant šios šalies režimo ambicijas. ES politika sankcijų atžvilgiu išlieka nenuosekli, ir tai gali trukdyti amerikiečiams realizuoti savo idėjas.
Prancūzija – Naujoji Kaledonija
Faktas:
Naujosios Kaledonijos gyventojai referendum nusprendė palinti salą Prancūzijos valdžioje.
Diagnostika:
Naujoji Kaledonija netapo Naująja Katalonija. Tik 43,6 procentai balsuojančiųjų pasisakė už salos nepriklausomybę, tad salos statusas nesikeičia.
Nepriklausomybės priešininkai tikėjosi 60-70 procentų palaikymo, bet ir gautas rezultatas juos tenkina. Vietiniai gyvetojai – kanakai – šiandien nebesudaro daugumos, tad vien etninio faktoriaus nepriklausomybei nepakanka, ir balsavimo motyvų būta įvairesnių. Pastaruoju metu Ramiajame vandenyne, kur Naujoji Kaledonija ir yra, grėsmingai plačiasi Kinijos įtaka, ir nepriklausoma „valstybė“ gali greitai virsti Kinijos kolonija. Tad ar ne geriau prancūzai, kurie dar 1853 metais kolonizavoa salą (nuo 1946 metų turinčią užjųrio tertorijos statusą). Prancūzija turi čia strategiškai reikšmingą karinę bazę ir … 15 procentų pasaulinių nikelio atsargų.
Užs. Nr. EV-82
Komentavimas išjungtas.
Dalykiškas ir informatyvus straipsnis.
Padėka autoriui.
Gaila, kad ES pametė savo pagreitį ir skęsta savo itin korektiškuose sprendimuose.tarsi reiškia solidarumą kitoms šalims, bet po to išsigąsta……
Kad tik nepakenkus savo sočiam ir laimingam gyvenimui….