Geopolitikos diagnostika: Pasaulis, Gajana, Rusija
Pasaulis
Faktas:
Koronavirusas įtakoja visas gyvenimo sritis, nuo sveikatos iki geopolitikos
Diagnozė:
Visų žinių agentūrų rengiamos laidos pradedamos pranešimais apie koronaviruso epidemiją. Ji jau veikia ne tik žmonių sveikatą, nuotoliai ekonomikai ima prilygti karo nuostolius.
Tie, kad klausdavo, kada gi pasibaigs globalizacija, šiandien gali atsakyti, ją sėkmingai pabaigs epidemijos. Nors epidemija gal ir ne tokia žiauri, kaip prieš šimtą metų kilęs ispaniškasis gripas, ji svarbesnė emociškai, ji baisesnė, nes visi apie ligą žino, bet nežino, kad ir kaip virusas gali pulti. Tai emocinė būsena kelianti daugiau sumaišties, nei ekonominės ar socialinės krizės. Tai krizė, kurios niekas nelaukė ir niekas nekūrė…
O gal? Tyčia ar netyčia, kažkaip… susipykstame su gamta. Apie pavojų rimtai susipykti prieš kelis metus perspėjo popiežius Pranciškus. Ne be reikalo…
Gajana
Faktas:
Prezidento rinkimus negalutiniais duomenimis laimėjo dabartinis šalies vadovas David Granger.
Diagnozė:
Regis, visiškas niekis, kažkur toli. Bet mažos nė milijono gyventojų neturinčios valstybės rinkimai prikaustė stebėtojų dėmesį todėl, kad šiandien bene skurdžiausios regiono šalies gyvenimas gali ženkliais pasikeisti.
Paaiškėjo, kad ši valstybėlė turi vienus didžiausių naftos išteklių pasaulyje, ir jau labai ne tas pats, kieno valdžioje jie atsiras. Iki šiol pagrindinė politinė problema buvo nesutarimai tarp vadinamų afrokaribų ir iberokaribų etninių grupių, dabar gali virsti nesutarimais tarp investuotojų, naftos plotų valdytojų, prekeivių ir ateivių… Šalies demokratija vertinama kaip silpna ir pažeidžiama, o tokiais atvejais gamtos turtų gausybė stumia į net į karinius konfliktus.
Nebent sutarsime, kad nafta jau ne tokia svarbi, kaip prieš kelis dešimtmečius.
Rusija
Faktas:
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas patvirtino Rusijos valstybinės politikos Arktyje iki 2035 m. pagrindus.
Diagnozė:
Buvo laikai, kuomet tos Arkties regiono ne taip labai kam reikėjo, tad SSSR lengva ranka nusibrėžė žemėlapiuose savo valdų ribas, o jų niekas rimtai nekvestionavo.
Šiandien „vaizdelis“ kitoks. Vandenynas šyla, ir tampa tinkamas intensyvesniai laivybai bei gamtos išteklių išgavimui. Dar ir kariniam aktyvumui. Arktine valstybe nori tapti ne tik Norvegija, JAV ar Kanada. Ja nori tapti net Kinija. Tad Rusijai reikia išlaikyti „savo“ Arkties žemėlapį. Arkties politika yra visų pirma geopolitinė gynyba, galios stiprinimas visur, kur dar yra įmanoma tą galią projektuoti. Rusija pasiruošusi save tolimoje šiaurėje ginti jėga.
Jei kada kiltų karas dėl tų palengva tirpstančių, tai nieko nuostabaus.
Užsk. Nr. EV-179