Geopolitikos diagnostika: Pietų Afrika, Šiaurės Korėja, pasaulio ekonomika
Pietų Afrika
Faktas:
Parlamento rinkimus šeštą kartą iš eilės laimėjo Afrikos Nacionalinio Kongreso partija.
Diagnozė:
Nuo pat 1994 metų, kai šalyje panaikinta rasinė segregacija, rinkimus laimi ta pati partija – Afrikos Nacionalinis Kongresas (ANK). Rinkimus ANK laimi net tada, kai jos buvęs ilgametis lyderis Jakobas Zuma pripažintas vienu labiausiai korumpuotų politikų pasaulyje. Iki šiol partija surinkdavo apie du trečdalius balsų (šį kartą kiek daugiau pusės), tačiau ji vis dar be konkurencijos – prisidengia ir buvusia Nelsono Mandelos šlove, ir visai žmogišku lozungu – „buvo blogai, bet dabar bus gerai…“ Nepaisant to, kad ekonomika stagnuoja, nusikalstamumas auga, korupcija nemažėja – vienintelė Afrikoje tikra rinkos ekonomika vis daugiau priklauso nuo gamtos resursų, bet ne gamybos ar technologijų plėtros. Dabartinis ANK lyderis į rinkimus žiūri kaip į pasitikėjimo referendumą – lyderis naujas, bet partija sena, senos ir bėdos. Kasmet vis blogiau. Matyt, Afrikoje rinkos ekonomika taip ir neprigys…
Šiaurės Korėja
Faktas:
Šiaurės Korėjoje paleistos dvi naujos trumpojo nuotolio kovinės raketos.
Diagnozė:
Kiek vilką bemaitintum, vis tiek į mišką žiūri – Šiaurės Korėja bando gal ir technologiškai netobulus bet naujus ginklus, ir daro tai nepaisant derybinio proceso tiek su Vakarais, tiek ir su Rusija. Tai ne tiek karinės galios stiprinimas, kiek veikiau pasaulio opinijos testavimas – įtampos palaikymas yra naudingas Pchenjano režimui – Šiaurės Korėjos niekas nepamiršta, jai vis ką nors prižada, o kartais ir duoda. O ko daugiau reikia?
Tiesa, bandoma manyti, kad tai Rusija provokuoja vis dar jaunu laikomą Kimą bandyti amerikiečių kantrybę. Bet vis tik… ar Rusijos norams būti didžiąja valstybe po Sakartvelo, Ukrainos, Sirijos norisi dar ir Korėjos problemos?
Pasaulio ekonomika
Faktas:
Pasaulio ekonomikos augimas kaip niekad lėtas.
Diagnozė:
Jeigu ekonomika neauga, ji miršta, toks yra jos raidos dėsnis. Dviženklių skaičių lygio augimą keičia kažkokios procentų dalys. Galima sakyti, kad augimo sulėtėjimą nulėmė Kinijos ūkio raidos lėtėjimas ar JAV-Kinijos prekybos karas, tačiau esmė ne skaičiuose. Ekonomikai vadovauja specialistai, mokęsi šio meno iš šimto metų senumo „klasikinių“ vadovėlių. Šiuolaikinė ekonomika vis mažiau suprantama ir vis mažiau kontroliuojama. O ar įmanoma tvarkinga ekonomika, kai politika – chaotiška?
Nebūna taip, kad niekaip nebūtų. Ekonomikos lėtėjimas – įspėjimas, kad bus taip, kaip dar šiandien nė nesapnuojame.
O beje, senovės romėnams ekonomika labai rūpėjo. Barbarai daugiau dėmesio kreipė į dvasinius dalykus… Ir laimėjo, nors valgė prasčiau…
Užsk. Nr. EV-116