Geopolitikos diagnostika: Pietų Kaukazas, Italija, Venesuela
Pietų Kaukazas
Faktas:
Armėnijos naujasis premjeras Nikola Pašanianas pareiškė kad Armėnijos revoliucija galioja visoje „istorinėje“ Armėnijoje (tad ir Kalnų Karabache). Azerbaidžano vyriausybės šaltiniai „nutekino“ informaciją, kad šalis pasiruošusi plataus masto karinei operacijai regione.
Diagnozė:
Pagunda karui, šansas taikai, baimė pakenkti. Trys politinės galimybės tarp kurių savaip blaškosi Armėnija ir Azerbaidžanas. Ilgus metus konflikto tarp šalių „įšaldymą“ lėmė tai, kad šalys situaciją mato labai skirtingai. Armėnija Kalnų Karabacho klausimą laiko išspręstu vieną kartą visam laikui, teigdama, kad jokios Kalnų Karabacho problemos nesama, tuo tarpu Azerbaidžanas stiprina savo karinę galią jau dabar ženkliai viršijančią Armėnijos galimybes gintis, bet suvokia, kad nuo istorinio teisingumo atstatymo juos sulaiko Rusijos parama Armėnijai. Rusijai geografija, tautiškumas ir istoriniai teisingumai ne taip svarbu; konfliktas naudingas, nes leidžia savaip kontroliuoti abi konfliktuojančias šalis.
Pašaniano „prioritetinis“ susitikimas su Rusijos Putinu lyg ir rodo, kad Armėnijos ir Rusijos pozicijos nekinta. Nors Armėnijos premjeras prasitarė, kad klausimas gali atsirasti ant „derybų stalo“, realiai niekas nesikeičia ir Jerevane. Azerbaidžanui nelieka nieko kito, kaip susitaikyti su mintimis, kad svajonės apie kokį nors nekarinį sprendimą vėl atidedamos. Kaukazo fronte nieko naujo – „įšaldymas“ tęsiasi, o tai iš dalies visus (įskaitant ir tarptautinę bendruomenę) savaip tenkinanti padėtis.
Italija
Faktas:
Penkių Žvaigždžių judėjimas ir Lyga sutarė dėl valdančiosios koalicijos formavimo idant išvengti pirmalaikių rinkimų šalyje.
Diagnozė:
Dar viena nesisteminė šalis Europoje. „Žvaigždės“ vadinamos tiesiog humoro partija, o Lyga, kažkada siekusi Šiaurės Italijos atsiskyrimo, laikoma kraštutinių dešiniųjų partija. Definicijos klaidingos. Abi partijos turi gerai apsisprendusių rinkėjų palaikymą ir gali suformuoti veiksnią vyriausybę. Nuogąstavimai, kad italai, dar labiau nei graikai, iššvaistys valstybės turtą ir sukels konfliktus su migrantais, regis, gerokai perdėti. Italai yra italai – jie dar ne tokius turėjo – nuo tvirto tikėjimo krikščionių iki ateistų ir komunistų.
O rimtų apsisprendimų metas gali ateiti. Kalbama apie referendumą dėl Italijos narystės eurozonoje. Ne todėl, kad italai daug, moka, bet kad euras nemielas. Indikatorius, rodantis, kad bendros valiutos Europoje projektas, paremtas ekonomine nauda, ima pralaimėti kovą prieš nacionalinės valiutos garbę. Ne tai, kiek už tą euromonetą perkame, bet kiek ji sava savoje kišenėje.
Venesuela
Faktas:
Prezidentas Nicolas Maduro įtikinančiai laimėjo rinkimus, surinkdamas per du trečdalius balsų.
Diagnozė:
Venesuela yra Zimbabvės ir Baltarusijos hibridas. Nualinta šalis renkasi gelbėtoją de facto iš vieno kandidato (kiti iš esmės taip pat Maduro rėmėjai), realiems gelbėtojams nelabai ir leidžiama tais gelbėtojais tapti, jie pasimetę, išblaškyti ir nelabai ką naujo bepasakantys. Vienintelė paguoda – didėjantis visuomenės abejingumas rinkimais, tačiau paguoda menka. Maduro drąsiai siūlo „dialogą su opozicija“, jausdamas, kad nelabai bus su kuo diskutuoti.
Venesuela – tipingas pavyzdys šalies, kuri, turėdama daug gamtos resursų, taip ir neišmoko gyventi kitaip, nei tik grobiant ir parduodant gamtos turtus. Demokratija – gražus žodis – reikalauja drausmės ir kantrybės, reikalauja išmoti uždirbti, o ne pasiimti. Demokratams Venesueloje sunku, ir sunku bus tol, kol diktatoriai galės ką nors už dyką paimti ir padalinti „vargšams“.
Ateities prognozė – desperatiška revoliucija, kai duona pasibaigs, ir naujas „liaudies“ diktatorius. Amerikiečiai, tiesa, kalba apie sėkmingą bet skausmingą Kolumbijos variantą, tačiau nežinia ar patys tuo tiki. Galima tik nepritarti mikrobangėje atšildytam senam prezidentui, ką daro kai kurios šalys, atšaukdamos savo ambasadorius, tačiau nepritarimas nepakenkė nė Zimbabvės nei Baltarusijos diktatoriams. Nepakenks ir šiam.
Užs. Nr. EV-50
Komentavimas išjungtas.
Savalaikis autoriaus pastebėjimas:
“ projektas, paremtas ekonomine nauda, ima pralaimėti kovą prieš nacionalinę valiutos garbę“.
Viltis, kad tai taps realybe.