Geopolitikos diagnostika: Rusija, Ispanija, Indija/Pakistanas
Rusija
Faktas:
Rusijos Dūma priėmė įstatymo, numatančio kurti šalyje suverenų „Runetą“ (Rusijos internetą), projektą.
Diagnozė:
Įstatymu numatoma sukurti nacionalinę informacijos apie domenus arba tinklo adresus gavimo sistemą, sumažinti į užsienį perduodamų duomenų, kuriais keičiasi Rusijoje esantys vartotojai, kiekį. Interneto tiekėjai turės sumontuoti techninius įrenginius, nustatančius perduodamo duomenų srauto šaltinį. Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas oficialiai sako, kad įstatymo tikslas – „ne uždaryti, atkirsti, o užtikrinti interneto saugumą“.
Labai tikėtina, kad tikrasis pastangų tikslas yra ne apsaugoti internetą o atriboti Rusijos vartotojus nuo valdžiai nepageidautinos informacijos. Tai labai primena Šaltojo karo laikų SSSR praktiką radijo trukdžiais slopinti Vakarų Europos radijo stočių darbą – mano kartos žmonės pamena, kad radijo klausymąsi trukdė įvairūs ūžesiai ir kitokie skleidžiami triukšmai.
Pavojinga tai, kad interneto gigantai (tokie kaip Google) užuot palaikę informacijos laisvę, patys kuria informacijos blokavimo ir selektyvaus filtravimo pagal pareikalavimą sistemas.
Graikų filosofas Sokratas sakė: „Platonas – draugas, bet teisybė svarbiau“. Atrodo, kad „guglistams“ yra atvirkščiai: tiesa – gerai, bet užsakovų pageidavimai blokuoti tiesą – pelningesni. Greitai internetas taps nebe visažinantis, o pasakantis tik tai, ką jums leista žinoti.
Ispanija
Faktas:
Šalies premjeras Pedro Sanchez paskelbė pirmalaikius rinkimus balandžio pabaigoje po to, kai šalies Parlamentas atmetė biudžeto projektą.
Diagnozė:
Dar viena sisteminė valdžios krizė didelėje ES šalyje. Socialisto Sanchez vyriausybė, kurios egzistencija rėmėsi katalonų politikų parama, patyrė pralaimėjimą, kai tie patys katalonai savotiškai atkeršijo premjerui, bandžiusiam teisti vadinamuosius katalonų separatistus.
Katalonijos klausimas vėl tampa svarbiausias. Opozicija kritikuoja socialistus, kad šie katalonams nuolaidžiauja, savi kaltina, kad premjeras nori priversti separatistus paklusti Madrido diktatui.
Rinkimai vargu ar ką pakeis. Dešiniųjų stovykla gali sustiprėti radikalios nesisteminės partijos Vox balsais, tačiau vargu ar ji surinktų daugumą reikalingą efektyviam šalies valdymui. Tad sisteminė krizė griauna pastangas pasiekti valdžios ir opozicijos “harmoniją”. Darosi vis aiškiau, kad be Katalonijos sprendimo jokia Ispanijos valdžia nebus stabili.
Indija/Pakistanas
Faktas:
Indijos valdomoje Kašmyiro dalyje įvykdytas didžiausias per pastaruosius tris dešimtmečius teroro aktas. Savižudis automobilio vairuotojas suspogdino užtaisą, nuo kurio žuvo 44 žmonės, daugiausia vietinės indų sukarintos policijos pareigūnai.
Diagnozė:
Kašmyras – vadovėlinė geopolitinė problema, bet jai netinka joks vadovėlinis sprendimas. Prieš gerus septynis dešimtmečius, dalinant Indiją į islamišką ir induistinę, musulmoniško Kašmyro valdovas panoro jungtis prie nemusulmoniškos Indijos. Pasekmės – keletas karų, nepripažintos sienos ir dviejų, dabar jau branduolinių valstybių priešprieša.
Kelis metus trukęs „atšilimo“ laikotarpis baigiasi. Atsakomybę prisiėmę neva nepriklausomi islamo kovotojai, Indija dėl viso to kaltina Pakistano valdžią, pastaroji „išbraukia“ Indiją iš privilegijuotų prekybos partnerių sąrašo. Maža to, Pakistanas pasisiūlė tarpininkauti JAV-Talibano taikos deryboms, dar labiau izoliuodamas Indiją nuo regioninių problemų sprendimo. Neseniai įvykę rinkimai Pakistane lyg ir teikė vilties, kad premjeru tapęs kriketo žaidėjas bus racionalus taikos siekėjas, tačiau…
Įtampos didėjimas gali būti palankus Kinijai, kuri taip pat stiprina savo anti-indiškas pozicijas ypač Indijos vandenyno regione. Indija apsupta, Indija izoliuota, Indija – visai nesvarbi.
Užsk. Nr. EV-102
Komentavimas išjungtas.
Rusija vis labiau tampa izoliuota, viduramžiška teritorija pasaulio žemėlapyje.
O apskritai globalaus pasaulio idėja, aktyviai palaikyta ir ja, panašu, buvo nuoširdžiai tikėta, žlunga….
Kuo visa tai baigsis – pamatysime greičiau nei tikimės…..
Padėka autoriui, net tik kiekybiškai, bet ir kokybiškai daugiausia rašančiam Seimo nariui.