Geopolitikos diagnostika: Rusija, Libija, Kinija
Rusija:
Faktas:
Po prezidento Putino metinio pranešimo atsistatydino Rusijos vyriausybė
Diagnozė
Viena teorija teigia, kad tai eilinis politinis pokštas – Rusijos prezidentas stiprus kaip niekada ir žaidžia, kas jam patinka: susikurs tokį valdymo modelį, kokio tik norės. Kita, priešingai, sako, kad Rusijos prezidentas silpsta ir pradeda strategiškai painų žaidimą tam, kad kaip nors išsigelbėtų. Abi tuo pat metu teisingos ir neteisingos.
Pagal konstituciją Putinas turi baigti savo prezidentinę valdžią 2024 metais. Beje, turėjo baigti dar 2008, bet nebaigė, turėjo dar kelis kartus… Tai kodėl turiu manyti, kad 2024 metai bus kokie kitokie. O jei bus ne kitokie, tai logiška būtų prie metų nesirišti – Putinas gali ir konstituciją pakeisti iš esmės, ir likti net kur norės – būti prezidentu, premjeru, pensininku. Nebūtinai valstybės vadovu, tiesiog tuo, kuo būti nori. Tiesa, nedemokratinių valstybių patirtis sako, kad buvusieji prezidentai dažnai eina į kalėjimą arba į kartuves, tad geriau jau būti prezidentu.
Tad jei norime žinoti, kas bus Rusijoje 2024 metais, sukurkite tokią situaciją, kad Rusija elgtųsi pagal mūsų sukurtą schemą. Geopolitinėje šachmatų lentoje turime žaisti baltosiomis figūromis, o ne tik reaguodami į kokių putinų išmones.
Libija
Faktas:
Tarptautinė bendruomenė vis labiau susipriešina savo pasirinkimuose – kurią kariaujančią pusę remti. Berlyno taikos konferencijoje dėl Libijos sutarta tik dėl smulkmenų, bet ne dėl šalies likimo.
Diagnozė:
Situacija išties paini, šalyje susiformavo dvivaldystė, ir sunku apsispręsti, kuri gi iš valdžių yra geresnė ir turėtų būti remiama (jei nenorime turėti dviejų valstybių, kas taip pat nėra neįmanoma).
Sostinę kontroliuoja Nacionalinio susitarimo vyriausybė, kurią pripažįsta Jungtinės Tautos, formaliai ją pripažįstame ir mes su kai kuriomis kitomis Vakarų valstybėmis ir Jungtinėmis Valstijomis. Būtų viskas gal ir neblogai, tačiau šios vyriausybės kontroliuojamas plotas traukiasi, šios vyriausybės rėmėjų gretose yra nelabai simpatiški islamistai, o pastaruoju metu, pagal susitarimą su Turkija, jai ruošiasi padėti ir Turkijos kariai.
Alternatyva jai yra generolo Haftaro vadovaujama Libijos Nacionalinė armija, kuria jau „prigriebė“ didesnė dalį šalies teritorijos, tame tarpe ir didžiumą naftos verslovių. Ją remia egiptiečiai, Saudų Arabija ir Prancūzija. Ji kelia kovos su islamizmo vėliamą. Jai į pagalbą ateina Rusija…
Ne taip lengva. Kol Europos Sąjunga „dirbo“, kad suformuotų vieningą pažiūrą, Rusija ir Turkija žengė praktinius žingsnius, siekia tiesiog pasidalinti sąjungininkus ir įtaką. Ne viskas pasiekta, bet… jei rusai nesusipyks su turkais, turėsime rusų Libiją ir turkų Libiją. Bet karas baigsis.
O kol kas rimtose konferencijose sutarta tik tai, dėl ko buvo sutarta ir anksčiau, ir ko iki šiol nesilaikoma: situacijos stebėjimas, ginklų embargo ir užsienio šalių nesikišimas. Per mažai ir per vėlu.
Kinija
Faktas:
Šalyje plinta nauja kvėpavimo takų liga. Pirmieji mirties atvejai.
Diagnozė (politinė):
Ligos protrūkis sutampa su prasidedančia naujametine migracija, labai padidinsiančia užsikrėtimo pavojų. Gal tai kol kas ne taip ir baisu, bet…geopolitiškai tai svarbu dėl trijų dalykų:
Pirma – spaudimas Kinijos valdžiai, Dar viena bėda didžiausiai pasaulio valstybei vis dar mėgstančiai slėpti vidines problemas. Teks kalbėti garsiai ir aiškiai, nes sirgti niekas nenori, net ir tie, kas perka kiniškus gaminius
Antra – smūgis turizmo industrijai ir prekybai. Iš viso šalies patikimumui, galiausiai ir baimė pirkti kažką iš šalies su nežinomomis ligomis
Trečia – teks daryti nuolaidų pasaulio sveikatos organizacijoje. Taivanis nori turėti nepriklausomos valstybės statusą, Kinija sako, kad to nereikia, ji viską kontroliuojanti… bet juk kontroliuoja ne viską… ir ne visame kame, ką laiko Kinijos teritorija.
Užsk. Nr. EV-169