Geopolitikos diagnostika: Rusija/Kuba, Vyšegrado valstybės/JAV, Šiaurės Makedonija/NATO
Rusija/Kuba
Faktas:
Rusija didina investicijas į Kubos karinę industriją.
Diagnozė:
43 milijonai JAV dolerių patys savaime nėra didelė suma, tačiau pats faktas, kad Kubos „gynybinius pajėgumus“ reikia stiprinti, gali būti siejamas su krize Venesueloje ir bendrai Rusijos pozicijų silpnėjimu Lotynų Amerikoje.
Rusija (ir buvusioji SSSR) buvo didžiausias ginklų tiekėjas šiai šaliai, o bandymas dislokuoti sovietines raketas 1962 metais vos nesukėlė pasaulinio karo. Žlugus Sovietų Sąjungai karinė parama buvo sumenkus, tačiau nuo 2006 metų, kaip buvo pasirašyta nauja sutartis remti ginklų pramonę, Rusijos karinės investicijos Kuboje vėl didėja.
Nors ne vienai regiono šaliai vadovauja kairuoliški populistai, Rusijai vis tik nepavyksta atgauti buvusios SSSR įtakos. Kuba yra Rusijos viltis. Buvo laikai, kai kubiečių rankomis sovietai nukariavo Angolą ir Etiopiją. Kas dabar?
Vyšegrado valstybės/JAV
Faktas:
JAV Valstybės Sekretorius Mike Pompeo lankosi Vyšegrado šalyse, kur siekia formalizuoti gynybos ir gynybos ir energijos tiekimo susitarimus.
Diagnozė:
JAV yra pasiryžusi daugiau investuoti į Vidurio Europos gynybą, gal būt, reikalui esant čia rengti vidutinio nuotolio raketų bazes. Tai visiškai suprantamas JAV ir NATO saugumo prioritetas, kuriam Vidurio Europa duris atveria plačiau nei kokia nors Vokietija ar Prancūzija, tai visai logiška, žinant, kad grėsmė yra visai aiški, ir ji yra už NATO rytinių sienų.
Tačiau tuo pat metu primygtinai ragina Vyšegrado valstybes mažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos ir rimčiau žiūrėti Kinijos grėsmę, lenkus ragina nesipykti su valdžiomis Briuselyje, vengrus – pataisyti santykius su ukrainiečiais. Žinia, kad pastaruoju metu Vengrija ir Lenkija yra dažnai kritikuojamos Europos Sąjungos institucijose, Slovakija neatsisako energetinio „flirto“ su Rusija, Čekijoje populiarios antiintegracinės nuotaikos. Ne viskas taip vienareikšmiška.
Šiaurės Makedonija/NATO
Faktas:
29 NATO šalių atstovai pasirašė Šiaurės Makedonijos pakvietimo į aljansą protokolą.
Diagnozė:
Protokolo pasirašymas – pirmoji premija šaliai, kuri pagaliau patikėjo, kad pagrindinė jos integracijos į vakarus kliūtis yra … vardas. Pakvietimas į aljansą reiškia, kad uždegta žalia šviesa narystei, jei šalis greit ir efektyviai vykdys pasiruošimo „namų darbus“. Jie gali trukti iki penkerių metų. Visos NATO šalys turės pritarti Šiaurės Makedonijos narystei, tačiau manoma, kad pritarus Graikijai, niekas kitas neprieštaraus – strategiškai svarbu turėti dar vieną NATO šalį Balkanų regione, ypač šalia Serbijos, kuri gali virsti… Rusijos poligonu.
Pavadinimo pakeitimas ir kvietimas tapti 30-ta NATO nare yra geras ženklas šaliai integruotis ir į kitas Vakarų Europos ir Euroatlantines organizacijas, ypač Europos Sąjungą, nors pasiruošimo Europos Sąjungai procesas gali užtrukti kur kas ilgiau.
Užsk. Nr. EV-102