Geopolitikos diagnostika: Sirija, Pasaulis, Kinija

Geopolitikos diagnostika
Sirija
Faktas:
Turkijos kariuomenė Sirijoje atsidūrė „ant fronto linijos“ su rusų „draugiškomis“ karinėmis formuotėmis. Amerikiečiai stebi ir stebisi…
Diagnozė:
To ir reikėjo tikėtis. Rusija ir Turkija veikė išvien, kai reikėjo „tramdyti“ kurdus, bet kai reikia apsispręsti, remti Sirijos režimą, ar jį griauti, šalių interesai skiriasi.
Turkai šiame interesų konflikte turi už nugaros amerikiečius. Jie nenori tiesioginio konflikto su rusais, bet tikisi, kad pastarieji galiausiai pasitrauks iš Turkijos „interesų“ erdvės.
Turkijos-Rusijos santykių krizė akivaizdi. Bandymas pasidalinti Libiją kol kas rezultatų nedavė, Sirijos šiaurinės dalis pasidalinimas buvo tik laikinas taktinis sprendimas. Visa, kas vyksta šiandien, yra savotiškas situacijos „gryninimas“. Turkijai nesinorėtų šalia turėti Asado Siriją ir kokią nors kurdiškos valstybės formatą, rusams reikia (vis dar?) išsaugoti Asadą, o kartu ir savo politinės ir karinės galios didžiavalstybinius įrodymus.
Paskaičiuota, kad per pastaruosius 400 metų rusai su turkais kariavo bene 16 kartų. Tad išties, nieko naujo…?
Pasaulis
Faktas:
Miuncheno Saugumo konferencija liko paženklinta nesutarimais dėl globalaus saugumo diagnozės ir dėl to – verta ar nebeverta ginti mūsų civilizaciją.
Diagnozė:
Formalios konferencijos temos – Afganistanas, Sirija, Libija, – tačiau kur kas svarbesnis klausimas, ar mes sutariame, ką ruošiamės ginti ir esame pasiryžę susitarimus vykdyti? Ar Europa vis dar nori tyčiotis iš Amerikos ir manyti, kad amerikiečiai ją gins, nes tie jankiai neįsivaizduoja savo geopolitinės esybės be Senojo kontinento?
Ar Vakarai tikrai parranda savo esmę, tapdami trečiojo pasaulio dalimi. Tas pasaulis yra tik vartotojas, o ne kūrėjas, tad Europai jame tik „auksinės provincijos“ vaidmuo. Beje šios provincijos iždas ne toks jau pilnas, kaip atrodo.
Konferencijos pranešimų potekstėse tvyro mintis, kad pasauliui jau pakanka neatsakingų politinių, ekonominių ar demografinių eksperimentų, pakanka to neapibrėžtumo, kurį vadiname post Šaltuoju karu, post demokratija, post finansine tvarka, ir iš viso post politika..
Pasauliui reikia naujos Pasaulio Tvarkos idėjos… Tad imkime ir sugalvokime ją.
Kinija
Faktas:
Corona-virusas (Covid-19) griauna ne tik Kinijos ekonomiką. Jis griauna ir mokslą, kultūrinius bei sportinius renginius.
Diagnozė:
Virusas jau ne liga. Jis – jau geopolitika.
Ekonomika ir prekyba traukiasi ir gūžiasi iš baimės. Europos universitetai atsisako priimti Kinijos studentus, atšaukiami kultūriniai mainai, koncertai ir parodos. Kinijai jau dabar tenka suspenduoti ir atidėti kai kuriuos sportinius ir prestižinius kultūrinius renginius. Atšauktos Formulės 1 lenktynės Šanchajuje, elektromobilių lenktynės (Formulė E), atidėtos pasaulio lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionatas, snukerio ir badmintono tarptautiniai turnyrai.
Olimpiada japoniškame Tokijuje kol kas neatidėta ir neatšaukta. Tarptautinis Olimpinis Komitetas (TOK), sako, kad sportas virusų nebijo. Bet ar nebijo atletai? Jau dabar keliamas klausimas, ar atsisakę rungtyniauti su kinais sportininkai bus diskvalifikuojami, kaltinant juos rasizmu ir ksenofobija, ar sportininkams grės karantinas ar, jie kaip ir kiti piliečiai turi teisę saugoti savo sveikatą.
Štai kur geopolitika ir tikroji olimpinio medalio kaina.
Užsk. Nr. EV-174