Geopolitikos diagnostika: Sudanas, globalus saugumas, Kinija
Sudanas
Faktas:
Laikinoji karinė valdžia, pasiuntė ginkluotąsias pajėgas prieš taikius demonstrantus. Žuvo apie 30 žmonių.
Diagnozė:
Sako, kad Afrikoje nebūna valdžios pasikeitimo be kraujo praliejimo.
Opozicija po žudynių nutraukė dialogą su valdžia, pareiškusi, kad nebetiki rudenį numatytų rinkimų demokratiškumu. Laikinoji karinė valdžia savo ruožtu pareiškė, kad rinkimai įvyks, net reikės juos rengti nepaprastosios padėties sąlygomis.
Žvelgiant iš šalies regis, kad diktatoriaus Omaro al Bashiro nušalinimas protestų fone tebuvo „rūmų perversmas“, ir karinė valdžia savo pozicijų apleisti nesiruošia. Ir neaišku iki galo – ar tai nauja diktatūra, „apsauga“ nuo islamo grėsmės ar naujos „žlugusios valstybės“ pradžia regione, kur vis daugiau politinių apsišaukėlių ir vis mažiau tarptautinės ir nacionalinės teisės.
Globalus saugumas
Faktas:
JAV gynybos žvalgybos direktorius – generolas-leitenantas Robert Ashley Jr. Teigia, kad Rusija pažeidinėja Visuotinio branduolinių bandymų draudimo (CTBT) sutartį.
Diagnozė:
Rusija, aišku, kaltinimus neigia, bet po to, kai ji pažeidinėjo Vidutinio nuotolio raketų sutartį, pasitikėjimas Maskva yra gerokai sumenkęs.
Amerikos, kuri vis labiau konfrontuoja su Kinija, tikslas būtų sutarties negriauti ir į ją įtraukti Kinijos įsipareigojimus, tad nereiktų manyti, kad kaltinimai Rusijai yra reiškiami su džiaugsmu. Reikia nepamiršti, kad 2021 metais baigiasi sutarties START galiojimas, ir pratęsti ją, ar pasirašyti naują, vargu ar pavyks.
Ar tai reiškia, kad bus atnaujinami branduoliniai bandymai atmosferoje, vandenyje, po žeme ir kosmose? Tiesiogiai – ne, tačiau tai reiškia, kad JAV turi laisvas rankas atnaujinti bandymus, kada jai to reikės, o mums reiškia, kad rytines NATO sienas reikės saugoti akyliau nei iki šiol.
Kinija
Faktas:
Minint Tiananmenio žudynių 30-sias metines atsinaujino kalbos apie žmogaus teisių padėtį Kinijoje.
Diagnozė:
Šaltojo karo metais JAV buvo pasiekusi nerašytą politinį susitarimą Vakarų pasaulyje dėl santykių su SSSR. Jie turėjo didele dalimi priklausyti nuo žmogaus teisių padėties sovietinėje valstybėje.
Kinijos atžvilgiu laikomasi nuomonės, kad žmogaus teisės, taip, problema, bet ekonomika ir prekyba aukščiau.
1989 nušauta ir tankais sutraiškyta keli tūkstančiai demokratinių permainų siekėjų, daugiausiai studentų. Teigiama, kad tai stabilumo vardan darė liberalia ir provakarietiška laikoma Kinijos vadovybė. Galima sakyti, kad Vakarai tuomet pasielgė gėdingai… O dabar ar jau nebe gėda?
Užsk. Nr. EV-120