Geopolitikos diagnostika: Ukraina-Rusija, Afganistanas-JAV, Rusija
Ukraina-Rusija
Faktas:
Ukraina ir Rusija pasikeitė belaisviais ir įkalintais asmenimis. Abi šalys „atidavė“ viena kitai po 35 asmenis. Išlaisvinti Ukrainos jūrininkai, Rusijai perduotas vienas svarbiausių liudininkų Malaizijos lėktuvo žūties byloje.
Diagnozė:
Vienas iš politinės lyderystės mokymo patarimų byloja: kadencijos pradžioje padaryk ką nors tokio – didelio ar mažo, ką visi pripažintų, kaip nauja ir sėkminga.
Ukrainos prezidentui reikalingas ženklas, kad jis gali kažką susitarti ir pasiekti. Volodimiras Zelenskis parodė, kad jam rūpi ne vien karas ir jo pergalės, bet taip pat ir konkrečių žmonių likimai. Rusijai reikia ženklo, kuris leistų toliau siekti, kad sankcijos Rusijai būtų panaikintos ar sušvelnintos. Tokį ženklą Rusija parodė, kai kurios šalys beveik ir patikėjo…
Ar tai susitaikymo ženklas ir kelias į sprendimą? Abi šalys kalba apie susitaikymo pradžią, nors tą susitaikymą supranta skirtingai. Galima skaičiuoti, kaip šachmatuose, kas šiame figūrų keitime laimėjo ar kas ką apgavo, bet šiaip ar taip – Donbaso ir Krymo fronte kažkas naujo.
Afganistanas-JAV
Faktas:
JAV prezidentas Trumpas pranešė atšaukiąs derybas su Talibano judėjimu dėl Afganistano ateities Camp Davido vasarvietėje.
Diagnozė:
Camp Davidas – žavi vieta diplomatiniams laimėjimams. Čia buvo pasirašyta ne viena taikos sutartis ir gal būt galėjo gimti dar viena, tačiau ne šį kartą. Formali priežastis nutraukti derybas – talibų organizuotas teroro aktas Kabule.
Nuo rugsėjo 11-sios praėjo 18 metų karo, kurio JAV galiausiai taip ir nesugebėjo užbaigti tvaria pergale. Tad prieš beveik metus imta ieškoti kokio nors diplomatinio sprendimo, leidžiančio abiem pusėms „išeiti iš padėtis“ aukštai pakelta galva. Nors Camp Davido susitikimas neįvyko, dar nereiškia, kad viskas lieka kaip buvę.
Kokia gi to karo pabaiga – sutarti, kad per beveik dvi dešimtis metų galima kažkaip sutvarkyti Afganistaną ar palikti viską spręsti patiems, prisipažįstant, kad be tik britų ar sovietų imperija nesugebėjo „sutvarkyti“ Afganistano. Nesugebėjo ir amerikiečiai.
Rusija
Faktas:
Vietos valdžios rinkimuose „prezidentinė partija“ neteko trečdalio vietų, bet išlaikė daugumą Maskvos savivaldybėje. Kitose šalies vietose ji praktiškai išlaikė valdžios monopolį. Gubernatorių rinkimus laimėjo tik valdžios remiami kandidatai.
Diagnozė:
Putinas pralaimi – Putinas laimi. Rinkimams artėjant būta protestų prieš jų organizavimo tvarką, būta ir vilčių, kad šalyje kažkas keičiasi. Tačiau balsavimo rezultatai parodė, parodė, kad Rusija tebėra valstybė, priklausanti valdžiai – tai ji de facto sprendžia, kad turi atsirasti ar pranykti savivaldos lygyje.
Kokios bebūtų vakarietiškos demokratijos idealistų viltys, tenka konstatuoti, kad yra praktiškai neįmanoma laimėti pagal taisykles, kurias rašo valdžios ir informacijos monopolį turinti politinė grupuotė, ir keičia taisykles kada, tik jai to reikia. Rusijoje nėra opozicijos ta prasme, kaip mes ją suprantame, yra tie, kurie tiesiog nori pakeisti šalį, bet pakeisti negali, nes taisyklės to neleidžia.
Tad tikėjimas, kad Rusijoje (ar kokią Baltarusijoje) prezidentus ir valdančiąsias partijas gali pakeisti rinkimai, yra visiškai tuščias. Valdžios keičiasi tik krizių ir revoliucijų metu.
Užsk. Nr. EV-141