Geopolitikos diagnostika (viruso šešėlyje): Islamo pasaulis, Honkongas/Kinija, Izraelis
Islamo pasaulis
Faktas:
Islamo šalyse prasidėjo Ramadanas
Diagnozė:
Ramadanas, prasidėsiantis balandžio 23 dieną, šį kartą, tikriausiai, bus netipiškas. Pagal islamo tradiciją – tai tipiškas gausių susirinkimų ir bendrų maldų laikas, o taip pat ir keliavimo metas. Ramadanas – žmonių bendrystės stiprinimas šiuo kartu bus individualius drausmės išbandymas.
Krikščioniškos šalys Velykų laiką pergyveno, kai regis, be ženklesnės pandeminės katastrofos. Dabar laikas ir islamiškai bendruomenei parodyti savo socialinę discipliną. Kol kas sergamumas čia nėra didelis, bet vyriausybės įspėja, kad nederėtų taip lengvabūdiškai žiūrėti į pandemiją, kaip darė Turkija, Rusija ir kelios kitos šalys, dabar išgyvenančios ligos protrūkius.
Honkongas/Kinija
Faktas:
Kinijos valdžia sulaikė grupę opozicijos atstovų, vadovavusių praėjusių metų demokratinių jėgų protestams prieš Pekino valdžią.
Diagnozė:
Kiek beprieštarautų oficialusis Pekinas, pasaulis suvokia, kad pasinaudodama pandemija, Kinijos valdžia siekia atstatyti savo tvarką Honkonge, tvarką, kuri ėmė slysti iš Pekino kontrolės. Sėkminga vietinės Honkongo valdžios kova su virusu taip pat, matyt, prisidėjo prie centrinės valdžios pykčio.
Kol Kinija žaidžia savo politinius žaidimus, jos tarptautinis prestižas krenta. JAV ir kitų šalių visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad didžioji dauguma žmonių mano Kiniją kaip grėsmę, kaip nepatikimą šalį, kaip cinišką tarptautinį „žaidėją“ krizės metu. Pigiomis kaukėmis ir respiratoriais pasitikėjimą vargu ar atkursi.
Izraelis
Faktas:
„Likud“ ir „Kahol Lavan“ partijos ką tik pranešė, kad pasirašė koalicinio bendradarbiavimo susitarimą.
Diagnozė:
„Paskutinę minutę“ nesutaikomiems politiniams priešininkams Ganz ir Netanyahu pavyko susitarti ir 484 dienas trukusi politinė krizė Izraelyje šiam kartui baigėsi nacionalinės nepaprastosios padėties vyriausybės suformavimu.
Visos susitarimo detalės dar nepaskelbtos, tačiau jau žinoma, ministro pirmininko postas bus rotacinis. Pirmuosius 18 mėnesių jį užims Netanyahu, kitus 18 mėn. – Ganz. Įdomu, kad pastarasis rinkimuose pasirodė prasčiau nei tikėjosi, o valdžią gaus, Netanyahu laimėjo, bet valdžią turės dalintis.
Izraelis – nedidelė šalis, tačiau jos geopolitinė reikšmė regione milžiniška. Politinis nestabilumas, net ir esant puikiai gynybos sistemai, silpnina šalį. Pandemijos akivaizdoje visada pravartu turėti stiprią valdžią.
Tiesa, ar ji bus stipri ne tik popieriuje… Komentatorių nuomone, šioje koalicijoje netruks savanaudiškumo, o gal ir klastos. Laikas parodys.
Užsk. Nr. EV-188