Geopolitikos diagnostika (viruso šešėlyje): Pasaulis, Šiaurės Makedonija, Šiaurės Korėja
Pasaulis
Faktas:
Užkratas kol kas nesustabdomai plinta visame pasaulyje.
Diagnozė:
Praeitą savaitgalį pasiekti du sunkiai suvokiami rekordai. Viruso plitimo greitis pasaulyje pasiekė šviežią užsikrėtusį per sekundė, t.y. daugiau kaip 80 tūkstančių per parą. Dar niekada žmonijos istorijoje nebuvo tokios situacijos, kad didesnis ar mažesnis karantinas apimtų daugiau kaip pusę pasaulio gyventojų.
Karas su virusu yra ne toks kaip ligšioliniai karai. Pirma ir svarbiausia, jame nėra dominuojančios šalies ir centrinės vadovybės. „Amerika pirm visko“ kol kas neveikia – JAV kol kas yra karo auka, o ne karo lyderė. Visos milžiniškos išlaidos gynybai ir saugumui šiame kare yra… niekas. Lyderio nėra ir Europos Sąjungoje. Briuselis į krizes dažniausiai atsakinėdavo klausimu, kiek pinigų reikia skirti krizės sprendimui. Dabar regis kiek kitaip. Pinigų nori tie, kurie sako, kad gyventi reikia, lyg krizės nebūtų, o ne todėl, kad pinigų reiktų krizei įveikti. Krizė ne tik nesuvienijo. Krizė supriešino. Kiekvienas kariauja kaip sugeba, tikėdamasis, kad ir vėl suveiks ne koks nors mokslo ar technologijos stebuklas, o vėlyvųjų viduramžių metodas – karantinas.
Šiaurės Makedonija
Faktas:
Šiaurės Makedonija formaliai tapo NATO nare.
Diagnozė:
NATO įsitvirtina Balkanuose. Makedonijos narystė yra ne tik geopolitiška, bet ir simboliška. Tai Vakarų pergalė ir akivaizdus Rusijos pralaimėjimas. Vadinamasis Makedonijos klausimas visada buvo neišspręsta regiono problema. XX amžiaus pradžioje jis tapo Pirmojo Balkanų karo pretekstu ir savotiška Pirmojo Pasaulinio preliudija. Tris pastaruosius dešimtmečius niekaip nesusitarta dėl… šalies pavadinimo.
Euroatlantinė integracija, regis prisiminė, kad geografija saugumo klausimuose yra svarbiau nei ekonomika ar kokios ten netipiškos elgsenos mažumų teisės. O jei kas sako, kad Balkanus gali sutvarkyti tik „tvirta ranka“, tai Šiaurės Atlanto ranka yra kur kas patikimesnė nei kokia Rytų lokio letena.
Tačiau istorija, žinia, pabaigos neturi. Kova dėl Balkanų tebevyksta. Joje dalyvauja ne tik Rusija. Buvusioje Jugoslavijoje išliko islamo faktorius. Jis svarbus Bosnijoje, Serbijos-Juodkalnijos pasienyje. Europos musulmonai albanai yra dideli JAV sąjungininkai, o ne rusų, tad šioje vietoje žaidimas taip pat ne rusų naudai. Bet ar Vakarų Europos naudai – nežinia. Ateitis parodys…
Pandemija – istorijos „juodoji gulbė“ – gali viską labai pakeisti nežinia kieno naudai.
Šiaurės Korėja
Faktas:
Šiaurės Korėjoje tęsiami šalies pasižadėjimams prieštaraujantys raketų bandymai.
Diagnozė:
Kol pasaulis kovoja su virusu, Šiaurės Korėja deklaruoja, kad virusas jos tiesiog neliečia. Šalies uždarumas triumfuoja prieš globalizaciją.
O raketų bandymai laiku ir vietoje. Pasauliui dabar ne Pchenjano režimas galvoje, o kai jis bus prisimintas, ką gi naujo pasaulis Šiaurės Korėjai pasiūlys. Kokį nors naują „saldainį“ mainais į naujus pažadus elgtis padoriai.
Primityvu. Bet savaip veiksminga.
Užsk. Nr. EV-185