Geopolitikos (šventinė) diagnostika: Kinija, Australija, Lietuva
Kinija
Faktas:
Ekonominės ir socialinės raidos prognozės rodo didėjančias šalies raidos problemas
Diagnozė:
2012 metais Kinijos Komunistų partija prižadėjo, kad 2020 metais BVP, tenkantis vienam gyventojui šalyje bus dvigubai didesnis nei 2010 ir nė vienas žmogus negyvens skurde. Pripažįstama, kad šalies augimo nepakanka tikslui pasiekti, net gerai „pritempus“, o skurdas mažinamas dažnai keičiant skurdo matavimo parametrus (iš esmės skurdas yra santykinis dydis). Ekspertai mano, kad didelė dalis augimo taip pat yra ne paties augimo, o jo matavimo metodikos klausimas.
Vis tik pagrindinė Kinijos problema yra ne ekonomika. Šios šalies pasaulyje vis labiau prisibijoma, jos investicijų draugiškumu vis mažiau tikima. Didelių tarptautinių projektų stagnacija, prekybos karas su JAV ir nepasitikėjimas gali tapti pagrindinėmis šalies problemomis. Praėjus jau beveik penktajai XXI amžiaus daliai pranašysčių apie „Azijos amžių“ vis mažėja.
Australija
Faktas:
Šalies gyventojai vis garsiau reikalauja lėšas, metamas įspūdingiems Naujųjų Metų fejerverkams, panaudoti gaisrų gesinimui. 270 000 žmonių pasirašė peticiją su tokiu siūlymu.
Diagnozė:
Australija sutinka Naujuosius Metrus viena pirmųjų pasaulyje, tad šventės startas privalo būti globaliai įspūdingas. Naujieji metai šalyse sutampa su vasaros karšių banga ir nesibaigiančiais gaisrais ekologiškai jautriuose kontinento miškuose ir pievose.
Šiemet gaisrai kaip niekad negailestingai niokojo net tankiai apgyvendintas vietoves. Nors Australija yra viena turtingiausių šalių pasaulyje, kai kuriose regionuose teko mobilizuoti labdarą. Fejerverkai patys savaime daug gaisrų nesukelia, bet kovos su klimato kaita apologetai net ir čia įžiūri atmosferos šildymo grėsmę. Gal „raketų“ tradiciją keisime vėjo malūnėliais. Vėjo kol kas pakanka.
Lietuva
Faktas:
Naujausiais gyvenimo kokybės (žmogaus raidos indekso – HDI) duomenimis Lietuva yra 34 pasaulyje.
Diagnozė:
Geros žinios. Pagal gyvenimo kokybę esame bene aukščiausiai vertinami nuo to laiko kai iš viso pradėjome būti vertinami. Pamenu, kad 1995 metais buvome tik 71, lygiavome su Kuba ir Botsvana, dabar esame panašūs į Lenkiją ar Slovakiją, lenkiame net „seną“ Vakarų šalį – Portugaliją. Pastaraisiais metais minėtas indeksas tolydžio auga.
Akylesnis tyrinėtojas pasakys, kad dar yra ką lenkti, esame 21 iš 28 ES šalių. Tad prieš mus dvi dešimtys Europos Sąjungos sesių ir dar 13 šalių, kurios vis tik dar „toli“ – Norvegija, Šveicarija, Lichtenšteinas, JAV, Kanada, Australija… Bet teisūs tie, kurie savo, kad prieš tris dešimtis metų suformuluotas strateginis tikslas tapti Vakarų valstybe buvo gera idėja.
Užsk. Nr. EV-164