Geroji naujiena – jaunasis Elijas (vėliau Vilniaus Gaonas Elijahu ben Šlomo Zalman) Kėdainiuose
Kėdainių rajono savivaldybės mero Sauliaus Grinkevičiaus iniciatyva Kėdainiuose planuojama pastatyti skulptūrą visų laikų žymiausiam pasaulio litvakui, religiniam vadovui ir filosofui – Vilniaus Gaonui (Ha‘grai). Taip būtų įamžinta šios istorinės asmenybės vaikystės ir jaunystės veikla mūsų mieste.
Trumpai sugrįžkime į praeitį, kaip šis jaunasis žydų genijus susijęs su Kėdainiais. Mejeris Šubas monografijoje „Talmudinio mokslo žvaigždė“ rašo: „…1728 m. vasarą Vilniuje viešėjo Brastos rabinas Abrahamas Kacenelenbogenas ir, sužinojęs apie talentingą berniuką, įkalbėjo tėvą išleisti jį į Kėdainius, kur rabinu buvo Kacenelenbogeno brolis Dovydas. … Dar viešint Kėdainiuose, Elijas labai patiko vietos pirkliui Jehudai Libui ir šis sugalvojo apvesdinti berniuką su savo dukra Chana. Kai Elijui suėjo trylika metų, pagal žydų tradiciją jis tapo suaugusiu vyru ir buvo apvesdintas. Vestuvės vyko Kėdainiuose. Kaip buvo priimta anais laikais, uošvis turėjo išlaikyti žentą mažiausiai penkerius metus…. Būdamas Kėdainiuose, jaunasis „iluj“, taip išgarsėjo žiniomis ir aštriu protu, jog tartis pas jį atvykdavo žmonės iš daugelio vietovių.“
Manoma, kad mūsų mieste jaunasis Elijas lankė senąją medinę sinagogą, kurios vietoje 1784 metais iškilo dabartinė vėlyvojo baroko stiliaus vadinamoji Didžioji sinagoga.
Kėdainiečiai gerai žino, kad mūsų miestą aplanko didžioji dalis į Lietuvą atvykstančių žydų turistų. Pirmą ir vienintelį kartą 2003 metais Kėdainius aplankė vienas Izraelio vadovų – Kneseto pirmininkas Reuvenas Rivlinas su žmona ir Izraelio ambasadorius Baltijos šalims Gary Korenas. O 2016 metais Kėdainiuose svečiavosi pirmasis Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas.
Tai rodo, kad Kėdainiai žydams – labai svarbūs ir įdomūs. Prie Kėdainių garsinimo tarp žydų daug prisideda ir mūsų rajono savivaldybės vadovų dėmesys žydų kultūros paveldo išsaugojimui bei viešinimui.
Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis yra neabejotinas lyderis naujai įsteigtoje Žydų kultūros paveldo kelio asociacijoje.
Visa tai sudaro sąlygas naujiems iššūkiams. Neabejojame, kad šios asociacijos veikla paskatins turizmo plėtrą Kėdainiuose ir garsins mūsų miestą tarp pasaulio žydų.
Mero S. Grinkevičiaus iniciatyva jau įvyko susitikimas su vienu garsiausių Lietuvos skulptoriumi Romualdu Kvintu, su kuriuo aptartas Vilniaus Gaono įamžinimas. Šis skulptorius mūsų šalyje yra įamžinęs žinomų lietuvių ir žydų tautų atstovus, kuriems sukūrė skulptūras – labai žmogiškus, tiek charakteriu, tiek ir masteliu paminklus. R. Kvinto kūrinius būtų galima pavadinti reikšmingų žmonių skulptūromis, gyvenančiomis tarp mūsų. Tokia turėtų būti ir žydų genialaus („iluj“ hebr.) berniuko skulptūra Senosios Rinkos aikštėje prie sinagogų komplekso.