Gimtosios kalbos savaitė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje
Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje vasario 27 – kovo 3 dienomis vyko Gimtosios kalbos savaitės renginiai, skirti Kalbos kultūros metams paminėti. Visą savaitę vyko įvairūs užsiėmimai, konkursai, kuriuose dalyvavo 1-5, I-IV gimnazijos klasių mokiniai, o organizavo lietuvių kalbos mokytojai Vitalija Šilerienė ir Virginijus Tamoševičius.
Pirmoji gimtosios kalbos savaitės diena prasidėjo raiškaus skaitymo konkursu „Skaitymas – galimybė pažinti pasaulį ir save“. 5 ir I-IV gimnazijos klasių mokiniai skaitė mėgiamiausio grožinio kūrinio ištrauką, trumpai pristatė skaitomą kūrinį ir rašytoją. Mokiniai skaitė Maironio, Jono Aisčio, Salomėjos Nėries, Henriko Radausko eilėraščius, lietuvių ir užsienio rašytojų prozos kūrinius. Kartu su mokiniais ištraukas skaitė ir lietuvių kalbos mokytojai Virginijus Tamoševičius ir Vitalija Šilerienė. Padėkos už gražų ir raiškų skaitymą įteiktos I gimn. klasės mokiniams Liudui Laurinavičiui ir Ramintai Ramoškaitei, II gimn. klasės mokinei Vikai Povilaitytei, IV gimn. klasės mokiniams Almantei Kundrotaitei, Jokūbui Dudnikui, Mantui Lukauskui, Albertui Skurvydui.
Vasario 28 dieną, mokykloje vyko konkursas „Dailyraštis 2017“. Šiame konkurse dalyvavo 5, I-IV gimn. klasių mokiniai ir mokytojai. Komisija (Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos bendrojo ugdymo skyriaus vedėja Neringa Brazaitienė, lietuvių kalbos mokytojai Vitalija Šilerienė ir Virginijus Tamoševičius) nutarė, kad gražiausiai mūsų mokykloje rašo 5 klasės mokiniai Rasa Maižvilaitė, Auksė Šarauskaitė, I gimn. klasės mokinys Liudas Laurinavičius, III gimn. klasės mokinės Kamilė Jankauskaitė ir Kornelija Taunytė. Gražiausiai iš mokytojų tekstą parašė dailės mokytoja Loreta Narušienė.
Trečiąją Gimtosios kalbos savaitės dieną Lietuvos verslo kolegijos docentė Raimonda Tamoševičienė II ir IV gimnazijos klasių mokinius pakvietė į paskaitą „Kaip sakyti viešąją kalbą“. Dėstytoja papasakojo mokiniams, kaip ruoštis lietuvių kalbos kalbėjimo įskaitai, kaip elgtis įskaitos metu, kaip nugalėti stresą ir baimę. Po informatyvios ir nuotaikingos docentės Raimondos Tamoševičienės paskaitos gimnazijos mokiniai jautėsi tvirčiau ir drąsiau besiruošdami kalbėjimo įskaitoms, kurios jau ne už kalnų – balandžio mėnesį.
Kita gimtosios kalbos savaitės diena buvo skirta pasitikrinti savo rašybos ir skyrybos žinias, todėl 5 ir I-IV gimn. klasių mokiniai rašė įgarsintą diktantą. Šią dieną konkurse mokiniai dalyvavo ypač aktyviai. Geriausiai diktantą parašė 5 kl. mokinės Auksė Šarauskaitė, Rugilė Sabaliauskaitė, Miglė Dambrauskaitė, I gimn. kl. mokinė Gabrielė Venckutė, II gimn. kl. mokinė Vika Povilaitytė, III gimn. kl. mokinė Rūta Budreckaitė.
Paskutinė diena vainikavo Gimtosios kalbos savaitės renginius – vyko tikras „Protų mūšis“ tema „Tautos gyvybė kalboje“. „Protų mūšis“ vyko Didžiojoje gimnazijos salėje, kurios scenoje įsikūrė penkios gimnazijos I-IV klasių komandos po 5 narius. Konkursas vyko keturiais turais. Mokiniams reikėjo parodyti lietuvių kalbos ir literatūros žinias: atpažinti rašytojus, paaiškinti frazeologizmus, išaiškinti tarmiškų žodžių reikšmę, atspėti poetą, sukūrusį dainai žodžius ir kt. I gimn. klasės mokinės Raminta Ramoškaitė ir Urtė Augustinavičiūtė, renginio vedėjos, šventę pradėjo Mikalojaus Daukšos žodžiais: „Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą,…“ Komisijos narės – Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos bendrojo ugdymo skyriaus vedėja Neringa Brazaitienė, neformaliojo skyriaus vedėja Asta Vaičiūnienė, geografijos mokytoja Loreta Kundrotienė ir lietuvių kalbos mokytoja Vitalija Šilerienė – suskaičiavusios rezultatus paskelbė, kad „Protų mūšyje“ nugalėjo IVa gimn. klasės mokiniai. Šios komandos nariams – Rusnei Navickaitei, Rūtai Klungevičiūtei, Gretai Gelžinytei, Martynui Vireikiui, Ernestui Petraičiui – įteiktos padėkos. Ačiū gimnazijos IVb klasės vaikinų muzikinei grupei „Kalnų ereliai“ už atliktus kūrinius ir gerą nuotaiką konkurso metu.
Gimtosios kalbos savaitė prabėgo labai greitai. Buvo daug renginių, konkursų, liko labai daug gerų įspūdžių ir linksmai bei lengvai išmoktų pamokų. Tai teikia vilties ir malonaus laukimo, kad Gimtosios kalbos savaitė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje taps tradicine ir į jos veiklas įsitrauks ne tik mokiniai, mokytojai, bet ir tėveliai, gimnazijos socialiniai partneriai.