Gitanas Nausėda dalijosi mintimis apie savo knygų kolekciją
Kovo 15 dieną Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su finansininku bibliofilu Gitanu Nausėda, kuris kalbėjo tema „Asmeninių bibliotekų įtaka kultūrai ir asmenybės ugdymui“. Susitikimo metu G. Nausėda pasakojo apie savo gyvenimo kelią knygų kolekcionavimo ir savos bibliotekos kūrimo link.
Knygų mylėtojo nuomone, žmonės knygas kolekcionuoja bandydami patenkinti turėjimo džiaugsmą. G. Nausėda kolekcionavimo aistra buvo Būdamas 8 metų, pradėjo kolekcionuoti pašto ženklus. Praėjus dešimtmečiui, būsimas finansininkas kolekcionavo kaktusus: kartu su tėvais važinėdavo po Lietuvą ir aplinkines šalis ieškodamas retesnių, įvairesnių augalų. Visą gyvenimą mėgęs skaityti knygas jis, praėjus dar keliems dešimtmečiams, po truputį ėmė kaupti įvairias knygas, daugiausia – susijusias su Lietuva ir jos istorija. Ši tema G. Nausėdą ypač domino, nes mokykloje su Lietuvos istorija teko susidurti itin mažai. Savo bibliotekoje G. Nausėda turi apie 4 000 knygų, iš kurių 400 – retų leidinių, išleistų iki 1904 metų. Paklaustas, kaip tvarko ir prižiūri savo kolekciją, bibliofilas teigė, jog ypatingų sąlygų knygoms nekuria: jos „gyvena“ namų bibliotekoje, kvėpuoja vartomos, skaitomos ir tiek. Esant reikalui, G. Nausėda į pagalbą pasikviečia profesionalus, kurie knygas sutvarko ir padeda joms išlaikyti gerą būklę. Bibliotekoje knygos išdėliotos ne pagal metus ar temą, jos surūšiuotos pagal ūgį ir spalvas – toks, Pasvalyje besilankančiam finansininkui, vizualiai gražiausias išdėstymas.
Kolekcines knygas finansininkas neretai įsigyja internetu. Dauguma jo branginamų knygų vienu ar kitu būdu atkeliavo iš Vokietijos. Neslėpdamas G. Nausėda tvirtino, kad dauguma knygų nėra pigios, tačiau jų išlaikymo kokybė atperka keliones į užsienį jų beieškant.
Kolekcininkas savo biblioteką kuria jau daugiau kaip 15 metų, ir nepanašu, kad greitu laiku kolekcija bus užbaigta. „Žinojimas, kad pasidarysiu stiprios kavos, atsisėsiu ant sofos su knyga rankoje ir valandų valandas galėsiu ramiai nagrinėti savo skaitinį, o ramybę drums tik puslapių šnarėjimas, man suteikia džiaugsmo ir ramybės jausmą. Galbūt todėl ir esu bibliofilas, nes mėgaujuosi knygos kvapu, jos fiziniu kūnu“, – kalbėjo G. Nausėda. Jo nuomone, popierinės knygos neišnyks: nors šiuo metu išpopuliarėjo elektroninės knygos, spausdinta knyga turi savo žavesio, kurio niekas negali pakeisti.