Graikai plojo ginkūniškių šokėjams
Šiaulių rajono Ginkūnų senjorų liaudiškų šokių kolektyvas „Dobilas“ dalyvavo Graikijos Hanioti mieste vykusiame tarptautiniame šokio ir dainos festivalyje. Į jį suvažiavo per 500 dalyvių iš keliolikos valstybių – Armėnijos, Ukrainos, Bulgarijos, Izraelio, Rumunijos, Rusijos, Turkijos ir kitų…
„Dobilo“ ansamblio vadovė Vanda Verkulienė festivaliui paruošė tris šokius: „Ponišką fokstrotą“, „Apsuktinę polką“ ir „Vakaruškas“. Šie šokiai puikiai tiko festivalio publikai, kuri jau po pirmo ginkūniškių pasirodymo Hanioti miestelio amfiteatre buvo sužavėta šokio atlikimo kultūra, šokėjų nuoširdumu. Ginkūniškius taip pat aktyviai palaikė ir grupelė kartu į Graikiją vykusių Šiaulių rajono kultūros darbuotojų ir seniūnijų atstovų. Jie mojavo lietuviškomis trispalvėmis, skandavo – “Lietuva, Lietuva“, kartu dainavo… Iš viso „Dobilo“ ansamblis turėjo tris pasirodymus, žygiavo Hanioti miestelio gatvėmis vykusiame parade. Paskutinio pasirodymo metu festivalio direktorius Draganas Panteličius ansambliui ir jo vadovei Vandai Verkulienei įteikė festivalio diplomą.
„Dobilo“ ansamblio seniūnė Irena Matuzevičienė ypač buvo pakiliai nusiteikusi. Ji pažymėjo, jog susirinkę gausūs žiūrovai iš pradžių galvojo, jog išeis į sceną babytės ir seneliai ir ką jie čia pašoks, tačiau pamatė, kad lietuvaičiai puikiai pašoko ir sulaukė gausių aplodismentų.
Festivalio organizatoriai (Fokloro festivalių asociacija ir Hanioti savivaldybė) sudarė puikias sąlygas ne tik koncertuoti, bet ir aktyviai praleisti laisvalaikį. Šiltas Egėjo jūros vanduo, nuostabūs pliažai, plaukimas pramoginiu laivu, karšta Chalkidikės regiono saulė suteikė daug nuostabių emocijų.
Būnant Šiaurinėje Graikijoje nepamatyti vieno iš didžiausių ir žymiausių Graikijos vienuolynų kompleksų – Meteoro, būtų nedovanotina. Tad dobiliečiai vieną viešnagės dieną Graikijoje paaukojo išvykai į Metoro vienuolynus. Vienuolynai yra pastatyti ant impozantiškų natūralių smiltainio uolų stulpų, šiaurės vakariniame Tesalijos lygumos krašte, prie Peneios upės ir Pindos kalnų. Manoma, jog iš viso buvo pastatyta daugiau nei dvidešimt vienuolynų, tačiau XIX amžiuje dauguma jų sugriuvo. Šiuo metu Meteoras sudaro šeši vienuolynai. Meteora yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir yra populiari turistinė vieta. Meteoros vienuolynai įkurti 300 metrų aukštyje. Taip pat buvo pasikelta į netoliese esantį Olimpo kalną.
Apie Graikiją, žmonių papročius, kultūrą ginkūniškiai sužinojo iš ekskursijos po Salonikus gidės, lietuvių bendruomenės narės Viktorijos pasakojimų.
Neišdildomų įspūdžių ginkūniškiai parsivežė ir iš apsilankymo Vroclave (Lenkija), Adršpacho uolose Čekijoje, Bratislavoje (Slovakija), Belgrade (Serbija), Olomouce (Čekija).
Ilga kelionė autobusu per Europą neprailgo, nuovargio nesijautė ir tuo džiaugėsi Ginkūnų kultūros centro vadovė Genutė Doftartaitė. Ji akcentavo, jog kolektyvas pusė metų ruošėsi šiai išvykai, o ji buvo skirta „Dobilo“ liaudiškų šokių ansamblio kūrybinės veiklos 45-mečiui, kurį kolektyvas ruošiasi pažymėti spalio mėnesį.