Graikijos gynybos ministras: sutinkame su E. Macrono idėja stiprinti europinę gynybą
Lietuvoje apsilankęs Graikijos gynybos ministras Nikolaos Dendias tikina palaikantis Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono idėją didinti Europos gynybinius pajėgumus.
„Mus labai domina prezidento E. Macrono idėja stiprinti Europos gynybos pajėgumus ir kurti gynybines pajėgas. Ne kaip kažką oponuojančio, bet kaip kažką papildančio NATO, tačiau suteikiant Europai kitokią perspektyvą“ – penktadienį Valdovų rūmuose vykusios spaudos konferencijos metu teigė N. Dendias.
Oficialaus vizito Lietuvoje metu N. Dendias susitiko su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku. Susitikimo metu buvo aptartas ir paramos Ukrainai klausimas.
„Mes geografiškai nutolę, tačiau turime bendrus iššūkius. Tad mūsų bendradarbiavimas gali turėti labai simbolišką efektą situacijoms Ukrainoje, Afrikoje, Raudonojoje jūroje. Invaziją į Ukrainą laikome šiurkščiu tarptautinės teisės pažeidimu. Džiaugiamės, kad neseniai prisijungėme prie jūsų vadovaujamos išminavimo koalicijos“, – po susitikimo kalbėjo N. Dendias.
Jam antrino ir A. Anušauskas, pabrėždamas, kad šalys turi ir toliau teikti paramą Ukrainai. Ministras akcentavo ir tai, kad Lietuvai itin svarbus NATO pajėgų buvimas šalyje, užtikrinant atgrasymą pagal priešakinės gynybos principą.
„Rusija ir toliau stiprina savo pajėgumus Vakarų kryptimi. Rusija kelia ir kels ilgalaikę grėsmę NATO, todėl itin svarbu, kad dabartinė NATO kolektyvinės gynybos adaptacija būtų įgyvendinama kuo sparčiau“, – teigė A. Anušauskas.
Vasarį, vykdamas į Europos lyderių susitikimą Paryžiuje, Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico užsiminė, kad atskiros Vakarų šalys yra pasirengusios siųsti savo karius į Ukrainą. Visgi, konkrečių valstybių politikas neįvardijo, tačiau perspėjo, jog tai gali padidinti konflikto eskalavimo riziką.
Savo ruožtu Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas pareiškė, jog neatmestų Prancūzijos sausumos pajėgų dislokavimo Ukrainoje. Jo teigimu, nėra nesvarstytinų klausimų, siekiant garantuoti, kad Rusija nepasiektų pergalės Ukrainoje. Prancūzijos prezidentas pažymėjo, kad jo inicijuotame susitikime Paryžiuje jokie sprendimai dėl sausumos pajėgumų perkėlimo nebuvo priimti. Tačiau, tvirtino jis, kiekviena šalis ateityje galėtų priimti savarankiškus sprendimus dėl karių dislokavimo.
Visgi, NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas patikino, kad Aljansas neketina siųsti karių į Ukrainą.