Grindinio trinkelės – gerbūvio darbas, neleidžiantis „simuliuoti“

Rodos, atlikdami kapitalinį remontą ar statydami naują namą nuo pamatų, padarėte visą kalną darbų, ir, vainikuodami pabaigtuves, galėtumėte atsikvėpti, tačiau lauke dar laukia nebaigti gerbūvio darbai. Vienas pagrindinių jų – grindinio trinkelės ir šių klojimas. Atrodytų, kas čia tokio – tiesiog sudėlioti trinkelę viena prie kitos ir viskas! Specialistai, išmanantys šio darbo atlikimą tuoj pat skubėtų prieštarauti: su tokiu požiūriu toli nenuvažiuosi! Grindinio trinkelės – vienas sudėtingiausių gerbūvio tvarkymo darbų, su kuriuo „susimovus“, gresia ilgas ir nuobodus klaidų taisymas bei, aišku, su tuo susijusios papildomos išlaidos. Taigi, kalbant apie šį darbą, svarbu yra: tiek pačių grindinio trinkelių pasirinkimas, tiek ir jų klojimas, o ypač – taisyklingas pagrindo paruošimas. Susidoroti su šiuo darbu gali ir savamoksliai: tereikia „pasikaustyti“ teoriškai bei būti nusiteikus padirbėti sąžiningai fiziškai.
Renkamės grindinio trinkeles
Trinkelių asortimento gausa, beje, kaip ir daugelio statyboms skirtų prekių, gali gerokai apsukti galvą. Skirtas dydis, įvairios formos ir plati spalvų gama: kaip išsirinkti tą tinkamiausią variantą? Kaip tikriausiai supratote, rinktis vien „gražu – negražu“ principu – variantas ne iš tinkamiausių. Priimant galutinį sprendimą, kurias grindinio trinkeles rinktis, pagrindinis vaidmuo tenka vietai, kurioje šios bus klojamos. O, tiksliau, šiai tenkančiai apkrovai.
Kvadratinės ar stačiakampės, tai yra vadinamosios standartinės formos grindinio trinkelės, yra rekomenduojamos toms vietoms, kuriose didelės apkrovos nėra, pavyzdžiui, takelis sode, kiemas, terasa. Jei nestandartinės formos, pavyzdžiui, „L“ raidės, kaulo ar bangelės, kurio, dėl efektyvesnio tarpusavio sukibimo, geriau „perneša“ apkrovą, jums nėra priimtinas variantas ir žūtbūt norite tradicinio, tuomet rekomenduojama rinktis eglutės formos raštą.
Kitas svarbus faktorius, taip pat tiesiogiai susijęs su teritorijos apkrova – trinkelių storis. Terasoje, kieme ar sode ir kitose vietose, kuriose didelės apkrovos nenumatoma, siūloma rinktis betonines, ne mažesnio nei 5 cm storio trinkeles. Nusprendus įsigyti akmens trinkeles, šioms turėtų siekti 3 cm, o klinkerio – 5 cm storio. Augant apkrova, didėja ir trinkelių storis. Ten, kur važinėja lengvieji automobiliai, betoninės trinkelės turi būti ne mažesnės nei 6 cm, klinkerio – 4,5 cm, akmeninės – nors 5 cm. Esant intensyvioms eismo sąlygoms, pavyzdžiui, komercinėse ar pramoninėse teritorijose, rekomenduojamos 8 – 15 cm storio betoninės trinkelės.
Trinkelėms paruoštas pagrindas – esminis šių funkcionavimo kokybės garantas
Išklojus grindinį trinkelėmis, šis tarnauti gali net…50 metų! Aišku, toks terminas – ne sėkmės reikalas, tačiau rezultatas tinkamai, atsižvelgiant į apkrovos intensyvumą, pasirinktų plytelių bei kokybiškai atlikti klojimo darbai. Bet koks bandymas sutaupyti ar kitaip „pasimuliuoti“ rizikuoja pasireikšti akivaizdžiu fiasko. Tai – ne tik provėžos, įdubos, kelio skilimas, rašto deformacija ir kiti defektai, bet ir neigiamas poveikis, kurį patiria netvarkingu grindiniu kasdien važiuojantys automobiliai.
Kaip jau esame pabrėžę, grindinys, išklotas trinkelėmis – ne tas gerbūvio darbas, kurio sąskaita galima bandyti kažkaip gudrauti. Jei norite šį darbą atlikti savarankiškai, primename, visų pirma išanalizuokite specialistų rekomendacijas, susijęs su šio proceso specifika. Samdydami meistrus, taip pat didelį dėmesį skirkite jų kvalifikacijai. Galite net ir savotišką žinių patikrinimą atlikti! Pavyzdžiui, pasiteiraukite, kaip atrodo tinkamai paruoštas pagrindas grindinio trinkelėms. Darbų pradžia – reikiamo grunto parinkimas bei pirmojo pagrindo sluoksnio sutankinimas. Tais atvejais, kai gruntinis vanduo yra aukštai, derėtų pagalvoti ir apie drenažo įrengimo būtinybę. Toliau seka sluoksniavimas: žvyras/smėlis (apie 30 cm), skalda (apie 15 cm), dolomito atsijos ir, galiausiai, viską vainikuojančios grindinio trinkelės.