Gruodžio 1-ąją minima Pasaulinė AIDS diena
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad kasmet gruodžio 1-ąją yra minima Pasaulinė AIDS diena, kuria siekiama padidinti visuomenės informuotumą apie ŽIV/AIDS ir užkirsti kelią šiai pavojingai pandemijai.
Panevėžio departamento duomenimis, Panevėžio apskrityje 2016 metais sausio – spalio mėnesį užregistruoti 4 nauji ŽIV infekcijos atvejai, praėjusiais metais per tą patį laikotarpį – 5.
Kas yra ŽIV?
ŽIV – tai žmogaus imunodeficito virusas, kuris sukelia imunodeficito sindromą. ŽIV patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), atsakingus už imuninę sistemą. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų. Vėlyvoji ŽIV infekcijos stadija – AIDS – įgyto imunodeficito sindromas.
ŽIV plitimo būdai
- lytinių santykių metu;
- per kaują, dalijantis užkrėstais švirkštais, adatomis, perpilant kraują;
- ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu ar maitinant krūtimi.
ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. Taip pat ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus (pvz., rankos paspaudimą sveikinantis, apsikabinant).
Profilaktiškai pasitikrinti dėl ŽIV yra naudinga
Anksti, netrukus po užsikrėtimo išaiškinta infekcija, tikėtina, pagerins žmonių gyvenimą ir jis bus artimas normalios trukmės, o sveikata – gera. Taip pat mažiau tikėtina, kad vartojantys vaistus nuo ŽIV ligos ir pakeitę savo gyvenseną sergantys asmenys užkrės ŽIV kitus asmenis. Jei ŽIV infekcija bus nustatyta pavėluotai, tai galimos įvairios sveikatos komplikacijos, ŽIV užsikrėtusiųjų gyvenimo trukmė bus trumpesnė, o užsikrėtusieji ŽIV, patys to neįtardami, gali būti užkrėtę savo partnerius, artimuosius.
Kaip išvengti ŽIV plitimo?
Svarbu vengti atsitiktinių lytinių santykių, jų metu visada naudoti prezervatyvą. Siekiant išvengti per kraują perduodamo ŽIV, rekomenduojama nesinaudoti kitų panaudotais (nesteriliais) švirkštais ar adatomis, manikiūro, pedikiūro, tatuiruočių darymo ar kitais instrumentais. Vengti kraujo ir jo produktų perpylimo. Specialistams, atliekantiems invazines procedūras, būtina naudoti asmenines apsaugos priemones ir vengti mikrotraumų, kad būtų išvengta kontakto su paciento biologiniais skysčiais.