Gruodžio 3-oji – Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena
Gruodžio 3-oji – Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Ji skirta prisiminti žmones su negalia, kurie mūsų visuomenėje dar vis yra socialinės atskirties dalis.
1983 m. buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų žmonių problemomis ir kovoti už tai, kad tokiems žmonėms būtų suteiktos vienodos teisės, kad jiems būtų sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje. Bemaž po dešimt metų, 1992 m. pabaigoje, Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų žmonių diena, kurios metu būtų organizuojami renginiai, skirti atkreipti dėmesį į pagalbą neįgaliesiems.
Žmonės su negalia gali išreikšti save įvairiose srityse. Žinoma ne viena akla dainininkė, stebinanti savo balsu. Šiais laikais galima sutikti ne vieną neįgalų žmogų, kuris kompiuteriu ne tik dirba, bet ir programuoja kojomis. Technologijos, kompiuteris, internetas gali gerokai pasitarnauti tokiems žmonėmis, visų pirma, sudaryti jiems sąlygas bendrauti ir nesijausti kitokiu, nei kiti.
Neįgaliems žmonėms ypač svarbu būti pilnaverčiais ir aktyviai dalyvauti pramoginiame ir kultūriniame gyvenime. Pripažinimas neįgaliojo per veiklą padeda patenkinti savęs atskleidimo poreikį, brandina pasitikėjimą, vertės pajautimą, išryškina žmogaus potencialą bei galimybes.
Taikomasis šokis gali būti ugdymas, menas ir poilsis
Šokis, kuris turi ugdomąją reikšmę ir atliepia meninius neįgalaus žmogaus poreikius, yra vadinamas taikomuoju šokiu. Jo esmė mokėti savo vidinę būseną išreikšti judesiu. Šokis – tai ritminių judesių mokymasis, taikomasis – reiškia tinkamas, pritaikytas pagal poreikius. Šis metodas remiasi principu, kad egzistuoja sąveika tarp judesio ir emocijos. Papildomas savęs suvokimo ir savęs vertinimo barjero įveikimas, didina galimybes laisvų judesių kūrimui, didina pasitikėjimą ir skatina pozityvius žmonių santykius. Šokis kartais gali pakeisti bendravimą žodžiais.
Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Daiva Liaudinskienė lankosi Vilkaviškio rajono socialinės pagalbos centre ir veda taikomojo šokio užsiėmimus neįgaliesiems asmenims. Centro lankytojai jau išbandė judesio išraiškos priemones, su džiaugsmu mokėsi šokio judesių poroje, noriai kūrė choreografines miniatiūras.