Gūdžią naktį Telšiuose, Lietuvos kultūros sostinėje, 2016 įsižiebė švieselės
Telšių menų inkubatoriaus galerijoje atsisveikinant su pavasariu surengta unikali paroda – kūrybinių dirbtuvių pristatymas „Šviesos interpretacijos. Neatpažinti šviečiantys objektai“. Kaip sakė vienas parodos lankytojas: „Gūdžią gūdžią naktį Lietuvos kultūros sostinėje įsižiebė švieselės“.
„Su jaunaisiais rezidentais mes nuolat interpretuojame. Tai jau trečioji meninė interpretacija, kuria Telšių menų inkubatorius sukūrė su jaunaisiais menininkais. Kartu su mažąja bendrija (MB) „Jungtinė kūrybos studija“ ir Telšių menų inkubatoriaus rezidentais bei pasikviestais gabiais Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto studentais sukurti nauji, meniški ir komerciškai konkurencingi šviestuvų prototipai“, – atidarydama parodą kalbėjo Telšių menų inkubatoriaus direktorė Palma Urbanavičienė
Kūrybines dirbtuves susirinkusiems pristatė jų vadovė, VDA Telšių fakulteto absolventė, „Jaunųjų dizainerių 2014“ konkurso nugalėtoja, MB „Jungtinė kūrybos studija“ dalininkė, dizainerė Neringa Pučkoriūtė.
Dirbtuvėms panaudoti Telšių menų inkubatoriuje esantys medienos apdirbimo įrengimai. Dirbdami lazeriniu graviravimo įrenginiu medines ir kitokias apšvietimo lempų detales menininkai išgraviravo įvairiais raštais. P. Urbanavičienė atkreipė dėmesį, kad kūrybinių dirbtuvių metu VDA Telšių fakulteto studentai įgijo praktinių ir teorinių žinių apie objekto dizainą, gamybos ir komercializacijos procesus.
Šviesos interpretacijas kūrė: Ligita Klupšaitė (VDA TF metalo meno ir juvelyrikos studijų programos trečiakursė, 21 m.), Ramona Kmitaitė (VDA TF metalo meno ir juvelyrikos studijų programos ketvirtakursė, 23 m. Ji kuria ir savo autorinę juvelyriką), Simonas Grigutis (VDA TF juvelyrikos ir kalvystės specializacija. Juvelyras, 24 m.), Almantas Nika (VDA TF baldų dizaino ir restauravimo specializacija. Kuria gaminius iš odos, 27 m.), Sonata Pilinkaitė (VDA TF metalo meno ir juvelyrikos studijų programos trečiakursė, 23 m.), N. Pučkoriūtė (VDA TF juvelyrikos ir kalvystės specializacija. Laisvalaikiu kuria šviestuvus, 24 m.).
Parodos lankytojams pristatyti sukurti šviestuvai iš medžio, odos, moliūgo, kokoso riešutų kiauto ir kitų neįprastų medžiagų.
Pristatyme dalyvavęs Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas sakė: „Aš nesu ekspertas, kad galėčiau vertinti, tačiau labai malonu, jog kuriate“. VDA Telšių fakulteto dėstytojas profesorius Osvaldas Neniškis džiaugėsi kūrėjų darbais ir juokaudamas kalbėjo: „Baigę mokslus, neikite į Darbo biržą. Jūsų ten niekas nelaukia, eikite tiesiai į dirbtuves ir kurkite“.
Parodą paroda „Šviesos interpretacijos. Neatpažinti šviečiantys objektai“ galite aplankyti Telšių menų inkubatoriaus galerijoje (Muziejaus g. 29, Telšiuose).
Neringa Pučkoriūtė apie šviesos interpretacijas:
– Kaip kilo idėja kurti šviestuvus iš ekologiškų medžiagų.
– Ši idėja nebuvo sukurta būtent šiam projektui. Mūsų siekiamybė prisidėti prie tvarumo pasaulyje. Taigi šie šviestuvai pagaminti iš ekologiškų ir antrą kartą gyvenimui prikeltų daiktų.
– Pati beprotiškiausia, Jūsų nuomone, idėja ir medžiaga, iš kurios pavyko sukurti šviestuvą.
– Patys netikėčiausi ir įdomiausi dalykai būna sukurti ekspromtu. Taigi Ligitos šviestuvas yra vienas iš tokių – pagamintas iš senoje spintoje rasto ir šviesos objektui pritaikyto šviesolaidžio.
– Parodos atidarymas 23:03 val. Kodėl toks įdomus parodos atidarymo laikas?
– Norėjome didžiausio efekto pristatant šviestuvus, jų skleidžiamą šviesą. Todėl pasirinkome laiką, kai visiškai sutemsta. Taip pat vienas iš mūsų tikslų buvo su šviesa sutikti vasarą.
– Kas Jus džiugina labiausiai, kai kuriate?
– Labiausiai džiugina eksperimentai su įvairiomis medžiagomis, netikėti jų atradimai ir žaidimas su šviesa.
Stasio Kupliausko ir Neringos Pučkoriūtės nuotr.