GURRRGUTIS 8/9: jaunųjų skulptorių garso, šviesos ir formų paieškos
Alytaus rajono viešojoje bibliotekoje pristatytas jaunųjų skulptorių objektų, instaliacijų, skulptūros, video projektas GURRRGUTIS 8/9, kurį susirinkusiems pristatė VšĮ „Kūrybinės idėjos“ vadovė, šio projekto kuratorė Regina Šimulynienė drauge su dailininke, dizainere, rašytoja Ula Šimulynaite. Pristatymo pradžioje projekto kuratorė pabrėžė, jog šis projektas skirtas jaunų talentingų menininkų kūrybinės veiklos skatinimui bei jos rezultatų sklaidai regionuose. Taip pat juo siekiama palaikyti kūrėjų menines iniciatyvas, ieškant naujų plastinės išraiškos formų, panaudojant įvairias medžiagas bei užtikrinant atlygį autoriams už dalyvavimą projekte. Projekte dalyvaujantys menininkai galėjo laisvai rinktis įvairias išraiškos formas, medžiagas, temą, o vienintelis jiems keliamas reikalavimas buvo aukštas profesinis lygis.
Kaip teigia projekto kuratorė Regina Šimulynienė, „Gurgučio“ istorija prasidėjo dar 2010 m., o šiemet tai jau dešimtoji paroda, pristatanti į meno areną ateinančius jaunus talentingus kūrėjus. „Viso per šį laikotarpį projekte dalyvavo apie trisdešimt skirtingų menininkų. Ir jei pirmaisiais metais tai buvo bronzos liedinimo simpoziumai, tai vėliau atsirado kitos medžiagos ir kiti išraiškos būdai. Taip pat keitėsi ir parodinės erdvės“, – teigė ji.
Šiais metais projektas startavo Vilniaus galerijoje „Meno niša“, o jame dalyvauti buvo pakviesti 7 jaunieji menininkai: Marius Bumbulis, Jonas Aničas, Laurynas Skeisgiela, Matas Janušonis, Martynas Gaubas, Tauras Kensminas ir Dalius Drėgva. Štai Mariaus Bumbulio, VDA Telšių fakulteto absolvento interaktyvus šviesos darbas „Slogus sapnas“, primenantis stimpankinę pagalvę, pasakoja apie šiuolaikinio žmogaus nuolatinę būseną: skubą, nerimą, blaškymąsi, apie išnykstančią ribą tarp realybės ir slogaus sapno, o Galerijos AV 17 autorius Jonas Aničas renkasi žymiai masyvesnes meno išraiškos formas: jis pristato dvi įspūdingas figūras iš plieno „Dirbtinį intelektualą” ir „Stebėtoją”.
Kito menininko, Lauryno Skeisgielos („Lokomotif“ erdvės) fotografijoms kurti architektūriniai modeliai daugiausia remiasi patirtimis įgautomis dirbant šiuolaikinio meno lauke, o pirminė jo darbo „Dramblio kaulo bokštas“ paskirtis – padėti reflektuoti ir suvokti aplinką bei joje vykstančius procesus. Mato Janušonio, galerijos „Meno niša“ autoriaus darbe „Aidas“ dominuoja garso ir muzikos sintezė. Jo iš vinilinių plokštelių sukurtas objektas garso bangų dėka gali atsispindėti nuo jį supančių daiktų ir įgauti jų formą. Kalbėdama apie kito menininko, Martyno Gaubo iš aliuminio nulietą širdį „Love“ parodos kuratorė Regina Šimulynienė juokavo, jog pastarąjį darbą inicijavo nelaiminga kūrėjo meilė. Tik žvelgiant į šešiais peiliais suvarpytą aliumininę širdį nejučia peršasi mintis, jog tų nelaimingų meilių būta gana daug. Arba viena, bet itin skausminga. Ne veltui po Martyno darbu kabo prierašas: „Autoriaus komentaras: be komentarų“.
Su šiemet iš gyvenimo pasitraukusio Daliaus Drėgvos skulptūra ir kitais jo darbais supažindina Rusnės Šimulynaitės sukurtas video filmas, kuriame menininko kūryba pristatoma kaip stiprių vidinių emocijų išraiška, o jo kūriniai – kaip ženklai apie emocinio disbalanso „perteklių“. Ne veltui kitas šio projekto dalyvis, Galerijos AV17 autorius Tauras Kensminas savo sukurtą objektą dedikuoja savo draugui Daliui Drėgvai. Jo darbe, skirtingai nuo Drėgvos, pateikiama optimistiškesnė kūrinio interpretacija: gyvos, vitališkos formos iškilimas virš griežtos, statiškos, mirusios (kapo duobės) formos.
Kai kurie šio projekto darbai dėl masyvumo ir svorio yra sunkiai transportuojami, tad dailininkė ir dizainerė Ula Šimulynaitė sukūrė projekto adaptaciją, leidžiančią erdvei imliems kūriniams laisvai keliauti po regionus. Jos sukurta medžiaga pritaikyta pristatyti projektą ir kūrybą kamerinėse erdvėse, o apie startinę parodą sukurtas video filmas leis lankytojams susipažinti su pilna projekto ekspozicija gyvai. Tuo nesunkiai gali įsitikinti ir alytiškiai, iki gruodžio 6 d. užsukę į rajono viešąją biblioteką ir susipažinę su jaunųjų skulptorių objektų, instaliacijų, skulptūros, video projektu GURRRGUTIS 8/9. Meno pasaulyje terminu „gurgutis“ įvardijama vidinė liejinio forma tuščiai ertmei sukurti. Galbūt ta tuščia ertmė reikalinga ir tam, jog ją sėkmingai užpildytų jaunųjų menininkų kūrybiniai sumanymai, kurių šiame projekte tikrai netrūksta.