Gydymo įstaigos pacientus dėl tymų, raudonukės gali tirti nemokamai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas informuoja, kad įgyvendinant Pasaulinė sveikatos organizacijos (PSO) tikslus Europos regione, tame tarpe ir Lietuvoje, siekiama pašalinti tymus, raudonukę ir įgimtą raudonukės sindromą. PSO skatina asmens sveikatos priežiūros specialistus išlaikyti budrumą ir aktyviau dalyvauti minėtų ligų epidemiologinėje ir laboratorinėje priežiūroje.
Tymų ir raudonukės epidemiologinė ir laboratorinė priežiūra – tai asmens sveikatos priežiūros įstaigose palaikomas nuolatinis budrumas, kuomet specialistai aktyviai vykdo minėtų ligų priežiūrą. Įtarus tymus, raudonukę, įgimtą raudonukės sindromą bei visų išbertų ir karščiuojančių pacientų ištyrimas. Ne mažiau svarbi tymų, raudonukės epidemiologinės priežiūros priemonė – savalaikis imunoprofilaktikos taikymas, palaikant pakankamą kolektyvinį tymų ir raudonukės imunitetą, t. y. paskiepijant ne mažiau 95 proc. visų asmens sveikatos įstaigoje prisirašiusiųjų dviem tymų, raudonukės vakcinos dozėmis.
Aktyvioje minėtų ligų epidemiologinėje ir laboratorinėje priežiūroje gali dalyvauti visų lygių asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Asmens sveikatos priežiūros specialistai dėl tymų ir raudonukės gali tirti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius nepriklausomai nuo jų amžiaus ar skiepijimo būklės. Dažniausiai tiriamoji medžiaga, atliekant serologinius ar viruso išskyrimo tyrimus – kraujas, kuris tiriamas Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Svarbu priminti, kad laboratoriniai tyrimai, esant įtariamam tymų, raudonukės atvejui ar susirgimui pasireiškusiu panašiu į tymų, raudonukės bėrimu, karščiavimu atliekami valstybės biudžeto lėšomis, tad tyrimai nekainuoja nei gydymo įstaigai, nei pacientui.
2016 m. galimybe nemokamai ištirti išbertus ir karščiuojančius pacientus pasinaudojo dvi Kauno apskrities gydymo įstaigos, kuriose dėl tymų ir raudonukės ištirta dešimt asmenų. Dėl susirgimų pasireiškiančių panašiu į tymus, raudonukę bėrimu ir karščiavimu buvo tirti septyni suaugusieji ir trys vaikai. Devyni mėginiai paimti antrinio lygio paslaugas teikiančioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ir tik vienas – pirminio lygio paslaugas teikiančioje gydymo įstaigoje. Tęsiant ir palaikant budrumą asmens sveikatos priežiūros įstaigose šiais metais jau vienas pacientas ištirtas dėl raudonukės.
Detalesnę informaciją apie tymų ir raudonukės epidemiologinę bei laboratorinę priežiūrą gydymo įstaigose, jos organizavimą Kauno apskrityje gali suteikti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai tel. (8 37) 33 16 77.