Gydymo įstaigose turi būti naudojamos tik saugios priemonės
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad nuo š. m. vasario 1 d. įsigaliojo nauja tvarka dėl medicinos priemonių (prietaisų) naudojimo, pagal kurią, po nustatyto pereinamojo laikotarpio visos gydymo įstaigos įpareigojamos naudoti tik aukščiausius techninius saugos reikalavimus atitinkančias medicinos priemones. Tad gydymo įstaigos kviečiamos tinkamai pasirengti naujovėms.
„Patvirtinti nauji medicinos priemonių naudojimo reikalavimai neabejotinai padidins tiek pacientų, tiek medikų saugumą diagnostikos bei gydymo procese. Šis dokumentas taip pat suderino medicinos priemonių naudojimo tvarkos aprašo nuostatas su teisės aktų, reglamentuojančių gaminių metrologinę patikrą, reikalavimais. Taip bus išvengta teisės aktų nesuderinamumo bei prieštaravimų. Kviečiame įstaigas laiku bei tinkamai pasirengti pokyčiams, kurie eliminuos iš Lietuvos rinkos pasenusias bei neatitinkančias šiuolaikinių reikalavimų medicinos priemones“, – sako Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.
Akreditavimo tarnyba konsoliduotų planinių tikrinimų metu pastebėjo, kad daugelyje įstaigų vis dar naudojamos Europos Sąjungos (ES) direktyvų reikalavimų neatitinkančios medicinos priemonės, kurios ne tik „morališkai“ pasenusios, bet jas naudojant nepakankamai užtikrinamas pacientų ir medikų saugumas. Už medicinos priemonių saugą yra atsakingi jų gamintojai, tačiau daugelio jų jau seniai rinkoje nėra, todėl negaminamos originalios ir atsarginės detalės, nėra naudojimo instrukcijų, taigi neįmanoma ne tik užtikrinti tinkamą medicinos priemonių priežiūrą, bet ir įvykusio incidento su medicinos priemone atveju nėra į ką kreiptis bei kam apie tai pranešti.
Siekdama racionalesnio ir saugesnio medicinos priemonių naudojimo, Akreditavimo tarnyba inicijavo darbo grupę, kuriai pateikė išanalizuotą situaciją Lietuvoje, susijusią su medicinos priemonėmis. Buvo parengtas sveikatos apsaugos ministro įsakymo, reglamentuojančio medicinos priemonių naudojimą, projektas, kurį š. m. vasario 1 d. patvirtino ministras.
Jame medicinos priemonės skirstomos į grupes, atsižvelgiant į medicinos priemonių brangumą, riziką pacientui ir aptarnaujančiam personalui. Šioms priemonių grupėms nustatyti skirtingi pereinamieji laikotarpiai, nuo kada gydymo įstaigos nebegalės naudoti saugos techninių reglamentų reikalavimų neatitinkančių medicinos priemonių. Taip pat įstaigų iki 2004 m. gegužės 1 d. įsigytos medicinos priemones, kurios nepaženklintos CE ženklu (tai yra dar iki ES direktyvos įsigaliojimo), gali būti naudojamos ne ilgiau kaip iki 2021 m. lapkričio 1 d.. Tai yra jonizuojančios spinduliuotės medicinos priemonės, defibriliatoriai, dirbtinio kvėpavimo, elektrochirurginės, diagnostinės ultragarso medicinos priemonės, kūdikių inkubatoriai, endoskopai ir jų dalys, dializės medicinos priemonės, anestezijos ir (ar) narkozės medicinos priemonės bei odontologinės medicinos priemonės, sterilizavimo medicinos priemonės, elektrokardiografai, siurbimo, oftalmologinės medicinos priemonės, laboratoriniai analizatoriai. Įsakyme neįvardytos medicinos priemonės gali būti naudojamos ne ilgiau kaip iki 2019 lapkričio 1 d.