5 gegužės, 2016

Gydytojas Gintaras Rasimavičius: tik įkūrus Nacionalinį transplantacijos biurą, sulaukdavome vieno skambučio per mėnesį

Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM, minintis įstaigos veiklos 20-metį, tęsia šiai progai skirtą straipsnių ciklą. Šį kartą – pasakojimas apie pirmąjį įstaigos vadovą gydytoją Gintarą Rasimavičių.

1996 metų pradžioje tuometinio sveikatos apsaugos ministro Antano Vinkaus įsakymu Nacionalinio organų transplantacijos biuro prie SAM vadovu buvo paskirtas tuomet 39 metų gydytojas širdies chirurgas Gintaras Rasimavičius.

Kodėl prireikė steigti įstaigą, koordinuojančią organų donorystės ir transplantacijos procesą? Jau ilgą laiką – dar nuo sovietinių 1970-ųjų – Lietuvoje buvo atliekamos inkstų transplantacijos, o 1987 metais Lietuvoje atlikta ir pirmoji širdies transplantacija. Gydytojams, pasak G.Rasimavičiaus, buvo įdomi ši nauja medicinos sritis, jie matė perspektyvą gelbėti žmones, sodinant jiems mirusių donorų organus.

Buvo atliekama vis daugiau transplantacijų, bet stigo daug ko – ne tik teisinės reglamentacijos, bet ir visą procesą koordinuojančios įstaigos, kuri sudarytų ir prižiūrėtų bendrą recipientų, donorų registrą.

Kadangi teisinės bazės, reglamentuojančios donorystės ir transplantacijos procesą, nebuvo, gydytojai susidurdavo su etinėmis problemomis. Ir nors patvirtintai tvarkai nebuvo nusižengiama, gydytojai, pasak G.Rasimavičiaus, jautė įtampą, „kad kažkas – ne taip“.

Tuo laikotarpiu, kai gydytojai degė entuziazmu atlikti širdies, inkstų transplantacijas, Lietuvoje stigo ne tik teisiškai reglamentuotos galimybės pradėti pokalbį su artimaisiais dėl donorystės – nebuvo nei įstatymo, kuris apibrėžtų smegenų mirtį, nei transplantacijos įstatymo.

„Galiojo tik sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl organų paėmimo. Todėl, nesant atitinkamo įstatymo, reanimatologai tikino negalintys prisiimti atsakomybės dėl smegenų mirties konstatavimo“, – prisimena G.Rasimavičius. Smegenų mirtis buvo nustatoma iš antrinių požymių, refleksų, taip pat – atliekant angiografijos, encefalografijos tyrimus.

Sveikatos apsaugos ministerijoje buvo sudaryta darbo grupė, turėjusi parengti du kertinius organų donorystės ir transplantacijos įstatymus – Smegenų mirties ir Transplantacijos. Darbo grupėje buvo teisininkų, gydytojų neurologų, inkstų chirurgų, širdies chirurgų, kurie atlikdavo šių organų transplantacijas. Parengti įstatymai 1996  metais buvo priimti Seime.

O koks buvo visuomenės požiūris į organų donorystę tuomet, prieš du dešimtmečius? „Viskas buvo nauja ir apie donorystę tik buvo pradėta kalbėti“, – prisimena G.Rasimavičius. Ir tada, ir dabar transplantacijas atliekantys gydytojai suprato: kuo daugiau visuomenei bus žinoma apie organų donorystę, tuo mažiau kils dviprasmybių kalbant šia itin subtilia tema. „Nes pasigirsdavo kalbų, neva gydytojai suinteresuoti transplantuoti organus“, – tuometinę situaciją prisimena pašnekovas.

Tačiau kalbos apie kažkokį neva „suinteresuotumą transplantuoti“ pačių gydytojų nestebino: visuomenės nuomonė apie organų donorystę turi susiformuoti pamažu, ne iš karto. „Jau tuo metu, pavyzdžiui, Ispanijoje organų donorystei propaguoti buvo skiriamos didžiulės lėšos, o Lietuvoje – nulis“, – pasakoja G.Rasimavičius.

Įsteigus Nacionalinį organų transplantacijos biurą prie SAM, jo vadovu, profesoriaus Vytauto Sirvydžio siūlymu, buvo paskirtas G.Rasimavičius, pavaduotoju – gydytojas Dobilas Barysas. Dar buvo įsteigtos kelios donorystės ir transplantacijos proceso koordinatorių pareigybės, į kurias buvo priimti jauni gydytojai. Pasak G.Rasimavičiaus, tik įstaigos administratorės išsilavinimas buvo ne medicininis – visi kiti įstaigos darbuotojai buvo gydytojai.

Koks buvo pirmasis darbas įsteigus Biurą? „Iš karto pradėjome važinėti į rajonines ligonines su paskaitomis, seminarais – reikėjo „rinkti“ recipientus, propaguoti organų donorystę. Aplankėme maždaug 15-20 ligoninių. Susitikdavome su gydytojais reanimatologais, kardiologais, neurologais,“ – prisimena G.Rasimavičius.

Į susitikimus su rajonų gydytojais vykdavo ne tik jaunieji gydytojai, bet ir tuomet jau pripažinimą pelnę savo srities specialistai profesoriai Vytautas Sirvydis, Balys Dainys. Pastarasis, pasak G.Rasimavičiaus, jau buvo daug metų dirbęs inkstų transplantacijos srityje, todėl pažinojo gydytojus, mokėjo su jais bendrauti. „Daug lėmė asmeninės pažintys“, – teigia G.Rasimavičius. Paskaitas apie organų donorystę išklausiusiems gydytojams būdavo įteikiami tai liudijantys sertifikatai.

Kadangi iki tol organų donorystė medikams nebuvo propaguojama, transplantacijoms, pasak G.Rasimavičiaus, patekdavo „atsitiktiniai ligoniai“, kurie, galima sakyti – laimingo atsitiktinumo dėka tuo metu buvo gydomi Santariškių klinikose ir kurių gyvybę galėjo išgelbėti tik širdies persodinimas. „O kiek žmonių mirdavo rajoninėse ligoninėse, nes apie jokį širdies persodinimą niekas nė nekalbėjo“, – apgailestaudamas kalba G.Rasimavičius.

Kai buvo pradėtas sudarinėti širdies transplantacijos laukiančiųjų sąrašas, iš pradžių jame buvo vos šeši, vėliau – 10 recipientų. „Tuo metu daugiausia buvo atliekama inkstų transplantacijų“, – sako G.Rasimavičius. Ne visi širdies transplantacijos laukiantys recipientai jos sulaukdavo, nes dirbtinės širdies, kuri laikinai pakeičia ligos nualintą organą, dar nebuvo.

Naujoji įstaiga – Nacionalinis organų transplantacijos biuras – įsikūrė Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro patalpose su vienu telefonu. Nors iš pradžių koordinatoriai pasikeisdami prie šio telefono kabinete budėdavo ištisą parą, būdavo, kad per mėnesį sulaukdavo vos vieno skambučio apie donorą.

G.Rasimavičius neslepia: jiems, jauniems gydytojams, kuriuos be galo domino medicinos naujovės ir galimybės išmėginti savo jėgas persodinant organus, administracinis darbas nebuvo labai įdomus. Be to, visi Biuro darbuotojai gydytojai, išskyrus administratorę, dirbdavo dar kažkur kitur medicininį darbą. Pavyzdžiui, pats G.Rasimavičius dirbo keturiose vietose. Todėl į Biurą susirinkdavo posėdžiauti arba tada, kai atsirasdavo donoras ir reikėjo tvarkyti dokumentus, koordinuoti procesą.

„Patys vykdavome į ligonines pasiimti donorinių organų – inkstų transplantologai, širdies chirurgai, taip pat – gydytojai oftalmologai, nes jau buvo atliekamos ir ragenų persodinimo operacijos. Patys donorų kraują į laboratorijas veždavome“, – sako G.Rasimavičius.

Įsteigus Biurą, netrukus buvo sutarta su Karinėmis oro pajėgomis dėl donorinių organų gabenimo oro keliu. Deja, kaip šiuo metu, taip ir anuomet – labiausiai stigo vaikų donorinių organų, o galimybių juos atsigabenti iš užsienio – nebuvo. „Prisimenu, kad buvo vaiko širdis Milane (Italija), buvo ir kažkurioje Skandinavijos šalyje. Bet parsigabenti jų negalėjome. Iš Latvijos, Baltarusijos buvo atskraidinti donorų inkstai, o Lietuvos donorų plaučius, širdį yra išsigabenę švedai, norvegai, vokiečiai“, – prisimena G.Rasimavičius.

Donorystės ir transplantacijos procese moraliniu požiūriu neabejotinai sunkiausia dalis – pokalbis su mirusiųjų artimaisiais dėl organų donorystės.

Šiuo metu šią atsakomybę prisiima ligonių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių gydytojai. O anuomet? „Tuo metu pagrindinis pokalbių su artimaisiais dalyvis buvo gydytojas transplantologas. Po kurio laiko ir mes atsikvošėjome, nes pasaulyje tai darė gydytojai reanimatologai“, – pasakoja G.Rasimavičius.

Be to, kai kuriose gydymo įstaigose buvo įsteigta donorystės koordinatoriaus pareigybė. Šie koordinatoriai bendraudavo su mirusiojo artimaisiais, kalbėdavo su jais apie galimybę paaukoti organus donorystei. Tačiau ir gydytojams reanimatologams, ir donorystės proceso koordinatoriams trūko žinių, kaip, kokiu būdu kreiptis į artimuosius, kokius žodžius jiems išsakyti, kad  neišgąsdintum. „Laimei, buvo ispanų sukurtų filmukų gydytojams apie pokalbius su artimaisiais – iš jų ir buvo mokomasi seminarų metu“, – prisimena G.Rasimavičius.

Nuo tuometinio Nacionalinio organų transplantacijos biuro, kuris vėliau buvo pervadintas Nacionaliniu transplantacijos biuru, įsteigimo prabėgo jau 20 metų. Pirmasis įstaigos vadovas jai vadovavo ketverius metus – kol 2000 metais šiose pareigose jį pakeitė dabartinė įstaigos vadovė gydytoja Asta Kubilienė.


Raseinių ligoninės nuotr.
20 gruodžio, 2024

Besibaigiant metams Raseinių rajono savivaldybės taryba ligoninei skyrė beveik 400 tūkst. eurų, kurie bus panaudoti Intensyvios terapijos skyriui, kuriam priklauso […]

20 gruodžio, 2024

Kasdienė odos priežiūra, kokybiška kosmetika ir sveiki gyvenimo įpročiai yra svarbūs norint puoselėti grožį. Tačiau išorinės priemonės – tik dalis […]

20 gruodžio, 2024

Cheminės plaukų procedūros, tokios kaip dažymas, tiesinimas ar garbanojimas, dažnai suteikia norimų rezultatų – ryškesnės spalvos, švelnesnių tekstūrų ar ilgiau […]

20 gruodžio, 2024

Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis tampa tikru stebuklu. Kalėdinė nuotaika šiuo […]

17 gruodžio, 2024

Antradienį ant sostinėje esančio Vingio parko pėsčiųjų tilto atidaryta menininko Algio Kriščiūno kurta instaliacija „100 priežasčių tiltas“. Šiuo socialiniu projektu, anot Vilniaus […]

17 gruodžio, 2024

Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais tėvams dažnai tenka susidurti su didžiuliu iššūkiu – kūdikio dienotvarkės suderinimu ir tinkamo miego užtikrinimu. Šis […]

4 gruodžio, 2024

Antradienį, gruodžio 3 dieną, Pikeliškėse, Vilniaus rajone, atidaryti pirmieji šios savivaldybės įsteigti grupinio gyvenimo namai (GGN), skirti asmenims, turintiems intelekto […]

27 lapkričio, 2024

Gimdymas yra nuostabi ir gyvenimą keičianti akimirka, tačiau jis taip pat gali palikti žymių ant moters kūno. Daugelis moterų po […]

16 lapkričio, 2024

Ar kada nors jaučiate, kad spaudimas darbe, nesibaigiantys terminai ar asmeniniai iššūkiai niekada nesibaigia? Jei taip, jūs nesate vieni. Lėtinis […]

4 lapkričio, 2024

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikus vienijančios profesinių sąjungų organizacijos pirmadienį pasirašė naują Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos […]

29 spalio, 2024

Nosies operacija yra viena iš populiariausių estetinių chirurginių procedūrų pasaulyje, tačiau su šia procedūra yra susiję įvairūs susiję mitai ir […]

28 spalio, 2024

Ar žinote, kad tinkama odos priežiūra yra vienas svarbiausių veiksnių slaugant šlapimo nelaikantį artimąjį? Asmenims, patiriantiems šlapimo nelaikymą, yra didesnė […]

28 spalio, 2024

Gydomasis masažas yra viena iš efektyviausių natūralių priemonių, padedančių kovoti su įvairiais sveikatos sutrikimais. Vilniuje yra daug specialistų ir klinikų, […]

28 spalio, 2024

Renkantis veido kaukes, svarbu atsižvelgti į savo odos tipą, nes tik tinkamai parinktos priemonės gali suteikti norimą poveikį. Skirtingi odos […]

25 spalio, 2024

Lygiai prieš metus simboliškai pasodintas medelis Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaiko raidos centro kiemelyje šiandien išaugo į sensorinį sodą, […]

24 spalio, 2024

Sportas ir fizinis aktyvumas yra neatsiejami nuo sveikos gyvensenos. Moksliniai tyrimai nuolat pabrėžia, kad reguliarios treniruotės teigiamai veikia ne tik […]

22 spalio, 2024

Kaip yra žinoma, veido valymas yra būtina geros odos būklės palaikymo procedūra. Jos metu per poras iš organizmo pašalinamos jam […]

11 spalio, 2024

Cukrus – tai viena iš pagrindinių dantų problemų priežasčių, ypač jei jo suvartojama per daug. Tačiau ar tikrai žinome, kokią […]

11 spalio, 2024

Technologijos tapo neatsiejama kasdienio gyvenimo dalimi, tačiau jų poveikis sveikatai kelia nemažai diskusijų. Nors daugelis inovacijų pristatomos kaip sveikatos gerinimo […]

11 spalio, 2024

Kovojant su spuogais, daugelis žmonių susiduria su įvairių priemonių testavimu ir frustracija, kai produktai neduoda norimo rezultato. Tačiau rinkoje atsiranda […]