Gyvenimą užsienyje iškeitė į kaimą su avimis
Avininkystės ūkį turintys Elena ir Grigorijus Bosovecai įsikūrę Alytaus rajono Punios seniūnijos Aleksandravos kaime. Šalia besiganančios avys – tikra sodybos puošmena. Ir ne tik. Būtent šios trumpavilnės iš esmės pakeitė Elenos ir Grigorijaus gyvenimą, atviliojo juos į Alytaus rajoną.
Nedidelės Easy care veislės avys gali būti puiki alternatyva tiems ūkininkams, kurie negali ar nenori auginti kiaulių, karvių, kitų galvijų. Jos nereiklios, atsparios ligoms, šalčiui, o jų mėsos kokybė puiki, – įsitikinusi E. Bosovecienė.
Angliškos avys Grigorijaus ir Elenos gyvenime atsirado ne taip seniai, 2013-aisiais. Dar gyvendami ir dirbdami užsienyje, juodu vienos kelionės į Velsą metu pamatė šias avis ir sugalvojo, kad nori gyventi kaime ir turėti būtent Easy care avių ūkį.
„Ten buvo tokia didelė ferma, apie 3000 avių, visur tvarkingai aptverta, vienam lauke – baronai, kitam – avys su vaikais ganosi, trečiam ir ketvirtam lauke – pagal amžių atskirtos avys“, – dalinosi kelionės įspūdžiais Elena.
Jau žinodami, ko nori, jie iš Velso parsigabeno 39 avis ir 2 baronus.
Netrukus nusipirko seną sodybą Žagariuose. Rado ją pagal skelbimą, nes Elena – buvusi alytiškė, todėl ir norėjo įsikurti šiame krašte.
„Jeigu atsikraustai gyventi į kaimą, negali ko nors neauginti. Daugiau kaip 10 hektarų žemės turinčioje sodyboje yra natūralių pievų, o avims tai – idealu“, – taip šeimos pasirinkimą aiškino E. Bosovecienė.
„Kaip dabar menu, buvo gražus žvaigždėtas vakaras, kai atvežėme savo avis ir paleidome į tą vietą, kur buvome joms aptvėrę. Atrodė, kad tos avytės niekada nebuvo mačiusios žmonių, lakstė ir bliovė, kaip pasiutusios, bet po kurio laiko apsiprato. Mes buvome vieni iš pirmųjų, kurie į Lietuvą atsivežė tokių avių. Dabar Lietuvoje jau yra apie 700 Easy care veislės avių, ir manome, kad visos jos pasklido iš mūsų ūkio“, – šypsodamasi pasakoja moteris.
Bosovecų ūkyje šiuo metu yra daugiau kaip 100 avių. Su avimis kartu laksto ir Tūzas su Ariu – jauni, veržlūs, energingi šunys, kurie padeda šeimininkams susitvarkyti su nemaža banda avių.
Daug kas Easy care veislės avis vadina pradedančiųjų ūkininkų ar tinginių avimis.
„Tokioms avims nereikia tvartų – žiemą joms užtenka sausos, nuo vėjų apsaugotos pašiūrės, vasarą net vandens joms nereikia nešti, avys pačios keliasi su aura, ėda žolę su rasa, jos ir atsigeria.
Daugeliui yra ypač svarbu tai, kad Easy care avių mėsa neturi lajaus, tai reiškia, jog nėra ir avienai būdingo kvapo, kuris ne visiems žmonėms patinka“, – sako Elena.
Vasarą šių avių priežiūra minimali. Kaip ir rekomenduojama, jos ganosi visiškai natūraliose ir didele žolių įvairove pasižyminčiose pievose, kur gali paskabyti savaime augančių medžių ar krūmų šakelių.
„Duodavau ir grūdų – vien tam, kad neprarasčiau kontakto su gyvūnais, o ne dėl penėjimo, bet toks maitinimas nepasiteisino, nes kai pripratinau, tai nuo ankstyvo ryto sulėkdavo visos į kiemą ir bliaudavo nesavu balsu. Na, pasakiau sau, – gana, tegul nepripranta,“ – iš savo „ryšio“ su avimis juokiasi Elena.
Vis dėlto, avys šeimai buvo ir savotiška paguoda, kai paaiškėjo, kad įsigytoje sodyboje namą teks nugriauti iki pamatų ir statyti iš naujo.
„Nusipirkome sklypą su senu namu, susiradome statybininkus, sumokėjome avansą, o jie ir dingo, kaip į vandenį, teko iš naujo ieškoti. Tada namo pagrindus pastatė profesionalai, o visa kita mes patys su vyru įsirengėme. Ieškom, perkam medžiagas, abu po truputį įgyvendiname savo svajonę“, – pasakojo E. Bosovecienė.
Susidomėjusiems Easy care veislės avimis, Bosovecai mielai atveria savo namų duris, parodo avių ūkį, papasakoja apie šios veislės privalumus, kartais ir pavaišina gardžiu troškiniu.