Gyventojai bus raginami susimokėti atliekų tvarkymo rinkliavos mokesčius
Maždaug pusė Kėdainių rajono gyventojų nemoka atliekų tvarkymo rinkliavos mokesčio, todėl šių metų dešimties mėnesių skola už atliekų tvarkymą siekia arti ketvirčio milijono eurų. Reaguodamas į tokią situaciją Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius į neeilinį pasitarimą sukvietė seniūnus, kad būtų pasiaiškinta, kas lemia vangų atliekų rinkliavos mokėjimą.
Taip pat rajono vadovas su savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėju Egidijumi Grigaičiu, dalyvaujant vyr. specialistėms Laurai Čiteikei ir Agnei Širkienei bei Biudžeto ir finansų skyriaus vedėjai Jolantai Sakavičienei, apžvelgė atliekų tvarkymo rinkliavos mokesčių surinkimą atskirose seniūnijose ir seniūnams pasiūlė būdus, kaip sumažinti milžiniškas gyventojų skolas.
Pirmiausiai – įspėjimai žodžiu, po to raštu
Pirmiausia piktybiškai nemokantieji atliekų tvarkymo rinkliavos bus įspėjami žodžiu. Jeigu tai nepadės – registruotu laišku, o vėliau, esant reikalui, kai įsiskolinimas tęsis ilgesnį laiką, gyventojai bus perduoti antstoliams. Juolab kad be jų dar gali tekti patirti nemenkų papildomų nuostolių padengiant antstolių paslaugas.
Bendrojo skyriaus vedėjo E. Grigaičio teigimu, patirtis rodo, kad atliekų tvarkymo rinkliavą gyventojai dažniausiai moka arba metų pradžioje, arba pabaigoje.
„Kviečiame visus skolininkus būti sąmoningus ir nelaukti antstolių pranešimų apie būtiną prievolę. Jei skolos nebus sumokėtos artimiausiu metu, tai skolininkai turės daugiau išlaidų. Tada reikės sumokėti ir esančias skolas, ir mokesčius už suteiktas paslaugas antstoliams. Skolos tikrai nebus toleruojamos ir ignoruojamos. Turime žinoti, kad mokesčius turime mokėti“, – priminė E. Grigaitis.
Nors atliekų mažėja, skolos didėja
Iki lapkričio pirmos rinkliavos buvo priskaičiuota 667 520 eurų, o sumokėta – tik 419 054 eurai. Tai reiškia, kad už atliekų tvarkymą surinkta tik 53 procentai mokesčių. Tuo tarpu pernai šis skaičius siekė 82 proc., o užpernai – 93 proc.
E. Grigaičio teigimu, kalbant apie atliekų tvarkymą reikia išskirti kelis aspektus. Skaičiai rodo, kad atliekų surenkama vis mažiau, tačiau skolos už jų tvarkymą auga.
Vienos tonos komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo dydis fiziniams asmenims yra 55,03 eurai.
Šiemet per dešimt mėnesių į sąvartyną nuvežtos 13 223 tonos atliekų, pernai tuo pačiu laikotarpiu jų skaičius buvo didesnis – 13 595 tonos.
Bendrojo skyriaus vedėjas E. Grigaitis teigė, kad juridiniai asmenys yra gerokai pareigingesni. Jų skolos už atliekų surinkimą ir tvarkymą yra ženkliai mažesnės. 2014 metais surinkti 94 procentai rinkliavos, pernai – 81 procentas, o šiemet 75 procentai.
Panašiai yra ir su garažų bei sodų savininkais, kurie nedidelių skolų. Pernai jų skola buvo 4 653 eurai, o šiemet – 8 384 eurai.
Planuojama pereiti prie naujos sistemos
„Pirmiausia turime kalbėti apie fizinius asmenis, vėliau juridinius ir galiausiai apie sodų ir garažų savininkus. Daugiausia skolų šįmet turi fiziniai asmenys. Jų nemokumo priežastys yra gana įvairios. Vieni nemoka privalomų mokesčių piktybiškai, kiti bando įtikinėti, jog neturi iš ko mokėti, tačiau mes matome problemą ir šio mokesčio administravime. Dabar rinkliava rūpinasi vienuolika seniūnijų, kuriose tas darbas patikėtas atskiriems specialistams“, – sakė E. Grigaitis.
Tačiau jau nuo naujų metų planuojama pereiti prie naujos vieningos informacinės sistemos, kurioje bus duomenys iš Registrų centro. Turint tikslią informaciją apie visus rinkliavos mokėtojus bus galima daug kokybiškiau vykdyti administravimą.
Pranešimai gyventojus pasieks paštu
„Taip pat nuo kitų metų mokėjimo pranešimai už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą rinkliavos mokėtojus pasieks paštu. Bus sudaryta daugiau galimybių atsiskaityti už atliekų tvarkymą ir gyventojai galės pasirinkti jiems patogiausia atsiskaitymo būdą – mokėti pašte ir jo skyriuose, „Perlo“ terminale, elektronine bankininkyste, prekybos centrų kasose. Sukursime internetinę svetainę, kurioje su savais kodais bus galima pasitikrinti mokėjimo duomenis – ar visi mokesčiai sumokėti, ar nėra skolų. Tad kitąmet atliekų mokesčiuose turėsime nemažai pokyčių“, – sakė E. Grigaitis.
Kėdainiečiai moka vienus mažesnių mokesčių
Bendrojo skyriaus vedėjo teigimu, nuo 2017 metų keisis ir atliekų surinkimo mokesčiai. Iki šiol jie yra Kėdainių mieste, Vilainiuose, Paobelio ir Janušavos kaimuose yra po 15 eurų žmogui per metus, kaimuose – po 10 eurų, o soduose ir garažuose – po 5 eurus.
Kitąmet šios sumos labai nežymiai padidės ir kaimo gyventojai už atliekų tvarkymą mokės 11 eurų, o miesto – 17 eurų.
Sumos padidėjimą lemia tai, kad pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimą visos šalies savivaldybės nuo 2017 metų sausio 1 dienos turi pereiti prie dvinarės mokėjimo sistemos rinkliavos.
Pasak E. Grigaičio, kainos keičiasi, nes mokestis išskiriamas į pastoviąją ir kintamąją dalis.
Pastoviosios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos – nuo komunalinių atliekų kiekio nepriklausančios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos (pavyzdžiui, atliekų tvarkymo infrastruktūros objektų (atliekų sąvartyno, atliekų apdorojimo įrenginių, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių ir panašiai) nusidėvėjimo (amortizacijos) sąnaudos, bendrosios veiklos ir administracinės sąnaudos, kitos sąnaudos).
Kintamosios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos – su komunalinių atliekų kiekiu susijusios komunalinių atliekų tvarkymo sąnaudos (pavyzdžiui, kintamosios atitinkamos komunalinių atliekų tvarkymo veiklos materialinės ir joms prilygintos sąnaudos: kurui ir tepalams, sunaudotos žaliavos ir medžiagos, atsarginės dalys, inventorius ir kitos sąnaudos; kintamosios sąnaudos komunalinių atliekų tvarkymo paslaugoms pirkti ir kitos sąnaudos).
„Šie pokyčiai dėl kurių šiek tiek išaugs kainos tikrai nėra dideli. Turiu tik priminti, kad mūsų rajono gyventojai patenka į trejetuką tų savivaldybių, kurių gyventojai iki šiol mažiausiai moka už atliekų tvarkymą“, – sakė E. Grigaitis.